Ushqimet qė duhet tė konsumoni pėr tė jetuar gjatė
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ushqimet qė duhet tė konsumoni pėr tė jetuar gjatė

Sė fundmi, kur bėhet fjalė pėr shėndetin dhe ushqyerjen e shėndetshme, ndėrgjegjėsimi ashtu si edhe njohuritė e njerėzve janė rritur shumė herė mė shumė se nė tė kaluarėn.

Ushqimet qė duhet tė konsumoni pėr tė jetuar gjatė
Ushqimet qė duhet tė konsumoni pėr tė jetuar gjatė
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 30/12/2017 00:55

Tani tė gjithė nė njė mėnyrė ose tjetėr pėrpiqen qė tė ushqehen sa mė shėndetshėm qė munden.

Shumica e njerėzve i kushtojnė vėmendje ushqimit tė tyre pėr tė pėrfshirė ushqyesė qė luajnė njė rol tė rėndėsishėm nė "luftėn" kundėr viruseve, ftohjeve dhe sėmundjeve.

Nė kėtė kontekst mė poshtė janė shtatė ushqime, tė cilat duke i konsumuar rregullisht do tė pėrmirėsojnė shėndetin tuaj nė njė kohė relativisht tė shkurtėr.

Orizi

Ul rrezikun nga sėmundja e diabetit, pėr shkak tė vitaminės B1.

Brokoli

Pėrmban vitaminėn K, qė rregullon prodhimin e insulinės kėshtu qė edhe ky ushqim ndihmon kundėr diabetit.

Lėngu i boronicės sė kuqe

Tre gota lėng nė ditė, tė paktėn pėr 40 % ulin rrezikun e sėmundjeve tė zemrės.

Avokado

Burim i pasur i kaliumit qė mbron nga shtypja e lartė e gjakut.

Grejpfruti i kuq

Nėse gjatė ditės, konsumoni tė paktėn njė grejpfrut tė kuq, niveli i kolesterolit tė keq nė gjak ulet pėr tė paktėn 20%.

Kafeja

2 deri 3 filxhanė kafe nė ditė, pa sheqer, redukton rrezikun nga sėmundjet e zemrės deri nė 53%.

Perime me ngjyrė tė gjelbėr

Rrisin nivelin e antioksidantėve nė gjak qė lufton njė numėr tė madh tė sėmundjeve, pėrfshirė edhe kancerin.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė