Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Cila ėshtė thėnia Latine qė karakterizon ēdo shenjė horoskopi? Sa interesante...

Shenjat e horoskopit si thėnie latine. Ja si ėshtė shenja juaj.

Cila ėshtė thėnia Latine qė karakterizon ēdo shenjė horoskopi? Sa interesante...
Cila ėshtė thėnia Latine qė karakterizon ēdo shenjė horoskopi? Sa interesante...
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 27/01/2018 15:36

Latinishtja edhe pse ėshtė njė gjuhė e vdekur sėrish ngjall interes. Tė gjithė kemi qejf tė mėsojmė njė fjalė apo dy sepse automatikisht na bėn tė ndihemi filozofė tė shquar e tė menēur. Kjo sepse shumė thėnie tė famshme dhe kuptimplota janė cituar pėr herė tė parė nė latinisht.

Nėse jeni kuriozė se cilat nga kėto thėnie pėrshtatet me shenjėn tuaj tė horoskopit, Perspektiju fton tė lexoni mė poshtė:

Dashi

Forest fortuna adiuvat.

Fati favorizon guximtarin.

Demi

Ex nihilo nihil fit.

Asgjė nuk vjen nga asgjėja.

Binjakėt

Mutantur omnia nos et mutamur in illis.

Ēdo gjė ndryshon, dhe ne ndryshojmė me to.

Gaforrja

Si vis amari, ama.

Nėse do tė tė dashurojnė, dashuro.

Luani

Vincit qui se vincit.

Ai fiton atė qė fiton veten.

Virgjėresha

Timendi causa est nescire.

Injoranca ėshtė shkaktari i frikės.

Peshorja

Omnia vincit amor; et nos cedamus amori.

Dashuria fiton mbi gjithēka; rrethohuni me dashuri.

Akrepi

Flectere si nequeo superos, Acheronta movebo.

Nėse nuk e kundėrshtoj dot vullnetin e Parajsės, do tė shpėrngulem nė Ferr.

Shigjetari

Veritas vos liberabit.

E vėrteta do t'ju ēlirojė.

Bricjapi

Vitanda est improba siren desidia.

Njeriu duhet t'i shmangė tundimet dhe pėrtesėn.

Ujori

Astra inclinant, sed non obligant.

Yjet na udhėheqin, nuk na verbojnė.

Peshqit

Dum inter hominess sumus, colamus humanitatem.

Pėr sa kohė jetojmė mes njerėzish, na lini tė jemi njerėz.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
A(S3^

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė