Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

10 mistere tė ikonave tė famshme qė 90% e njerėzve nuk i dijnė.

Ka shumė vepra arti dhe arkitekturė qė janė tė famshme nė tė gjithė botėn. Por nėse studioni historinė e disa prej tyre pak mė imtėsisht, ju do tė zbuloni qė shumė prej tyre pėrmbajnė mistere tė mėdha.

Kulla Eiffel
Kulla Eiffel
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 29/10/2016 16:26

Ne kemi sjellė pėr ju njė listė me disa nga misteret mė intriguese.

Ka njė apartament nė majė tė kullės Eiffel.

Gustave Eiffel, personi qė modeloi monumentin mė tė famshėm tė Francės, ndėrtoi dhe krijoi njė apartament pėr vete nė majė tė kullės. Ai e pėrdorte shpesh apartamentin pėr tė pushuar ose pėr tė pritur mysafirė. Nė njė rast, ai bėri njė bisedė tė gjatė nė apartament me Thomas Edison. Apartamenti pėrmban kuzhinėn, tualetin, 2 dhoma gjumi dhe njė dhomė ndenje, dhe sigurisht ofron pamje spektakolare. Sot, apartamenti shėrben si muzeum, sė bashku me statujat prej dylli tė Eiffel dhe Edison.

Ka njė apartament nė majė tė kullės Eiffel.

Ka njė apartament nė majė tė kullės Eiffel.

Zinxhiri i thyer nė kėmbėt e Statujės sė Lirisė.

Statuja e lirisė iu dhurua Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nga njerėzit e Francės nė nder tė 100 vjetorit tė Revolucionit. Statuja simbolizon liri, demokraci, dhe fundin e shfrytėzimit tė skllevėrve. Kjo ėshtė arsyeja pėrse zinxhirėt e thyer janė nė kėmbėt e statujės.

Statuja e Lirsė

Statuja e Lirsė

Portreti i pakopjueshėm i Mona Lisa

Shumė artistė e kanė riprodhuar Mona Lisėn e famshme. Por besohet se portreti i krijuar nga Da Vinchi nuk mund tė riprodhohet. Versioni i dytė i krijuar i kėtij protreti tė famshėm ka njė perspektivė tjetėr. Ėshtė e mundur qė ajo tė jetė krijuar nga njė artist tjetėr, apo disa artistė tė tjerė.

Portreti i Mona Lisa

Portreti i Mona Lisa

Mount Rushmore pėrmban kapsulėn e kohės.

Gjatė ndėrtimit tė kėtij monumenti tė famshėm, arkitekti Gutzon Borglum donte tė krijonte njė kronikė brenda shkėmbit, njė dhomė sekrete ku brezat e ardhshėm do tė gjejnė regjistrime thelbėsore dhe informacione rreth historisė sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės. Pėr kėtė qėllim, ai gėrmoi njė shpellė pas kokės sė Abraham Lincoln. Pak mė pas, Borgum vdiq, dhe plani i tij nuk u realizua dot. Nė vitin 1998, mė shumė se 50 vite pas vdekjes sė tij, kopje tė dokumenteve dhe kujtimeve tė presidentėve tė ndryshėm janė vendosur brenda shpellės sė papėrfunduar, qė tani shėrben si kapsulė kohe.

Kapsula e kohės nė Mount Rushmore

Kapsula e kohės nė Mount Rushmore

Pamja origjinale e Sfinks-it.

Sfinksi i madh i Giza ėshtė statuja mė e vjetėr nė botė. Statuja origjinale ka qenė e dekoruar me bojėra tė ndritshme, po nė ditet e sotme vetėm fragmente tė vogla kanė mbetur pas njėrit nga veshėt e statujės. Statuja gjithashtu ka pasur hundė ndryshe dhe kapelė ceremoniale. Mbetje tė tyre gjenden nė muzetė Britanike dhe Egjiptiane. Disa eksperte besojnė se Sfinksi mund tė ketė pasur kokėn e njė luani, dhe fytyra njerėzore ėshtė gdhendur pas shumė kohėsh, gjė qė shpjegon diferencėn e madhe mes madhėsisė sė trupit gjigand dhe kokės sė vogėl.

Statuja e Sfinksit.

Statuja e Sfinksit.

Krijimi i Kullės sė Pisa.

Kulla e famshme pėrmban shumė sekrete. Ēdo njeri e di pėr pjerrtėsinė e saj, por askush nuk e di kush ndėrtoi kullėn pėr katedralen e Pisa. Njė nga arsyet pėr kėtė mister ėshtė fakti qė kulla u ndėrtua nė njė hapsirė kohe prej 200 vjetėsh. Historianėt besojnė se plani i ndėrtimit ėshtė krijuar nga Bonanno Pizano, por njė kandidat tjetėr ishte Diotisalvi, i cili krijoi pagėzimoren e cila ndodhet ngjitur me kullėn dhe ėshtė e tė njėjtit stil.

Kulla e Pisa

Kulla e Pisa

Emri i vendit mė tėrheqės pėr turistėt nė Britani.

Big Ben nė Londėr nuk ėshtė e gjitha me dhoma tė Parlamentit Anglez por gjithashtu ofron edhe zona pėr turistėt qė janė kuriozė pėr ta vizituar kėtė vend. Deri nė Shtator 2012, emri zyrtar i strukturės ishte Kulla e pallatit tė Westminster. Tani emri zyrtar ėshtė Kulla e Elisabetės. Ende nuk dihet se pėr nder tė kujt kulla ėshtė quajtur Big Ben. Njė teori thotė se ky ėshtė pseudonimi i njė njeriu tė fuqishėm qė menaxhoi orėn kur ajo u krijua.

Kulla Big Ben

Kulla Big Ben

Fytyra e pikturės Danaė e Rembrandt.

Rembrandt filloi pikturėn Danae dy vjet pas martesės sė tij me Saskia van Uylenburgh. Artisti ka pėrshkruar gruan e tij nė shumė nga pikturat e tij, dhe kjo mbeti njė mister sepse ngjashmėria me Saskia nuk ishte aq e qartė nė kėtė imazh sa ishte nė veprat e tij tė tjera tė 1630-ės.

Fytyra e pikturės Danaė e Rembrandt.

Fytyra e pikturės Danaė e Rembrandt.

Ngjyra e Golden Gate Bridge.

Golden Gate Bridge ėshtė njė nga vendet mė tė fotografuara nė botė. U desh njė kohė e gjatė pėr tė rėnė dakort pėr ndėrtimin me Flotėn Detare tė Shteteve tė Bashkuara. Kur leja u mor u vendos qė ura duhej tė lyhej me ngjyrė tė zezė dhe me viza tė verdha, qė tė ishte e dallueshme nė mjergull. Si pėrfundim, krijuesi i urės, Irving Morrow, e bindi ushtrinė qė ura tė lyhej me ngjyrė portokalli tė mbyllur, kėshtu ura dallohej pa marrė parasysh kushtet e motit por ishte edhe tėrheqėse.

Golden Gate Bridge

Golden Gate Bridge

Qielli nė pikturėn Britma.

Emri fillestar i pikturės legjendare nga Edvard Munch ishte Britma e Natyrės. Nė qiell mendohet se ka pluhur vullkani pėr kėtė arsye qielli ėshtė i kuq.

Piktura Britma

Piktura Britma


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
M6>`%

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė