Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Rregulli i "dy picave" qė Jeff Bezos ndjek pėr mbledhje produktive

Mbledhjet e punės janė njė humbje e famshme e kohės.

Rregulli i
Rregulli i "dy picave" qė Jeff Bezos ndjek pėr mbledhje produktive
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 14/11/2017 05:34, Ndryshuar: 14/11/2017 12:55

Ky "mashtrim" e ndihmon themeluesin e Amazon qė tė mbajė mbledhje produktive dhe tė dobishme.

Ju duhet tė tregoheni tė zgjuar qė tė mos i lejoni mbledhjet tė shkatėrrojnė ditėn tuaj. Ato janė minuta tė ēmuara qė ju ose punonjėsit tuaj mund t'i shpenzoni duke bėrė diēka tė dobishme.

CEO i Amazon, Jeff Bezos ndjek njė strategji tė veēantė pėr mbledhjet e panevojshme. Megjithatė, kur njė mbledhje ėshtė absolutisht e pashmangshme, ai ka njė mėnyrė qė rrit produktivitetin dhe dobinė e tyre. Ai e quan atė "rregulli i dy picave".

Ėshtė e thjeshtė. Sa mė shumė njerėz tė jenė nė njė mbledhje, aq mė pak produktive do tė jetė mbledhja.

Zgjidhja?

Kurrė mos organizoni njė mbledhje ku dy pica nuk mund tė ushqejnė tė gjithė grupin.

Bashkimi i njė skuadre masive pėr mbledhje vetėm do tė mbyste kreativitetin.

Dr. Adrian Furnham, njė profesor i psikologjisė nė University College London, thotė:

"Gjithmonė planifikoni dhe qarkulloni njė axhendė pėrpara mbledhjeve", shkruan ai. "Bėjini tė gjithė qė tė pajtohen paraprakisht se cilat do tė jenė rezultatet e mbledhjes. Pėrpiquni tė jeni sa mė i qartė si dhe jepni njė parashikim pėr kohėzgjatjen e saj."

Ndėrsa thelbi i rregullit tė Bezos ėshtė se sa mė pak, mė mirė kur bėhet fjalė pėr mbledhje.

Punonjėsit e tij mund tė marrin kėshilla prej tij gjatė asaj kohe. Pra mbani parasysh tė merrni dy pica nė mbledhjet tuaja ndonjėherė. Pizza e bėn ēdo gjė mė tė mirė.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
>=)WF

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė