Efektet e ujit nė trupin e njeriut
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Efektet e ujit nė trupin e njeriut

Nėse do tė pinit ujė sapo tė zgjoheni nė mėngjes trupi juaj do t'ju "falenderonte".

Efektet e ujit nė trupin e njeriut
Efektet e ujit nė trupin e njeriut
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 16/12/2017 22:40

Uji i sjell trupit njė sėrė tė mirash tė paēmueshme. Filloni ta praktikoni sa mė shpejt kėtė gjė.

Pėrfitimet e prirjes sė H2O si aktin e parė tė ditės:

Hidraton qelizat.

Pas njė nate pushimi zgjoheni tė dehidratuar. Kėshtu qė pirja e ujit nė mėngjes ėshtė e rėndėsishme, sepse shpejtėsia, me tė cilėn prodhohen qelizat muskulore, rritet.

Njė trup i hidratuar lejon njė rrjedhje tė shėndetshme tė oksigjenit, duke u lejuar juve qė tė qėndroni vigjilentė dhe plot energji.

Nė kushte normale duhet tė konsumojmė

2 Litra ujė ose 8 gota (ēdo 1 orė nga njė gotė ujė) nė kohė tė nxehtė dhe duke punuar rritet kerkesa mė e madhe pėr ujė.

Detoksifikon trupin.

Uji, e sidomos uji me limon ėshtė njė detoksifikant natyral. Nėse pini ujė qė nė mėngjes, ai do t'ju pastrojė nga toksina dhe nga papastėrtitė.

Uji nė veēanti pastron zorrėn e trashė, duke i lejuar kėshtu thithjen e duhur tė ushqyesve. Shtimi i limonit nė ujė rrit normėn e urinimit, duke maksimizuar funksionin enzimatik dhe stimulon mėlēinė pėr t'u detoksifikuar.

Ju ndihmon qė tė dobėsoheni.

Pirja e ujit me barkun bosh nė mėngjes rrit metabolizmin. Hulumtimet e fundit kanė treguar se njė rritje e konsumit tė ujit ēon nė njė rritje tė shpejtėsisė sė djegieve tė kalorive, si tė thuash ju do tė ndiheni tė ngopur dhe jo tė uritur.

Parandalon sėmundjet

Sėmurja e shpeshtė mund tė varet edhe nga fakti se nuk pini mjaftueshėm ujė. Uji luan njė rol vendimtar nė ruajtjen e njė sistemi tė shėndoshė limfatik. Kur ky sistem ėshtė nė ekuilibėr, trupi mund tė luftojė infeksionet nė mėnyrėn e duhur. Disa studime kanė treguar gjithashtu se dehidrimi ēon nė nivele tė larta tė kortizolit, i cili ėshtė ekuivalenti me stresin dhe sėmundjet.

Pastron lėkurėn.

Pirja e ujit qė nė orėt e para tė mėngjesit ndihmon pėr tė pastruar lėkurėn. Shumė argumentojnė se hidratimi adekuat i ofron ngjyrėn mė tė mirė lėkurės tonė.

Kontribuon nė shėndetin e zemrės.

Fillimi i mbarė ėshtė gjysma e punės: pini njė gotė uji tė mirė sapo tė zgjoheni dhe zemra juaj do t'ju falėnderojė. Njė studim i publikuar disa vite mė parė kishte treguar se njerėzit tė cilėt pinin sė paku pesė gota uji nė ditė, pas zgjimit, kishin 41% mė pak tė ngjarė tė vuanin nga njė sulm nė zemėr sesa ata qė pinin mė pak se 2 gota.

Metodat e trajtimit

Pirja e ujit nė barkun bosh ndihmon pėr trajtimin e dhembjes sė kokės, dhembjeve nė trup, artritit, rrahjeve tė shpejta tė zemrės, yndyrės nė gjakut, tensionit tė lartė, epilepsisė, bronkitit, astmės, tuberkulozit, meningjitit, veshkave, organeve urinare, tė vjellave, gastritit, diarresė, hemorroideve, diabetit, kapsllėkut, tė gjitha sėmundjeve tė syrit, kancerit, ērregullimeve menstruale, sėmundjeve tė veshit, hundės dhe fytit.

Efektet e ujit ne trupin e njeriut

Nėse do tė pinit ujė sapo tė zgjoheni nė mėngjes trupi juaj do t'ju "falėnderonte", pasi ai i sjell atij njė sėrė tė mirash tė paēmueshme. Filloni ta praktikoni sa mė shpejt kėtė gjė.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
NBFOd

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.