Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

10 arsyet qė do tė ēojnė nė fundin e njerėzimit sipas fituesit tė ēmimit Nobel.

Perspekti ju tregon parashikimet e shkencėtarėve, fitues tė ēmimit Nobel, se cilat janė arsyet dhe veprimet qė do tė na ēojnė nė fundin e njerėzimit dhe shkatėrrimin e botės.

10 arsyet qė do tė ēojnė nė fundin e njerėzimit sipas fituesit tė ēmimit Nobel.
10 arsyet qė do tė ēojnė nė fundin e njerėzimit sipas fituesit tė ēmimit Nobel.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 05/09/2017 22:00

Fundi i njerėzit dhe shkatėrrimi i botės ėshtė parashikuar mijėra vjet mė parė dhe ende hidhen teori pėr kėtė temė, por ato tė shkencėtarėve vlen tė thuhet se janė mė tė besueshmet.

Nė njė studim pėr Times High Education, 50 fitues tė ēmimit Nobel nė fushat kimi, fizikė, fiziologji, mjekėsi dhe ekonomi kanė renditur nė bashkėpunim me njėri tjetrin 10 arsyet qė do tė ēojnė nė fundin e njerėzimit.

1. 34% tė arsyejeve e sjell ndryshimi i klimės dhe sigurimi i ushqimit tė pamjaftueshėm dhe ujit tė pijshėm pėr popullsinė.

2. Lufta bėrthamore  23% tė arsyejeve

3. Sėmundjet infektive, fitimi i imunitetit ndaj ilaēeve  8% tė arsyejeve

Sipas Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė, rezistenca ndaj antibiotikėve ėshtė njė nga kėrcėnimet mė tė mėdha pėr shėndetin global.

4. Egoizmi, mungesa e empatisė dhe humanizmit ka 8% te arsyejeve.

5. Udhėheqėsit injorantė 6%

6. Terrorizmi 6%

7. Injoranca, mungesa e informimit 5%

8. Inteligjenca artificiale - 4 % tė arsyejeve

9. Pabarazia 4 %

10. Droga 2 %

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
[130\

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė