Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

8 mėnyra domethėnėse pėr tė qenė mė tėrheqės.

Ēfarė e bėn njė person tėrheqės? Pas shumė vitesh studime, shkencėtarėt nga shtete tė ndryshme kanė punuar nė tipare tė pėrgjithshme qė i bėjnė disa njerėz mė tėrheqės se disa tė tjerė.

Pas shumė vitesh studime, shkencėtarėt nga shtete tė ndryshme kanė punuar nė tipare tė pėrgjithshme qė i bėjnė disa njerėz mė tėrheqės se disa tė tjerė.
Pas shumė vitesh studime, shkencėtarėt nga shtete tė ndryshme kanė punuar nė tipare tė pėrgjithshme qė i bėjnė disa njerėz mė tėrheqės se disa tė tjerė.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 29/10/2016 19:57

Sensi i humorit.

Ēdo njeri e di qė nėse je njeri me humor, ju do tė tėrhiqni tė tjerėt. Nėse dini si tė qeshni me veten, atėherė dukja juaj do tek tė tjerėt do tė jetė e shumėfishtė. Njė numėr studimesh tregojnė qė femrat tėrhiqen mė shumė nga meshkujt qė i bėjnė ato tė qeshin me tė madhe. Pėr meshkujt, sensi i humorit nuk ėshtė esencial, por njė buzėqeshje do tė vlerėsohet gjithmonė.

Rrethimi.

Studiuesit nga Univesiteti i Kalifornisė kanė zbuluar qė njerėzit gjithmonė duken mė tėrheqės kur janė nė grup. Kjo ndodh sepse truri jonė proceson tė gjithė koleksionin e fytyrave sė bashku, duke nxjerrė njė "mesatare" dhe si rezultat, do tė jeni mė tė dukshėm.

Qėndrimi.

Studimet kanė treguar se qėndrimi i hapur dhe me vetėbesim do t'ju bėjė ju mė tė dukshėm tek njė person qė e takoni pėr herė tė parė. Shkurt, jepini dikujt qė takoni njė pėrqafim tė ngrohtė.

Komunikimi.

Njė studim nga Harvard thotė se kur flisni vetėm pėr veten, truri i personit me tė cilin flisni vepron sikur po flisni, pėr shembull, pėr njė vakt tė mirė. Kjo bisedė nuk do ti bėjė ata tė lumtur. Pyesni pyetje tė thella dhe origjinale, dhe do tė zbuloni se ata ju duan.

Cilėsitė e Liderit.

Njerėzit tėrhiqen natyralisht nga liderėt. Nė fakt, siē tregon studimi, njerėzit nė njė grup mund tė gjejnė mė shumė tėrheqje nė njerezit superiorė sesa ata jashtė grupit tė tyre. Pėr shembull, nė njė kompani CEO mund tė duket mė tėrheqės tek punonjėsit sesa tek njerėzit jashtė kompanisė.

Shprehjet e fytyrės.

Nė 2 eksperimente tė kryera, kėrkuesit Zvicerianė studiuan lidhjen mes tėrheqjes dhe buzėqeshjes. Ēfarė ata zbuluan ishte qė njė fytyrė me buzėqeshje tė sinqertė dhe tė plotė ėshtė mė e dukshme se tė tjerat.

Mėnyra si i trajtoni tė tjerėt.

Mirėsjellja ėshtė gjithmonė e dukshme. Nė vitin 2014, kėrkuesit nga Kina zbuluan se kur njerėzit dėgjojnė dicka tė mirė pėr njė person ata e gjejnė atė person mė tėrheqės. Kėshtu bėhuni tė mirė, kjo do tė pėrmirėsojė mėnyrėn sesi tė tjerėt ju shohin dhe bota do tė jetė njė vend mė i mirė.

Cilesitė personale.

Nuk ka njė mėnyrė tė duhur si tė bėheni mė tėrheqės. Bukuria ėshtė nė sytė tanė. Njė studim ka treguar se menyra si dukemi influencohet nga njerėzit qė na rrethojnė, eksperiencat dhe shijet. Kėshtu qė gjithmonė jini vetvetja, sepse njė ditė dikush do t'ju pėlqejė pėr atė qė vėrtet jeni.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
'40P(

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.