Pse duhet tė investoni nė marketingun digjital?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Pse duhet tė investoni nė marketingun digjital?

Deri vonė forma tradicionele e tė bėrit biznes ka funksionuar mirė dhe ka qenė efikase, sidoqoftė, tė njėjtėn gjė s'mund ta themi edhe pėr dekadėn e fundit.

Pse duhet tė investoni nė marketingun digjital?
Pse duhet tė investoni nė marketingun digjital?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 03/01/2018 18:54

Zhvillimet e mėdha teknologjike kanė ndryshuar mėnyrėn sesi sot konsumatorėt komunikojnė me brendet dhe anasjelltas.Si rezultat i kėsaj, ėshtė e nevojshme qė gjatė planifikimin tė fushatės suaj tė marketingut tė siguroheni qė marketingu digjital tė jetė i integruar thellė nė strategjinė tuaj tė marketingut.

Marketingu digjital dhe benifitet qė ai sjell mund tė mos jenė tė reja pėr shumicen prej nesh.

Pothuajse ēdo biznes nė botė sot ėshtė prezent nė tė paktėn njė nga kanalet digjitale pėrmes websitit, Google, Facebook, Twitter dhe kanale tė ngjashme. Kjo prezencė ka ardhur si rezultat i ndryshimeve tė zakoneve tė konsumatorėve tė cilėt shumicėn e kohės janė online nė rrjete sociale, duke lexuar lajme apo duke shfrytėzuar makinat e kėrkimit pėr tė gjetur informata tė cilat ju nevojiten.

Ideja e marketingut ka qenė gjithmonė qė mesazhet qė njė brend dėshiron tė pėrcjellė tek audience e saj tė shfaqen aty ku konsumatori po shpenzon shumicėn e kohės dhe ku gjasat pėr vėmendje janė mė tė mėdha. Para njė dekade, ky vend do tė ishte TV, Radio apo Mediat e shkruara, ndėrsa sot janė rrjetet sociale, makinat e kėrkimit, pajisjet mobile dhe mediat elektronike (tė cilat i kemi me bollėk te ne).

Ndryshimet mund tė jenė tė vėshtira por nė disa raste janė tė domosdoshme. Nė rast se akoma keni dyshime nė efikasitetin e marketingut digjital, mė poshtė Perspekti ju sjell 11 arsye qė do t'ju bėjnė tė ndryshoni mendjen (ose tė paktėn shpresojmė se do ta rimendoni strategjinė tuaj).

1. Kthimi nė investim ėshtė i shpejtė & matshėm

Njė nga pėrparėsitė e marketingut digjital ėshtė se gjithēka ėshtė e matshme. Nėse ju shpenzoni njė shumė tė caktuar parash, pėrmes mjeteve nė dispozicion ju mund ta matni se si ėshtė shpenzuar ajo shumė, sa vetė e kanė parė reklamėn tuaj, sa kanė klikuar nė tė apo kanė realizuar njė blerje si rezultat i asaj reklame dhe mbi tė gjitha se sa ka qenė kthimi nė investim.

2. Ėshtė njė nga industritė me rritjen mė tė shpejtė dhe ėshtė kėtu pėr tė qėndruar

Marketingu digjital nuk ėshtė njė trend qė do tė venitet me kalimin e kohės. Shpenzimet nė marketingun digjital deri nė vitin 2019 priten tė jenė mbi 103 miliardė dollarė. Edhe pse bizneset nė Shqipėri dhe Kosovė vetėm nė 2 vitet e fundit kjo degė ka filluar tė merret mė seriozisht, njė numėr relativisht i ulėt i bizneseve kanė filluar ta kuptojnė rėndėsinė dhe tė mirat qė marketingu digjital sjell dhe po punojnė nė krijimin e strategjive pėr tu pozicionuar nė kėtė kanal tė marketingut.

Kėshillė:

Duke qenė industri e re nė vendin tonė, ju jeni nė njė pozicion tė favorshėm qė tė filloni ndėr tė parėt investimin nė kėtė kanal tė marketingut dhe kur kjo industri tė "shpėrthejė" me tė vėrtetė nė vendin tonė ju veēse keni krijuar njė audiencė rreth produkteve dhe shėrbimeve tuaja dhe mė pėrvojėn e fituar jeni mė i pėrgatitur qė tė pėrballeni me konkurencėn.

