Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Disa tė dhėna tė tmerrshme rreth magjisė sė zezė...

Keni menduar qė dini mjaftueshėm pėr magjinė e zezė? Perspekti sjell faktet e mėposhtme pėr ta kuptuar se sa e frikshme ėshtė ajo.

Disa tė dhėna tė tmerrshme rreth magjisė sė zezė...
Disa tė dhėna tė tmerrshme rreth magjisė sė zezė...
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 10/12/2017 20:37

Dėmi i paqėllimshėm

Edhe nėse nuk besoni nė ndikimin e magjisė sė zezė, kjo nuk do tė thotė qė ajo nuk ekziston. Pėr mijėra vjet, magjia e zezė ka prekur njerėzit anekėnd botės, me praktikuesit e magjisė sė zezė, tė cilėt i kanė mallkuar objektet e ndryshme, pėr t'i dėrguar mė pastaj nė afėrsi tė viktimave. Pra, praktikuesit e magjisė sė zezė kanė pėr qėllim armiqtė e tyre, mirėpo objektet, tė cilat ata i mallkojnė, me qėllim pėr t'i lėnduar armiqtė, kanė efekt negativ nė tė gjithė ata qė i prekin.

Magjia e zezė nuk mund t'i ngjallė tė vdekurit

Shpeshherė mund tė keni parė nė filma apo mund tė keni dėgjuar nė rrėfime antike se si magjia e zezė pėrdoret pėr t'i ngjallur tė vdekurit. Megjithatė, nė jetėn reale, njė gjė e tillė nuk ndodh. Kur njeriu vdes, ai nuk mund tė kthehet mė nė kėtė jetė. Pra, ndonėse mund tė keni dėgjuar qė njerėzit mund tė kthehen nė kėtė botė, mirėpo pastaj kėrkojnė tė vdesin, pasi qė e ndjejnė qė nuk i pėrkasin mė kėsaj bote, apo gjėra tė ngjashme, mos besoni, tė vdekurit asnjėherė nuk mund tė ringjallen me magji tė zezė.

Magjia e zezė kurrė nuk mund tė bėjė mirė

Ėshtė aq e thjeshtė sa thuhet edhe nė titull: Asgjė e mirė nuk mund tė vjen nga magjia e zezė. Mund tė keni dėgjuar njerėz tė cilėt pretendojnė qė procesi i magjisė sė zezė nganjėherė mund tė jetė njė gjė e mirė pėr shkak tė asaj qė nuk mund tė kemi dritė pa errėsirė. Megjithatė, asnjėherė, askush, nuk mund tė bėjė ndonjė mirėsi nėpėrmjet magjisė sė zezė. Nė njė botė tė pėrkryer nuk do tė kishte vend pėr asnjė formė tė magjisė sė zezė, megjithatė, pėr fatin e keq tė tė gjithėve, ky realitet nuk ekziston.

Proēes qė krijon varėsi

Magjia e zezė ėshtė njė proces qė mund tė fillohet nga kureshtja apo nga dėshira pėr t'i bėrė keq dikujt, mirėpo, njė gjė ėshtė e sigurt, kushdo qė merret me magji tė zezė pėr njė kohė tė gjatė krijon varėsi ndaj kėtij procesi, pėr shkak tė asaj qė tė praktikuarit e magjisė sė zezė ėshtė njė proces qė ka tendencė tė krijojė varėsi tė madhe dhe tė rrallė janė ata praktikues tė cilėt mund tė tėrhiqen, pasi qė tė jenė zhytur nė botėn e errėt tė magjisė sė zezė.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
dJ`Fk

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė