Benefitet e shumta tė preshit
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Benefitet e shumta tė preshit

Preshi mbi tė gjitha ėshtė aleati ynė dimėror pėr tė ruajtur linjat perfekte.

Benefitet e shumta tė preshit
Benefitet e shumta tė preshit
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 17/12/2017 23:40

Shija e preshve ėshtė mė pak intensive se ajo e qepės, duke e bėrė njė bazė tė shkėlqyer pėr rizoto dhe supa. Po kėshtu, edhe pėr sallata me ullinj. Nė kėtė artikull mund tė lexoni pėr preshtė dhe pėr pėrdorimet e tyre nė kuzhinė, qė i bėjnė mirė linjave tuaja!

Ose hudhėr, ose qepė? Pėrdorni presh

Sa prej jush e kanė tė vėshtirė qė tė qėrrojnė hudhrėn ose qepėn? Shija e tyre ėshtė shumė e fortė. Nė tė vėrtetė, hudhra dhe qepa janė bazat e kuzhinės, por disave thjesht nuk u pėlqejnė. Zgjidhja? Pėrdorni preshtė.

Kjo ėshtė njė perime e njohur dhe kultivuar nė tė gjithė vendin, me njė aromė shumė mė tė lehtė. Ajo ju ndihmon edhe pėr tė dekoruar dhe pasuruar me vlera njė sallatė tė thjeshtė. Me pak fjalė, ato kanė dhunti tė shumta dhe tė shijshme, por mbi tė gjitha kanė shumė pak kalori.

Preshtė janė tė mirė pėr linjat

Po, janė tė mira dhe kjo ėshtė arsyeja. Ato janė tė pasura me ujė (rreth 90%), pėrmbajnė shumė minerale (hekur, magnez, kalcium dhe kalium), kanė fibra dhe vitamina A dhe C. Ata parandalojnė sėmundjet kardiovaskulare dhe ndihmojnė nė uljen e kolesterolit tė keq.

Vitamina E qė gjendet te preshtė ėshtė njė aleat shumė i mirė pėr elasticitetin e lėkurės. Preshtė janė tė mira pėr t'ju mbajtur nė formė, sepse ju japin efektin e ngopjes. Dietologėt i rekomandojnė nė veēanti pėr ata qė janė mbi peshė, sepse nxisin pastrimin e zorrėve.

Preshtė pėrmbajnė vajra esenciale qė stimulojnė sekretimin e lėngjeve tė stomakut, sepse ėshtė njė ushqim qė lehtėson tretjen.

Tė papėrpunuar apo tė zier?

Preshtė si shumė perime tė tjera duhet tė hahen tė papėrpunuar, pasi ata kanė tendencė tė humbasin vlera e dobishme nėse pėrpunohen. Ju mund t'i shtoni nė sallatė, pėr tė realizuar pėrzierje tė perimeve.

E vetmja kėshillė ėshtė tė shmangni prerjen e tyre shumė kohė para se t'i hani, sepse ata kanė tendencė qė tė nxihen. Preshtė mund tė jenė edhe njė mbushje e shijshme pėr byrek. Kėrcelli i bardhė i preshve, i prerė nė unaza, mund tė pėrdoret pėr gatime salcash ose supash.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
h?8`W

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.