Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

7 mėnyra praktike pėr ti bėrė tė huajt t'ju pėlqejnė.

Kur takoni dikė qė se njihni, duhen vetėm 7 sekonda pėr tė vendosur nėse do ta pėlqeni atė person apo jo.

Kur takoni dikė qė se njihni, duhen vetėm 7 sekonda pėr tė vendosur nėse do ta pėlqeni atė person apo jo.
Kur takoni dikė qė se njihni, duhen vetėm 7 sekonda pėr tė vendosur nėse do ta pėlqeni atė person apo jo.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 26/10/2016 16:35

Pėlqimi vepron nė tė dy anėt. Prandaj nėse ju e pėlqeni dikė dhe dėshironi qė edhe ai t'ju pėlqejė, pėr ju japim 7 kėshilla praktike pėr ti bėrė ato 7 sekonda tė vlejnė.

Sekreti qėndron tek sytė.

Kontakti me sy ėshtė njė lidhės universal i vetėbesimit, ēiltėrsisė dhe besnikėrisė. Mė shumė se gjysma e komunikimit ėshtė vizual dhe jo verbal, prandaj duke parė njė person nė sy do tė keni njė ndikim tė shtuar tek ai person. Jeni tė shqetėsuar pėr balancėn ndėrmjet gjuhės verbale dhe asaj vizuale? Mbani nė mendje ndarjen 40:60 dhe ju do tė jeni fitues.

Buzėqeshni dhe bota do tė buzėqeshė me ju.

Shoqėroni ēdo takim shoqėror me njė buzėqeshje tė kėndėshme, dhe takimi i njerėzve tė rinj do tė duket si njė gjė krejtėsisht normale. Njerėzit i pėlqejnė dhe i mbajnė mend njerėzit e tjerė bazuar nė atė se ēfarė ata i bėjnė tė ndjejnė; buzėqeshja tėrheq endomorfinėn dhe kjo nė mėnyrė natyrale ju lidh ju me ndjenjat e mirėqenies nė mendjet e njerėzve.

Mėnyra si pėrshendesni.

Kur takoni njė njeri tė panjohur nuk ėshtė e nevojshme tė tregoheni shumė intim. Thoni njė pėrshėndetje tė shkurtėr me njė buzėqeshje nė fytyrė, pa u munduar tė prezantoni gjatė veten, dhe kjo gjė do tė arrijė gjysmėn e suksesit me personin qė keni pėrballė.

Reflektoni ēiltėrsi.

Nė 7 sekonda mund tė dėrgohen shumė sinjale, kėshtu qė bėjini ato me vlerė dhe lėreni personin qė po takoni ta dijė qė ju jeni tė hapur dhe tė besueshėm. Pėrpiquni tė keni njė gjuhė trupi tė qetėsuar: zbėrtheni xhaketėn, qėndroni drejt dhe mos i kryqėzoni duart.

Kujdesuni pėr gjuhėn e trupit.

Psikologjia e gjuhės sė trupit ka njė ndikim mahnites nė pėrshtypjet e para. Pėrēoni interesat tuaja tek personi tjetėr me gjėra tė thjeshta ndėrkohė qė flisni. Nėse keni tė bėni me shumė njerėz nė njė moment, imagjinoni sikur ai me tė cilin po flisni ėshtė personi i vetėm nė dhomė nė atė moment, dhe sinqeriteti juaj do tė rrjedhė dhe do tė ndriēojė padyshim.

Projektoni pozitivitet.

Pozitiviteti ėshtė ngjitės, dhe nė tė gjithė duhet ta rrethojmė veten me njerėz qė e bėjnė botėn tonė pak mė tė mirė. Bėni njė pėrpjekje tė vogėl pėr tė evituar ēėshtjet negative, dhe personi pėrballė do t'ju mbajė mend pėr atė qė jeni dhe jo pėr ankesat qė keni bėrė.

Mbani mend qė nuk ėshtė e gjithė ēėshtja tek ju.

Nje gabim klasik qė ėshtė shumė e lehtė tė bėhet kur jemi nervozė ėshtė tė flasim pėr vetėn. Por njė nga mėnyrat mė tė mira pėr ta bėrė veten tuaj menjėherė tė pėlqyeshėm, ėshtė qė tė interesoheni pėr personin qė qėndron pėrballė jush: bėni pyetje domethėnėse, dhe dėgjoni nė mėnyrė aktive.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
G\h\f

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.