Cilat janė mė tė shėndetshme frutat apo lėngjet e tyre?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Cilat janė mė tė shėndetshme frutat apo lėngjet e tyre?

Frutat janė tė pasura me fibra, vitamina dhe janė njė burim i shkėlqyer i antioksidantėve.

Cilat janė mė tė shėndetshme frutat apo lėngjet e tyre?
Cilat janė mė tė shėndetshme frutat apo lėngjet e tyre?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 22/01/2018 15:22

Frutat janė tė pasura me fibra, vitamina dhe janė njė burim i shkėlqyer i antioksidantėve. Si pjesė e njė dietė tė ekuilibruar njė i rritur i shėndetshėm duhet tė konsumojnė 3-4 fruta nė ditė ose dy gota lėng shtrydhur.

Por lėngu i frutave nuk ka asnjė epėrsi ushqyese nė krahasim me konsumin e njė fruti tė tėrė. Pėr shkak tė mungesės sė fibrave, lėngjet kanė tendencė pėr tė rritur nivelet e glukozės nė gjak e cila ėshtė arsyeja pse njerėzit me diabet rekomandohet tė konsumojnė fruta tė papėrpunuara, nė vend qė t'i pijnė ato si lėng.

Fruti kur konsumohet nė mėnyrė natyrale, absorbohet mė ngadalė pėr shkak tė fibrave tė pasura, kalon ngadalė nė gjak dhe nuk shkakton njė rritje tė mprehtė tė sheqerit nė gjak.

Nėse njė diabetik konsumon lėng frutash hypoglycemia do tė rrisė sheqernat mė shpejtė se sa fruti bio.

Jo vetėm tek diabetikėt por te tė gjitha grup moshat rekomandohet qė frutat tė konsumohen tė plota, dhe se lėngu i frutave nuk arrin dot tė furnizojė trupin me mineralet dhe vitaminat qė mund tė marrim nga konsumimi i njė fruti tė plotė.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
H(+l&

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.