Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Disa tradita fatsjellėse qė mund ti bėni natėn e Vitit tė Ri

Po kėrkoni pėr njė hajmali qė t'ju sjellė fat pėr kėtė vit tė ri? Frymėzohuni nga kėto zakone ose tradita qė disa nga vendet nė mbarė botėn i ndjekin dhe ju premtojmė se do tė keni njė vit tė mbarė!

Disa tradita fatsjellėse qė mund ti bėni natėn e Vitit tė Ri
Disa tradita fatsjellėse qė mund ti bėni natėn e Vitit tė Ri
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 26/12/2017 21:54

Danimarkė

Thyejnė pjatat

Nė ēdo shtėpi ka disa pjata dhe enė kuzhine tė cilat nuk pėrdoren kurrė. Nė Danimarkė dinė se si t'u japin zgjidhje situatave tė tilla. Tradita thotė se duhet t'i thyeni pjatat "me dashuri" nė dyert e shtėpive tė miqve tuaj pėr tė larguar shpirtėrat e kėqinj dhe tė mirėprisni energjitė pozitive. Njė tjetėr ritual qė nuk kėrkon pastrim ėshtė qė tė hipni nė pikėn mė tė lartė tė shtėpisė dhe tė hidheni. Kur ora i afrohet mesnatės, tradita folklorike Daneze thotė se duhet tė hipni nė karrige ose nė tavolinė dhe duhet tė hidheni. Beni kujdes tė mos vriteni!

Tajlanda

U hedhin ujė shokėve tė tyre

Nėse rastėsisht e kaloni vitin e ri nė Tajlandė bėni kujdes nga kovat e ujit tė cilat mund tė jenė duke ardhur nga tė gjitha drejtimet. Ajo qė ngjan si njė luftė uji nė njė kamp veror, tradita e lidh me fatin e mirė. Hedhja e kovės sė ujit ndaj dikujt shihet si njė shenjė respekti dhe simbolikisht largon fatin e keq.

Afrika e Jugut

Hedhin mobiljet nga dritarja

Kini parasysh tė ruani kokėn nėse jeni nė Afrikė tė Jugut sepse mund t'ju bjerė ndonjė karrige kokės. Edhe pse njė praktikė qė nuk ėshtė e pėrhapur shumė nė gjithė vendin, tė hedhėsh mobiljet e papėrdorura nga dritarja i dėrgon njė simbol universit se keni lėnė pas krahėve vėshtirėsitė dhe keni shpresa pėr tė ardhmen.

Skoci

Tregohuni tė kujdeshėm se kush do jetė i ftuari i parė i vitit

Nė Skoci preferojnė qė i pari person qė hyn nė shtėpinė e tyre nė 1 Janar, duhet tė jetė njė djalė zeshkan. Ėshtė e rėndėsishme qė tė vijė me dhurata speciale si kripė, bukė ose wiski, nė kėtė mėnyrė ata besojnė se shtėpia e tyre do bekohet pėr 12 muajt e ardhshėm.

Spanjė

Konsumoni 12 kokrra rrushi nė 12 sekonda

Spanjollėt kanė si supersticion qė 12 sekondat e fundit tė vitit tė hanė 12 kokrra rrushi. Bėni kujdes qė tė mos mbyteni dhe shmagni farat!

Filipinet

Gjeni 12 fruta tė rrumbullakta

Traditė fatsjellėse pėr vitin e ri nė Filipine kanė gjetjen e 12 frutave tė ndryshme tė rrumbullakta nuk ka shumė rėndėsi masa, ngjyra ose tekstura. Secila nga 12 frutat pėrfaqėson njė muaj tė caktuar.

Brazil

Vishuni me tė bardha

Nė Brazil nėse visheni me tė bardha do tė thotė se viti i ri do tė jetė njė vit fatsjellės. Por ėshtė e rėndėsishme tė dini se secilat nga ngjyrat ka nga njė kuptim tė veēantė: jeshilja ėshtė pėr shėndetin e mirė, e verdha pėr paranė, e kuqja tėrheq dashurinė dhe lejlaja do ju frymėzojė.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
-4G4,

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.