Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ēfarė tregojnė zakonet e pėrditshme pėr karakterin tuaj?

Shkencėtarėt thonė se midis sjelljes njerėzore dhe karakterit ekziston njė lidhje e drejtpėrdrejtė.

Ēfarė tregojnė zakonet e pėrditshme pėr karakterin tuaj?
Ēfarė tregojnė zakonet e pėrditshme pėr karakterin tuaj?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 04/01/2018 17:46

Shkencėtarėt thonė se midis sjelljes njerėzore dhe karakterit ekziston njė lidhje e drejtpėrdrejtė. Pėr ta vėrtetuar kėtė mė poshtė do tė shihni zakonet e pėrditshme tė njerėzve dhe ēfarė tregojnė pėr ta.

Na thoni tė vėrtetėn, ėshtė kėshtu apo jo?

Zakonet e tė ushqyerit

Hani ngadalė:

Vlerėsoni jetėn dhe jeni mėsuar tė mbani gjithēka nėn kontroll.

Hani shpejt:

Jeni tė qėllimshėm, ambiciozė, tė paduruar dhe tė hapur pėr ēdo gjė tė re.

Pėrzieni ushqimin:

Jeni pėrgjegjės, por shpesh ngatėrroni prioritetet tuaja.

Ndani ushqimin nė pjesė tė veēanta:

Jeni mėsuar tė planifikoni jetėn tuaj dhe keni vėshtirėsi nė pėrshtatjet e rrethanave tė reja.

Mėnyra si mban filxhanin

Shikoni filxhanin:

Jeni tė zhytur nė mendime e tė vendosur.

Shikoni skajin e filxhanit:

Jeni tė besueshėm, tė lumtur dhe mbėshteteni nė mendimin e tė tjerėve.

Mėnyra si laheni

Bėni njė dush tė gjatė:

Jeni tė qetė, tė rezervuar dhe tė lehtė.

Gjatė kohės qė bėni dush, lani edhe dhėmbėt:

Fitoni mbi rivalėt tuaj dhe jeni multitask (mund tė bėni ēdo gjė nė tė njėjtėn kohė).

Kėndoni nė dush:

Jeni tė sigurt, tė shoqėrueshėm dhe keni shumė miq.

Bėni dush tė shpejtė:

Jeni tė kujdesshėm dhe vendosni interesat e tė tjerėve mbi tuajat.

Pėrdorni ēdo herė njė sfungjer:

Jeni tė besueshėm dhe tė plotėsuar edhe nė situata tė parėndėsishme.

Bėni dush me ujė tė ftohtė:

Jeni tė trazuar dhe dėshironi tė provoni pikat e forta.

Ėndėrroni nė dush:

Ju keni njė shpirt artist dhe keni ndjenjė tė mirė humori.

Mėnyra si e kaloni kohėn e lirė

Nėse preferoni tė lexoni libra:

Jeni tė mėshirshėm dhe tė kuptueshėm.

Shikoni televizor ose luani video-lojėra:

Ju e keni tė vėshtirė tė pranoni mendime tė ndryshme nga tuajat.

Mėnyra si pėrdorni letrėn higjienike

E tėrhiqni nga lart:

Ju jeni dominues nė marrėdhėniet tuaja dhe keni cilėsi tė liderit.

E tėrhiqni nga poshtė:

Preferoni t'ju udhėheqin nė njė marrėdhėnie.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
Sl>U

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė