Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

11 fakte qė thyejnė mitet qė kemi ditur deri tani

Dijmė shumė mite, por shumė prej tyre nuk janė tė verteta. Tashmė ka disa fakte qė i hedhin poshtė mitet qė kemi ditur.

Situata ku faktet janė kundėr miteve.
Situata ku faktet janė kundėr miteve.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 25/10/2016 19:57

Miti 1: Vitaminat me kokrra na mbajnė tė shėndetshėm.

Me vetėm njė kokėrr, ne mund tė pėrmirėsojmė shėndetin! Vitaminat vetėm rregullojnė proceset nė trupin tonė dhe duhet tė jemi shumė tė kujdesshėm me marrjen e vitaminave nė formė kokrre sepse tejkalimi i tyre mund tė bėjė mė shumė dėm sesa mirė.

Miti 2: Gjaku pa oksigjen ėshtė blu nė ngjyrė.

Gjaku pa oksigjen, qė rrjedh nga venat tona drejt zemrės, nuk ėshtė blu, ėshtė me ngjyrė tė kuqe tė errėt.

Miti 3: Sheqeri kaf ėshtė mė i shėndetshėm se shqeri i bardhė.

Nė fakt, sheqeri kaf dhe i bardhė janė e njėjta gjė. Ata ndryshojnė vetėm nga mėnyra e pėrpunimit, dhe ne e kemi quajtur sheqerin kaf mė tė shėndetshėm pėr shkak se ėshtė mė pak i ėmbėl se sheqeri i bardhė.

Miti 4: Alkoli vret qelizat e trurit.

Sasitė e mėdha tė alkolit ndikojnė mbi proceset metabolike nė trup dhe mund tė ēojnė nė mungesė tė oksigjenit. Kjo mund tė dėmtojė lidhjet mes qelizave tė trurit, por nuk u bėn asgjė qelizave nė vetvete.

Miti 5: Sheqeri i bėn fėmijėt shumė aktivė.

Sheqer do tė thotė kalori, dhe kaloritė do tė thonė energji. Kėshtu kur fėmijėt konsumojnė mė shumė sheqer, energjia largohet prej tyre. Por mbani mend, mbi tė gjitha, sheqeri ėshtė i dėmshėm pėr dhėmbėt e tyre.

Miti 6: Qelizat nervore nuk rigjenerohen.

Vdekja e qelizave nervore ėshtė njė proces konstant dhe shumė natyral. Qeliza tė reja shfaqen nė pjesė tė ndryshme tė trurit. Kur njė person ndihet i stresuar, ka kimikale qė i bėjnė kėto qeliza tė funksionojnė dhe ndėrveprojnė me njėra tjetrėn.

Miti 7: Hemisfera e majtė e trurit ėshtė burim i kreativitetit, hemisfera e djathtė ėshtė burim i logjikės.

Ėshtė e vėrtetė qė hemisfera e majtė e trurit ėshtė pėrgjegjėsė pėr funksione tė caktuara dhe e djathta pėr disa tė tjera. Por shkencėtarėt nuk kanė gjetur akoma njerėz qė e kanė njerėn hemisferė mė tė zvilluar se tjetra. Pjesė tė caktuara tė funksionit tė trurit i takojnė kreativitetit tė trurit, por ato janė nė te dyja hemisferat e trurit.

Miti 8: Ju duhet tė flini 8 orė gjumė ēdo natė.

Ēdo njeri e di qė duhet tė flemė 8 orė gjumė ēdo natė. Por njerėz tė ndryshėm kanė nevojė pėr sasi tė ndryshme gjumi, dhe edhe gjumi i tepėrt edhe i mangėt kanė efekte negative nė trup. Pėr disa njerėz, janė tė mjaftueshme 6 orė gjumė pėr t'u ndier mirė, ndėrsa tė tjerė ndihen tė kėputur edhe nėse kanė fjetur pėr 9 orė.

Miti 9: Antibiotiku vret viruset.

Antibiotiku vret vetėm bakteriet dhe jo viruset. Sėmundjet e shkaktuara nga viruset nuk mund tė shėrohen me antibiotik.

Miti 10: Ēokollata ju shton pikat e zeza.

Shkencėtarėt bėnė njė studim duke u dhėnė njerėzve sasi tė larta ēokollate dhe tė tjerėve nuk ju dhanė ēokollatė, pas njė jave u krahasuan pikat e zeza nė fytyrė dhe nuk u pa ndryshim. Pra pikat e zeza nuk ndikohen nga ēokollatat.

Miti 11: Sheqeri ju bėn tė varur.

Sheqeri nuk tė bėn tė varur jane ushqimet e ėmbla shumė tė shijshme qė ju bėjnė tė konsumoni akoma mė shumė por nė vetvete sheqeri nuk ju bėn tė varur.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
>H;.&

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė