Ēfarė duhet tė dini pėr kafen espresso?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ēfarė duhet tė dini pėr kafen espresso?

Edhe adhuruesit mė tė mėdhenj tė espressos do tė pranojnė se ndonjėherė mund tė ketė njė shije e hidhur, por reputacioni i kėsaj pijeje ėshtė rezultat i tė kuptuarit joadekuat nga blerėsit dhe profesionistėt.

Ēfarė duhet tė dini pėr kafen espresso?
Ēfarė duhet tė dini pėr kafen espresso?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 13/12/2017 23:09

Mė poshtė Perspekti sjell disa fakte nė lidhje me espresson qė do tė zgjidhė idetė e gabuara mė tė zakonshme dhe do t'ju ndihmojė tė vendosni kur tė porositni herėn tjetėr nė kafene.

Koha e pėrgatitjes varet nga aparati, si dhe lloji i kafesė, por shumica e kafeve espresso pėrgatiten pėr mė pak se tridhjetė sekondash.

Nuk ka rregull se si duhet tė jetė shija.

Shprehja espresso nėnkupton mėnyrėn e pėrgjithshme se si pėrgatitet kafja, dhe kjo do tė thotė se ekziston njė hapėsirė e variacioneve tė ndryshme kur flasim pėr shije.

Espresso mund tė pėrgatitet nga secili lloj i kafesė

Asnjė lloj i kafesė nuk ėshtė i ndaluar pėr tė bėrė espresso. Ndonjėherė nė gotėn me espresso do tė shihni kremin, i cili krijohet vaji i kafesė nėn presion bashkohet me ujin e vluar. Ėshtė vėshtirė tė thuhet nėse kremi ėshtė shenjė e pėrgatitjes sė mirė ose jo, por rekomandohet qė tė pėrzihet para konsumimit.

Edhe pse nuk ėshtė e domosdoshme, shumica e njerėzve e pijnė shpejt espresson.

Nuk ėshtė e nevojshme ta pini menjėherė pas pėrgatitjes. Nėse ėshtė shumė e nxehtė, nuk do tė ndjeni as shijen e saj andaj prisni derisa tė ftohet pak.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
[fI=^

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.