Kėshilla pėr njė fushatė tė suksesshme nė Mediat Sociale
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Kėshilla pėr njė fushatė tė suksesshme nė Mediat Sociale

Mediat sociale pėr bizneset ėshtė njė sfidė qė duhet tė zgjidhet, kėshtu qė ndiqni kėto kėshilla pėr tė krijuar njė komunitet tė vėrtetė rreth produktit tuaj.

Kėshilla pėr njė fushatė tė suksesshme nė Mediat Sociale
Kėshilla pėr njė fushatė tė suksesshme nė Mediat Sociale
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 04/01/2018 19:49

Mediat Sociale pėr bizneset ėshtė bėrė njė sfidė nė botė. Kompanitė tė etura pėr vėmendjen tuaj me publikime promovuese tė kota dhe pa ndonjė pėrmbajtje tė cilėn ju kurrė nuk do e lexoni ose nuk ju intereson. Buxheti i tyre nė kėtė drejtim ėshtė i vogėl dhe si rezultat arritjet janė mė tė ulėta, dhe shpesh vėmendja qė ata marrin nė fakt ėshtė e dėmshme. Nėse ju jeni duke pėrdorur si shėrbime promovuese rrjetet shoqėrore Facebook dhe Twitter, kėtu janė disa kėshilla tė thjeshta pėr tė ndjekur.

Duhet tė keni njė strategji.

Shumė njerėz strategjinė nė mediat sociale e kuptojnė si "ne duhet tė planifikojmė saktėsisht ēdo tweet nė Twitter ose postim nė Facebook". E bukura e mediave sociale ėshtė se ajo ėshtė menduar tė jetė njė formė njerzore e komunikimit e cila teorikisht, lidh kompanitė me personat. Ajo ēfarė njė strategji e shkėlqyer pėrmban ėshtė planifikimi rreth ngjarjeve dhe se ēfar gjėrash tėrheqėse mund tė shfaqen nga kjo ngjarje, dhe si do tė duket nė timeline. Nėse ėshtė ngjarje njėditore, planifiko publikime pėr tre ditė rreth asaj. Ėshtė e rėndėsishme qė tė dini se ju nuk mund tė tėrhiqni vėmendje e ndjekėsve si me shkopin magjik, nėse nuk keni ngjarjen e duhur ose pėrmbajtjen e duhur,kjo do tė thotė se njė person i famshėm promovon produktet tuaj, ose njė kompania ka arritur marrėveshje tė mirė, etj. Gjithashtu diēka tjetėr ėshtė edhe grup moshat pėr tė cilėt ėshtė ngjarja, p.sh. grup moshat e reja mė shumė pėrdorin Instagram se sa Facebook ose Twitter.

Merrni pjesė mė shumė si njerėz.

Pėr dallim nga reklamat tradicionale, media sociale nuk ėshtė i mėnyrės njėdrejtimėsh i dhėnies tė mesazhit ku nuk dini reagimin e audiencės (qė nganjėherė ėshtė ndjenjė qetėsuese) nėse dikush vėrtet e ka lexuar publikimin tuaj. Nėse ju doni tė nxirrni maksimumin nga kampanja juaj, ju duhet tė pėrpiqeni tė bisedoni me tė gjithė tė cilėt janė gatshėm tė bisedojnė me ju. Kampanjat e para nė mediat sociale nė veēanti si njė kompani e re, shpesh do tė jenė me vetėm disa njerėz, dhe duhet tė bėni qė ata tė ndjehen tė mirėpritur. Nėse njė publikim komentohet, pėrgjigjuni atyre dhe komuniko me njerėzit nė brendėsi tė diskutimeve. Nėse njė publikim merr mė shumė pėlqime, ndoshta kjo ėshtė njė shenjė qė ju duhet tė postoni mė shumė publikime tė ngjashme.

Pėrdorni mjete pėr mediat sociale.

