10 pėrfitimet mė tė mira tė konsumimit tė asparagut
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

10 pėrfitimet mė tė mira tė konsumimit tė asparagut

Asparagu ėshtė i pasur me antioksidantė dhe vetit anti-inflamatore qė ndihmojnė nė mbajtjen e trupit shėndetshėm.

10 pėrfitimet mė tė mira tė konsumimit tė asparagut
10 pėrfitimet mė tė mira tė konsumimit tė asparagut
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 29/12/2017 21:59

Janė rreth 300 lloje tė ndryshme tė asparagut qė vijnė me ngjyra tė bardha, jeshile dhe ngjyrė vjollė. Asparagu rritet larg nga rrezet e diellit dhe nuk pėrmban klorofil. Ajo ka shumė pėrfitime shėndetėsore. Ėshtė njė burim i madh i acidit folik, fibrave, kaliumit dhe vitaminave A, C dhe B6.

Pėrfitimet shėndetėsore tė Asparagut pėrfshijnė zvogėlimin e inflamacionit madje ndihmon nė luftimin e kancerit.

Asparagu: Pėrfitimet shėndetėsore

1. Promovon shėndetin e kockave dhe zemrės

Vitamina K tek asparagu mund tė ndihmojė nė rritjen e dendėsisė sė mineralit tė kockave dhe tė zvogėlojė normat e thyerjes pėr tė pėrmirėsuar shėndetin e kockave.

2. Redukton inflamacionin

Pėrfitimet shėndetėsore tė Asparagut pėrfshijnė aftėsinė pėr tė zvogėluar inflamacionin nė trup. Asparagu ėshtė i ngarkuar me antioksidantė qė punojnė pėr tė reduktuar probleme tė ndryshme shėndetėsore, pėrfshirė diabetin e tipit 2, sėmundjet e zemrės dhe kancerin.

3. Punon si diuretik natyral

Asparagu punon si diuretik natyral pėr tė ndihmuar nė rritjen e prodhimit tė urinės. Pėrfitimet shėndetėsore tė Asparagut pėrfshijnė detoksifikimin e trupit tė kripės sė tepėrt, ujit dhe toksinave tė tjera. Vetitė diuretike tė asparagut mund tė jenė veēanėrisht tė dobishme pėr ata qė vuajnė nga presioni i lartė i gjakut.

4. Rregullojnė tretjen

Pėrfitimet shėndetėsore tė Asparagut pėrfshijnė njė trak tė shėndetshėm tė tretjes. Asparagu pėrmban njė lėndė ushqyese tė quajtur inulin, e cila kalon e patrazuar nė zorrėt e mėdha pėr t'u bėrė njė burim ushqimi pėr bakteret e shėndetshme.

5. Promovon njė shtatzėni tė shėndetshme

Hulumtimet kanė treguar se pėrfitimet shėndetėsore tė asparagut pėrfshijnė gjithashtu njė shtatzėni tė shėndetshme. Folati nė asparagus ndihmon nė uljen e rrezikut tė defekteve tek foshnjat. Gjithashtu ndihmon nė formimin e qelizave tė kuqe tė gjakut dhe prodhimin e ADN-sė.

6. Promovon tretjen e shėndetshme

Pėrfitimet shėndetėsore tė Asparagut pėrfshijnė njė sistem tė shėndetshėm tė tretjes, nė sajė tė fibrave qė pėrmban. Fibrat tek asparagu ndihmon nė mbajtjen e rregullt tė sistemit tė tretjes. Gjithashtu ndihmon nė uljen e rrezikut tė diabetit tė tipit 2.

7. Ngritja e Niveleve tė Energjisė

Asparagusi pėrmban tiaminė, e cila luan njė rol tė rėndėsishėm nė mėnyrėn se si trupi pėrdor energji. Thiami ndihmon trupin tė konvertojė karbohidratet nė energji pėr tė rritur metabolizmin dhe obezitetin. Pėrfitimet shėndetėsore tė Asparagut pėrfshijnė njė shtytje natyrore tė energjisė.

8. Ndihmon nė luftėn kundėr kancerit

Asparagu pėrmban glutathione, njė pėrbėrės qė ndihmon nė shkatėrrimin e kancerogjenėve. Hulumtimet kanė treguar se glutathione mund tė ndihmojė nė luftimin dhe mbrojtjen kundėr llojeve tė caktuara tė kancerit, pėrfshirė kancerin e kockave, gjirit, mushkėrive dhe zorrės sė trashė.

9. Lufton PMS

Pėrfitimet shėndetėsore tė Asparagut pėrfshijnė aftėsinė pėr tė luftuar simptomat PMS. Ekstrakti i asparagut mund tė pėrdoret pėr tė ndihmuar nė zbutjen e fryrjes, depresionit, lodhjes dhe dhimbjeve menstruale duke mbajtur ekuilibrin hormonal gjatė menstruacioneve.

10. Promovon shėndetin e syve

Pėrfitimet shėndetėsore tė Asparagut pėrfshijnė aftėsinė pėr tė luftuar radikalet e lira qė shkaktojnė dėmtime nė sy. Asparagu pėrmban Vitamina A, e cila luan njė rol tė rėndėsishėm nė ruajtjen e shikimit tė shėndetshėm dhe zvogėlimin e rrezikut tė sėmundjeve tė syrit.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
8 +bg

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė