Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

7 aftėsi qė fėmija juaj duhet tė zhvillojė pėr tė qenė i suksesshėm.

Ēdo prind dėshiron qė fėmija i tij tė rritet i lumtur dhe i suksesshėm. Kjo ėshtė arsyeja pėrse prindėrit nuk kursejnė pėrpjekjet, kohėn dhe paratė pėr edukimin e fėmijeve tė tyre. Por a ėshtė vetėm edukimi qė siguron njė tė ardhme tė ndritur?

Ka disa aftėsi dhe njohuri tė rėndėsishme qė fėmija juaj duhet ti ketė pėr tė kapėrcyer tė gjitha vėshtirėsitė nė rrugėn e tyre drejt arritjeve tė mėdha.
Ka disa aftėsi dhe njohuri tė rėndėsishme qė fėmija juaj duhet ti ketė pėr tė kapėrcyer tė gjitha vėshtirėsitė nė rrugėn e tyre drejt arritjeve tė mėdha.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 24/12/2016 23:50

Ju tregojmė disa aftėsi dhe njohuri tė rėndėsishme qė fėmija juaj duhet ti ketė pėr tė kapėrcyer tė gjitha vėshtirėsitė nė rrugėn e tyre drejt arritjeve tė mėdha.

Aftėsia pėr tė mbajtur qėndrim

Kjo ėshtė njė nga aftėsitė mė tė rėndėsishme nė botėn moderne, dhe duhet tė instalohet tek fėmijėt tuaj qė nė moshė shumė tė re sepse ju nuk do tė jeni gjithmonė aty pėr ta shpėtuar apo pėr ta mbrojtur. Pėr ta bėrė kėtė, prindėrit duhet tė tregojnė qė opinioni i fėmijės sė tyre ka rėndėsi dhe peshė nė familje. Fėmijėt duhet tė dijnė qe ju i dėgjoni dhe i kuptoni ata, kėshtu qė tregoni interes dhe inkurajim nė bisedat me ta. Ėshtė mė mirė tė pėrdorni fjalė aprovimi mė shpesh, dhe mos pėrdorni sarkazėm dhe egėrsi kur u bėni pyetje fėmijėve.

Pėrqėndrimi

Fėmijėt preferojnė tė fokusohen nė atė qė interesohen pėr momentin, kėshtu qė provoni tu jepni atyre mėsime qė nuk janė vetėm tė dobishme por gjithashtu emocionuese. Pėr shembull, kur i mėsoni fėmijės suaj tė shkruajė, thuajini atij tė shkruajė shkronjat nė njė tabelė me shkumės, ose ti formojnė ato me plastelinė. Mos harroni qė sjellja e prindėrve ėshtė shembulli mė i mirė: kushtojini fėmijės suaj disa minuta vėmendje tė plotė, pa shpėrqėndrime. Ju gjithashtu mund tė trajnoni pėrqėndrimin e fėmijės suaj me lojėra nė tabelė, vizatime dhe puzzles. Nė pėrmbledhje, pyesni fėmijėt qė tė vėnė re detaje interesante gjatė shėtitjeve, si shenjat, modelet dhe ngjyrat e makinave, dhe forma tė ndryshme, ngjyra dhe tekstura.

Vetėbesimi

Sa mė shpejt qė fėmija juaj tė mėsojė ti bėjė gjėrat vetė, aq mė konfident do tė jetė ai nė tė ardhmen. Do tė jetė gjithashtu mė e lehtė pėr ata tė kapėrcejnė obligime tė ndryshme ndėrsa rriten. Inkurajoni fėmijėn tuaj qė tė vishet vetė, tė lidhė atletet, tė vendosė lojėrat nė vendin e duhur dhe tė pastrojnė gjėrat qė bėjnė pis. Mos i bėrtisni fėmijės suaj pėr gabime qė ai bėn. Jini i durueshėm, dhe mos harroni ti lavdėroni ato. Ata do tė mėsojnė gradualisht ti bėjnė gjėrat vetė nė tė njėjtėn mėnyrė qė mėsuan tė ecnin dhe tė flisnin.