Edhe nėse keni njė person tė dedikuar vetėm pėr mediat sociale, ne do ju rekomandojmė njė nga disa shėrbimet pėr mediat sociale. Kėto shėrbime janė hapėsira punuese ku ju i grumbulloni tė gjitha llogaritė tuaja nga rrjetet shoqėrore nė njė vend, dhe prej ku nė mėnyrė tė automatizuar publikoni nė mė shumė media sociale njėkohėsisht, ose duke planifikuar ato. Ne ju rekomandojmė, qė ju tė mos dėrgoni tė njėjtin mesazh nė rrjete tė ndryshme sociale. Sepse publikimet nė Twitter nuk pėrkthehen mirė nė Facebook, dhe publikimet e Facebook shpesh duken tė ēuditshme ose pėrgjysmė nė Twitter.

Tė kėrkosh qė t'ju ndjekin ose pėlqejnė? Me tė vėrtetė, JO.

Nė disa industri kjo mund tė duket dėshpėruese, por nė bizneset e shitjeve dhe tė teknologjisė bashkėkohore ju duhet tė gjeni sa mė shumė mėnyra qė mundeni pėr tė ditur mė shumė rreth kompanisė tuaj. Jo vetėm tė vendosni njė ikonė tė vogėl tė Twitter-it nė webfaqen tuaj, por mė shumė materiale grafik qė ju dėrgojnė tek webfaqja jua, nė faqet tuaja nė mediat sociale, nė dyqanet online, nė materialet e printuara, nė ēdo vend ku keni mundėsi tė tregoni dhe shpjegomi me mė shumė fjalė, dhe jo vetėm tė kėrkoni "follow us on Twitter".

Bėjeni tė vlefshme pjesėmarrjen.

Njerėzit duan njė arsye pėr tė kushtuar vėmendje pėr atė qė ju jeni duke bėrė. Ju mund ta bėni tė vlefshme pjesėmarrjen e tyre duke bėrė veprime tė thjeshta, lirime tė disa produkteve specifike, gara interesante me shpėrblime, etj, por ju duhet tė mendoni edhe pėr aktivitete mė tė mėdha.

Pėrfshini klientėt tuaj.

Lloji mė i keq i konsumatorėve janė ata tė cilėt janė tė motivuar vetėm nga ajo qė ata mund tė marrin falas. Konsumatorėt mė tė mirė janė atė tė cilėt angazhohen dhe bisedojnė me ju pėr gjėrat qė atyre u interesojnė, dhe kjo do tė thotė se duke i njohur ato mė mirė duke komunikuar dhe duke lexuar postimet e tyre nė Twetter. Jo vetėm tė bėni retweet postimet e tyre por edhe t'ju pėrgjigjeni atyre, flisni dhe kuptoni ato. Promovoni sukseset e tyre nė faqen e biznesit tuaj, nėse janė tė rėndėsishme. Ju mund ti bėni ato pjesė tė pėrmbajtjes tuaj, tė publikoni postimet e tyre, por vetėm nėse kėto postime janė nė vijė me strategjitė dhe idetė e biznesit tuaj, p.sh. duke shfaqur se si ata pėrdorin produktet tuaja.

Vlerėsoni suksesin.

Sot gjithēka vlerėsohet dhe tentohet tė parashikohet nėpėrmjet analizave tė tė dhėnave. Mirpo a mund tė parashikohet suksesi i vėrtet vetėm duke analizuar tė dhėnat, kėtė hipotezė mediat sociale nuk e tregojnė tė suksesshme. Nė mediat sociale pėrdoren disa definicione tė cilat japin detaje nga analiza se sa sukses ka njė publikim, retweets, replies, engagements (p.sh., nėse dikush e lexon publikimin, seksionet reklamuese nė Twitter e tregojnė kėtė), mentions (nėse dikush ka pėrmendur emrin e kompanisė tuaj). Fokusohuni mė shumė dhe pėrpiquni tė analizoni se sa konsumator ju pėrmendin me "mentions" dhe sa pėrgjigjen ose ju pyesin me komentet "replies", ndėrsa pjesa e "retweets" lėreni dytėsore, sepse disa artikuj nga kompanitė e mėdha teknologjike shpesh herė bėhen retweet nga shumė llogari false. A pėrgjigjet dikush ose a bisedojnė lexuesit me pjesėtaret e kompanisė? Kjo ėshtė mė shumė e vlefshme, afėrsia e klientit dhe kompanisė e shprehur me komunikim real, dhe jo vetėm shifra tė cilat shpesh herė mund tė mos jenė tė vėrteta.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
V=hCS

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė