Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

10 shprehje qė njerėzit inteligjentė i'a thonė ēdo mėngjes vetes.

Tė jesh inteligjent nuk do tė thotė tė njohėsh artistėt e periudhės sė Rilindjes. Njerėzit inteligjentė janė tė zgjuar dhe aktivė, gjithashtu, tė etur pėr dije, dhe pėrseri e respektojnė veten dhe tė tjerėt rreth tyre.

Thonė se njerėzit inteligjentė flasin me veten, dhe kėto janė gjėrat qė duhen folur me vete.
Thonė se njerėzit inteligjentė flasin me veten, dhe kėto janė gjėrat qė duhen folur me vete.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 19/08/2016 17:15

Njerėzit inteligjentė e dijnė qė historitė e suksesit janė tė bazuara nė veprime, dhe veprimet lindin nga mendimet. Prandaj fjalėt qė ne i themi vetes janė shumė tė rėndėsishme.

Ne kemi vendosur t'ju kujtojmė ju dhe vetes shprehjet qė na ndryshojnė pėr mirė.

1. Nėse askush nuk dėshiron ta bėjė atė, atėherė do ta bėj unė. Mėnyra mė e thjeshtė pėr tu dalluar nga tė tjerėt ėshtė tė bėni diēka qė tė tjerėt nuk e bėjnė sepse ėshtė shumė e vėshtirė, kėshtu do tė merrni konsiderata tė vlefshme.

2. Ajo qė ndodhi nuk ishte dhe aq keq. Ēdo humbje ėshtė njė mundėsi pėr tė mėsuar diēka tė re dhe pėr tė kapėrcyer vėshtirėsitė. Problemet janė tė pashmangshme kėshtu qė pėrshtatuni me to.

3. Nuk mund ti bėj tė gjitha sot, por tė paktėn do tė filloj diku. Planet tona nuk kanė vlerė nėse vazhdimisht i shtyjmė ato, por nėse bėjmė njė hap sot, do tė jetė mė e lehtė tė vazhdojmė nesėr.

4. Mė pak fjalė, mė shumė veprim. Njerėzit tė cilėt flasin shumė pėr arritjet e tyre mendojnė se kėshtu do tė mbeten nė histori. Por mė mirė ėshtė ti realizoni qėllimet tuaja nė heshtje.

5. Opinioni i tė huajve nuk duhet tė mė shqetėsojė. Ėshtė jeta juaj dhe ju duhet tė vendosni cilėn rrugė do tė zgjidhni. Ju duhet ti dėgjoni tė afėrmit tuaj, por edhe kjo me masė.

6. Do ta tregoj qė mundem. Ndonjėherė duhet pak inat pėr ta nxitur veten qė tė bėni diēka. Mund ta quani kėtė gjė fėmijėnore, por funksionon.

7. Krijimi im mund tė mos jetė perfekt, por mė pėrshtatet mua nė mėnyrė perfekte. Perfeksioni mund te na mbajė larg krijimit dhe veprimit. Ėshtė e rėndėsishme qė kjo tė mos ndodhė. Bėni ēfarė tė mundni, aq mire sa tė mundni.

8. Do ta bej mė mirė herėn tjetėr. Nėse keni bėrė diēka mirė, nuk do tė thotė tė ndaleni. Gjithmonė mendoni pėr diēka qė mund ta pėrmirėsoni.

9. Nuk kam frikė tė falenderoj dikė sinqerisht. Ata tė cilėt janė tė aftė tė falenderojnė janė mė tė lumtur.

10. Sa mė shumė pėrpiqem, aq mė i mirė bėhem. Ata tė cilėt kanė talente nuk duhet tė pėrpiqen shumė, por ju mund tė bėheni i mirė dhe perfektė edhe nėse nuk jeni i talentuar por punoni fort.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
9B3"+

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė