Cilat janė ushqimet qė ruajnė ujin nė trup?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Cilat janė ushqimet qė ruajnė ujin nė trup?

Tentativa pėr tė humbur peshė ose pėr tė kontrolluar peshėn tuaj mund tė jetė e vėshtirė, sidomos kur bėhet fjalė pėr njohjen e saktė tė ushqimeve tė duhura pėr tė ngrėnė.

Cilat janė ushqimet qė ruajnė ujin nė trup?
Cilat janė ushqimet qė ruajnė ujin nė trup?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 09/01/2018 23:37

Gjithkush ka njė mendim tė ndryshėm se ēfarė diete funksionon mė mirė dhe trupi i tė gjithėve reagon ndaj ushqimit tė ndryshme. Njė nga gjėrat mė tė kėqija ėshtė kur trupi juaj mban ujė, gjė qė mund t'ju bėjė tė ndiheni tė fryrė dhe tė keni njė efekt negativ nė imazhin qė jepni pėrmes trupit.

"Ruajtja e ujit njihet edhe si enjtje ose edemė. Kjo mund tė ndodhė nė disa pjesė tė trupit, ose thjesht nė tė gjithė trupin", - thotė ekspertja e trajtimit tė Mbajtjes sė Ujit, Linda Lazarides.

Fatmirėsisht, tani e dimė se ka lloje tė caktuara ushqimesh qė kanė mė shumė gjasa tė mbajnė ujin, pėr shkak tė vėllimit jashtėzakonisht tė lartė tė kripės.

Kini kujdes ndaj tyre ose konsumojini ato nė mėnyrė tė moderuar pėr tė mbajtur nėn kontroll sasinė e natriumit qė po konsumoni.

Ja cilat janė ushqimet:

Gjiza

Ndėrkohė qė ėshtė njė ushqim i preferuar pėr shumė njerėz, gjiza ka 400 mg natrium nė njė gjysmė filxhani, edhe pse ėshtė plot me proteina tė shijshme pėr tė cilat trupat tanė kanė nevojė.

Nė vend qė tė zgjidhni gjizė kremoze, nė vend tė kėsaj pėrpiquni ta zėvendėsoni atė me kos. Ju do tė merrni tė gjitha proteinat dhe ushqyesit e njėjtė qė trupi juaj dėshiron, sė bashku me shijen e butė, pa pasur tė njėjtėn sasi natriumi.

Nė fakt, kosi ka vetėm 70 mg natrium nė njė gjysmė filxhani.

Tėrshėrė e gatshme

Kush nuk e do njė mėngjes tė shpejtė nė dimėr! Ėshtė shumė e lehtė; tė gjithė ju duhet tė bėni ėshtė tė shtoni ujė tė nxehtė nė pėrbėrje dhe ju keni njė tas tė ngrohtė dhe tė shijshėm tė ushqyesve qė do t'ju zgjasin gjatė gjithė ditės.

Por, shumė njerėz nuk e dinė se tėrshėra, bollguri i gatshėm ka rreth 200 mg natriumi nė ēdo filxhan.

Njė alternativė tjetėr ėshtė qė tė merrni vetėm pak kohė pėr tė pėrgatitur bollgurin vetė sipas metodės tradicionale.

Pijet e sportit

Kush do tė kishte dyshuar se pijet sportive janė shkaktarė tė konsumimit tė njė sasi tė madhe natriumi?

Mbi tė gjitha, ato janė tė dizajnuara qė tė jenė hidratues tė mirė dhe tė shėndetshėm pėr ju kur ju jeni jashtė duke u ushtruar dhe duke harxhuar sasi tė larta tė energjisė nė sport!

Por pijet sportive bėhen nė tė vėrtetė pėr atletė tė fortė qė po bėjnė performanca me energji tė lartė pėr periudha tė gjata kohore.

Sipas Bungendore Physiotherapy and Sports Care, "Ėshtė gjithashtu e rėndėsishme pėr personat nė dietė tė dinė se ndėrsa pijet sportive zėvendėsojnė elektrolite jetike pėrfshirė edhe kripėn, ato elektrolite tė njėjta mund tė shkaktojnė mbajtjen e ujit dhe tė gjitha pijet sportive duhet tė merren me moderim".

Ėmbėlsirat

Kur dikush mendon pėr ėmbėlsirat, mendja menjėherė na shkon nė marrjen e sheqerit nė vend tė natriumit. Por e vėrteta e ēėshtjes ėshtė se ėmbėlsirat kanė natrium shumė mė shumė se sa ne mendojmė.

Versioni "i shėndetshėm" i ėmbėlsirave dhe biskotave nė tė vėrtetė mund tė jetė edhe mė i lartė nė sasi nė natrium sesa homologėt e tyre jo tė shėndetshėm.

Provoni tė kėrkoni mėnyra tė tjera pėr tė shuar nepset e ėmbla ose thjesht konsumojini me moderim.

Perimet e konservuara

Si mund tė jenė ushqime tė dėmshme perimet? Pėr fat tė keq, perimet e konservuara kanė sasi tė shtuar kripe, e cila i bėn ato tė pasur nė natrium.

Edhe pse ata janė tė pėrshtatshėm pėr t'u konsumuar dhe kanė njė afat mė tė gjatė tė ruajtjes se perime tė zakonshme, ėshtė mė mirė qė tė shkoni dhe tė blini perime tė freskėta ose tė ngrira, nėse keni nevojė pėr to.

Blerja e tyre nė versionin e ngrirė ose tė freskėt siguron qė ju po konsumoni perime por pa pasur frikė se po merrni kripė shtesė, e cila do t'ju shkaktojė probleme tė mėtejshme.

Djathi

Djathi ėshtė njė element kryesor nė shumė pjata qė serviren. Edhe nėse e shtojmė nė njė pjatė, e shkrijmė, ose thjesht spėrkasim sipėr nė pizzat qė aq shumė na pėlqejnė... djathi gjithsesi ėshtė plot me kripė.

Ju nuk do tė jeni nė gjendje djathė qė nuk kanė njė sasi tė lartė natriumi! Kjo ndodh pėr shkak se kripa e shtuar ndihmon nė ruajtjen e baktereve nė djathė dhe gjithashtu vepron si njė ruajtės pėr tė ndihmuar djathin tuaj tė qėndrojė i freskėt pėr mė gjatė.

Pėr opsionet e tjera tė djathit, hidhni njė sy nė djathėrat e butė kundrejt djathrave tė forta, tė cilat zakonisht pėrmbajnė mė pak sasi natriumi, megjithatė, ėshtė mė mirė qė thjesht tė konsumoni djathė nė sasi tė moderuar.

Buka

Bukė ėshtė njė nga elementet bazė tė ushqimit, nė sanduiēe, pica, deri nė qindra lloje vaktesh tė tjera.

Shumė njerėz pėrpiqen tė heqin bukėn pėr shkak tė karbohidrateve, por natriumi ndoshta ėshtė njė arsye mė e rėndėsishme pėr tė hequr bukėn nga dieta ushqimore.

Buka e blerė nė dyqan do tė ketė trefishin e sasisė sė kripės se ēdo bukė e pjekur nė shtėpi.

Sipas dietologut Jill Corleone, RDN, LD, "Karbohidratet, qė gjenden nė ushqime tė tilla si bukė, makarona, oriz, fruta, perime dhe qumėsht gjithashtu shkaktojnė qė trupi juaj tė mbajė ujė".

"Si njė burim energjie qė janė, ato ruhen nė muskujt dhe mėlēinė tuaj si glikogjen. Glycogen kėrkon ujė pėr akumulim. Sa mė shumė glikogjen qė trupi juaj ka depozituar, aq mė shumė ujė trupi juaj mban."

Nėse dėshironi tė shijoni bukė, por dėshironi tė ndaloni mbajtjen e ujit tė tepėrt nė trup, provoni tė piqni vetė bukėn ose ta blini nė njė furrė buke qė pėrdor kripė nė sasi tė ulėt.

Ka kaq shumė ushqime qė mund tė fshehin natrium shtesė qė i detyron trupat tanė tė mbajnė mė shumė ujė. Edhe gjėrat qė nuk mund tė imagjinoni se kanė kripė nė to mund tė jenė tė mbushura nė natrium.

Mbajtja nė konsideratė e konsumimit tė natriumit dhe zėvendėsimi i ushqimeve tė tilla me alernativa mė tė shėndetshme mund tė ndihmojė nė uljen e kolesterolit, si dhe tė ndihmojė trupin tuaj tė ndalojė mbajtjen e ujit tė tepėrt.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
^Kg=S

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.