Tė jenė pjesė e skuadrės

Ėshtė e rėndėsishme ti shpjegoni fėmijės suaj qė nė moshė tė re disa rregulla kryesore tė shoqėrisė (nė lojė, nė kopėsht, nė shkollė), dhe duke i ndjekur kėto rregulla ata do tė krijojnė marrėdhėnie tė mira me tė tjerėt. Njė rregull shumė i rėndėsishėm ėshtė aftėsia pėr tė bashkėpunuar dhe pėr tė qenė pjesė e skuadrės. Kur i mėsoni fėmijės suaj tė punojė nė skuadėr, ju nuk duhet kurrė ta krahasoni atė me fėmijėt e tjerė sepse kjo do tė shkaktojė agresion. Nė vend tė kėsaj, ju duhet tė theksoni rėndėsinė e fėmijės suaj dhe lavdėroni ēdo njeri sapo detyra e caktuar brenda grupit ėshtė kryer.

Mėsimi i gjuhėve tė huaja

Mėsimi i dy apo mė shumė gjuhėve tė huaja do ti japė fėmijės suaj disa avantazhe nė karrierėn e ardhshme, dhe gjithashtu do ti ndihmojė ata tė zgjerojnė horizontet kulturore. A ka njė mėnyrė mė tė mirė pėr tė mėsuar pėr kulturėn e njė vendi tjetėr sesa duke komunikuar me popullsinė e atij vendi nė gjuhėn e tyre?

Organizimi i vetes

Kjo aftėsi do ti ndihmojė fėmijėt tuaj tė arrijnė qėllimet e tyre, gjė qė do tė jetė padyshim e dobishme nė tė ardhmen kur ata tė rriten. Baza e organizimit tė vetes shtrihet nė jetėn e pėrditshme qė ju duhet tė planifikoni me fėmijėt tuaj, duke reduktuar gradualisht pėrfshirjen tuaj nė planifikimin ditor dhe javor ndėrkohė qė fėmija juaj rritet dhe mėson tė menaxhojė kohėn e tij vetė. Ėshtė gjithashtu e rėndėsishme pėr tė zbuluar njė balancė mes pėrgjegjėsive tė fėmijės dhe kohės sė argėtimit. Njė fėmijė duhet tė ketė kohė mjaftueshėm pėr lojėra, hobi, dhe aktivitete tė tjera tė dėshiruara. Gjithsesi, kjo duhet tė jetė me masė: pėr shembull, 3 orė pasi tė mbarojnė detyrat e shtėpisė.

Sjellje e qetė kur dėshtojnė

Mėnyra sesi fėmija juaj e trajton fitoren dhe dėshtimin tregon vetėbesimin e tyre dhe pėrcakton marrėdhėniet me njerėzit e tjerė. Ju duhet ti kushtoni vėmendje nė mėnyrėn sesi fėmija juaj luan: dikush humbet, zemėrohet pėr njė ēast dhe prindėrit e ēojnė atė nė shtėpi. Ky model sjellje ka njė impakt negativ nė aftėsinė e fėmijės pėr tu pėrballur me vėshtirėsitė e jetės dhe pengon zhvillimin e anėve tė forta tė karakterit. Lavdėroni fėmijėt tuaj pėr ēdo sukses dhe mos i injoroni dėshtimet. Provoni ti diskutoni ato dhe zbuloni arsyen e tyre: ky ėshtė ēelėsi drejt fitoreve tė ardhshme. Mos i ndaloni fėmijėt tuaj qė tė shprehin emocionet e tyre pėr sa kohė veprimet e tyre nuk bezdisin njerėzit e tjerė. Dhe mė e rėndėsishmja, lėrini fėmijėt ta dijnė qe ju i doni ata dhe keni besim tek ata ēfarėdo qė tė ndodhė.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
GYQi,

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.