3. Ėshtė mė i lirė dhe mė efektiv sesa marketingu tradicional

Marketingu tradicional njihet pėr kostot e mėdha qė sjell dhe pėr shumė biznese tė vogla ėshtė pothuajse i papėrballueshėm. Ndryshe nga kjo, marketingu digjital u jep mundėsi edhe bizneseve tė vogla qė me njė investim shumė mė tė vogėl sesa qė do tė duhej pėr marketingun tradicional tė arrijnė synimet e pėrcaktuara nga ta e qė mund tė jenė rritja e shitjeve, reklamimi i brendit, reklamimi para audiencave tė targetuara (nga mosha, gjinia, vendi etj) dhe tė ngjashme.

4. Reklama shfaqet para audiencės sė pėrcaktuar nga ju

Marketingu digjital u mundėson qė reklamėn pėr tė cilėn ju paguani ta shfaqni para njė audience tė pėrcaktuar nga vetė ju. Gjatė reklamimit ju mund tė vendosni qė reklama tė shfaqet vetėm para njė grup personash tė njė moshe tė caktuar, nė njė lokacion specifik gjatė njė periudhe tė caktuar kohore.

Si biznes ju veēse keni njohuri se ēfarė dhe kush janė konsumatorėt tuaj ideal dhe pėrmes reklamimit digjital ju e targetoni reklamėn tuaj tė shfaqet vetėm para kėsaj audience nė mėnyrė qė numri i personave qė do tė konvertohen nė klientėt tuaj potencialė tė jetė mė i madh.

5. Ju fitoni besimin e konsumatorėve duke ndėrvepruar me ta nė kanalet digjitale

Prezenca nė kanalet digjitale asnjėherė nuk duhet tė jetė e njė-anėshme. Duke ndėrvepruar me konsumatorėt tuaj ekzistues por edhe ata potencial ju fitoni besimin e tyre, ndihmoni nė fuqizimin e brendit dhe krejt kėto ndikojnė nė rritjen e numrit tė shitjeve/klientėve.

Njė tjetėr benefit i tė qenit prezent sukeshėm ėshtė se ju mund tė monitoroni se ēfarė po thonė konsumatorėt pėr brendin tuaj dhe mund tė bėheni pjesė e kėtyre diskutimeve. Do tė ishte njė befasi shumė e kėndshme pėr kėta konsumatorė tė shohin se ju si brend interesoheni se ēfarė ata mendojnė dhe se ju i merrni parasysh tė gjitha opinionet e tyre.

Nė anėn tjetėr mosprezenca juaj nė kėto kanale digjitale ku konsumatorėt tuaj po shpenzojnė shumicen e kohės u jep njė signal jo tė mirė klientėve ekzistues por edhe atyre potencial pėr kompanine dhe shėrbimet/produktet qė ju ofroni.

6. Ndihmon nė rritjen e biznesit tuaj online

Njė numėr i konsiderueshėm i bizneseve nė vendin tonė veēse kanė krijuar prezencė online pėrmes webfaqes apo rrjeteve sociale. Mirėpo pėr tė arsyetuar shpenzimet qė janė bėrė pėr krijimin e kėsaj prezence duhet qė pėrmes saj tė arrini objektiva tė caktuara tė biznesit tuaj. Nėse numri i vizitorėve nuk ėshtė i kėnaqshėm apo nuk ėshtė kualititativ nė kuptimin qė nuk konvertohen nė klientė pėr kompaninė tuaj atėherė ėshtė problem qė tė arsyetoni shpenzimet e bėra.

Marketingu digjital ju mundėson ta rishikoni strategjinė tuaj online, tė pėrcaktoni llojin e vizitorit ideal i cili ka gjasa tė mėdha tė shndėrrohet nė konsumator potencial dhe pastaj atė grup tė audiences ta targetoni me reklama dhe ti sjellni nė webfaqen tuaj. Prej aty pastaj ėshtė mė lehtė bindja e tyre pėr tė blerė produktet/shėrbimet tuaja.

7. Menaxhimi i reklamave ėshtė mė i lehtė, shpejtė dhe praktik

Pėr dallim nga marketingu tradicional pėrmes TV, radio apo mediave tė shtypura, kanalet e marketingut digjital janė mė tė lehta pėr tu menaxhuar dhe kontrolluar. Pėr shembull njė artikull nė blog apo njė status nė rrjete sociale mund tė postohet brenda pak minutash dhe nėse nuk jeni tė kėnaqur mund ta ndryshoni nė kohė reale.

Pastaj platformat sikurse Facebook Ads dhe Google AdWords ju mundėsojnė qė edhe pas lancimit tė reklamave ti ndaloni, ti ndryshoni, tė krijoni versione tė ndryshme tė njė reklame dhe ti testoni se cila po pėrformon mė mirė dhe tė merrni vendime nė bazė tė performances sė tyre.

8. Mund ta shihni performancen e reklamės nė kohė reale

Pėr dallim nga marketingu tradicional, marketingu digjital ofron tė dhėna dhe raporte mbi performancėn e reklamave tuaja nė kohė reale. Nė marketingun tradicional pėr tė vlerėsuar suksesin e njė fushate ju duhet angazhim shtesė pėrmes sondazheve dhe analizimit tė publikut pėr tė mbledhur tė dhėna tė vlefshme.Nė anėn tjetėr, mjetet sikurse Google Analytics dhe Facebook Insights dhe mjete tė tjera u mundėsojn marketerėve qė tė analizojnė performancen e reklames nė kohe reale kudo qė ndodhen.

9. U mundėson brendeve tė bashkėveprojnė dhe bashkėbisedojnė me klientėt e tyre

Pėrmes marketingut digjital ju mund tė pėrcjellni mesazhin tuaj tek audienca por nė tė njėjten kohė i mundėson audiencės qė tė shprehin mendimet e tyre dhe tė bashkėbisedojnė me brendin.

Kėtė mund ta bėni pėrmes blogut nė kompani ku nė seksionin e komenteve konsumatorėt kanė mundėsinė qė tė shprehin opinionin e tyre dhe tė diskutojnė me persona pėrgjegjes nga kompania. E njėjta vlen veēanėrisht edhe pėr rrjete sociale.

Kėshillė:

Mundohuni qė gjithmonė t'u ktheni pėrgjigje komentuesve nė blogun e kompanisė apo rrjete sociale nė kohėn mė tė shpejtė tė mundshme, ashtu si shumė ekspertė sugjerojnė, jo mė larg se 1 orė. Edhe nėse u shkruani vetėm "Faleminderit" apo "E vlerėsojmė opinionin tuaj" ėshtė mė mirė se asgjė. Nė kėtė mėnyrė do tė krijoni njė lidhje me konsumatorin dhe ata lehtė mund tė shndėrrohen nė ambasadorė tė brendit tuaj.

10. Efekti i njė fushate tė marketingut digjital zgjat mė shumė

Kanale tė ndryshme tė marketingut digjital sikurse i shkruari nė blogun e kompanisė apo optimizimin e faqes pėr makina tė kėrkimit (SEO) njihen pėr efektet e tyre afatgjatė.

Njė website me pėrmbajtje cilėsore dhe i optimizuar pėr makina tė kėrkimit do tė vazhdoj tė sjell vizitorė kualitativ qė kanė kėrkuar pėr fjalė kyēe relevante me temat qė ju trajtoni edhe muaj pas publikimit tė atyre artikujve.

11. Konkurentėt tuaj janė duke investuar nė marketingun digjital

Gjasat janė tė mėdha qė konkurentėt tuaj veēse kanė krijuar njė website, janė duke e optimizuar pėr makina tė kėrkimit, po reklamojnė nė rrjete sociale dhe po krijojnė njė audiencė tė targetuar ndjekėsish, po fuqizojnė brendin dhe po rrisin besimin e konsumatorėve nė shėrbimet/produktet e tyre dhe nė kėtė mėnyrė po i shndėrrojnė konsumatorėt tuaj potencial nė klientė besnik tė shėrbimeve tyre. Nėse akoma ke dyshime, gjasat janė qė biznesi yt do tė mbetet mbrapa nė krahasim me konkurencėn.

Marketingu tradicional ėshtė akoma efektiv pėr njė pjesė tė caktuar tė audiencės mirėpo nė mėnyrė qė rezultatet tė jenė sa mė maksimale ju duhet qė marketingun digjital ta bėni pjesė tė rėndėsishme tė fushatės suaj tė marketingut. Nėse akoma nuk jeni tė bindur pėr rėndėsinė e marketingut digjital, ju jeni duke humbur mundėsi tė arta pėr biznesin. Mos harroni, njė numėr i madh i konsumatorėve potencialė po ju presin nė botėn digjitale.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.