Perspekti - Anatomia e ekstremiteteve
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Anatomia e ekstremiteteve

Perspekti sjell pėr ju anatominė e ekstremiteteve me tė gjitha organėt qė ndodhen nė to.

Anatomia e ekstremiteteve
Anatomia e ekstremiteteve
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 29/12/2017 15:34, Ndryshuar: 29/12/2017 22:38

Ekstremitetet (extremities)

Ekstremitetet e sipėrme (upper extremities)

Ekstremitetet e poshtme (lower extremities)

Ekstremitetet e sipėrme

Ndėrtohen prej:

Eshtrave

Muskujve

Enė gjaku

Nerva

Ndahen nė tri regjione:

Krahu (arm)

Parakrahu (forearm)

Shuplaka (palm)

Dora (Hand)

Pjesė e skajshme e trupit

Vazhdon nga shpatulla dhe pėrfundon me gishtėrinjtė

Eshtrat e dorės:

Humerusi

Radiusi

Ulna

Eshtrat e nyjės sė dorės:

Eshtrat metakarpal

Falangjet

Muskujt e krahut

Muskuli mė i zhvilluar - muskuli biceps

Muskujt e tjerė: muskuli brahialis, korakobrahialis

Muskuli triceps - pjesa e pasme

Muskujt e parakrahut

Sipėrfaqėsor dhe tė thellė

Venat sipėrfaqėsore tė dorės

Dy vena kryesore:

Vena cefalike (cephalic vein)

Vena bazilike (basilic vein)

Vena kubitale (cubital vein)

Shėrbejnė pėr dhėnie tė injeksioneve dhe intervenime tė tjera terapeutike.

Arteriet e dorės

Enė gjaku qė ushqejnė strukturat e dorės.

Arteria kryesore - arteria brahiale (brachial artery) - vazhdim i arteries aksillare

Nė regjionin e brrylit ndahet nė dy degė:

Arterien radiale (matet pulsi)

Arterien ulnare

Shuplaka (palm)

Kockat e shuplakės

Muskujt sipėrfaqėsor dhe tė thellė

Arteriet e shuplakės

Kėmba (Leg)

Pjesa e poshtme e skajshme e trupit

Fillon nga regjioni inguinal dhe pėrfundon me gishtėrinjtė e shputės.

Ndahet nė tri regjione:

Kofsha

Nėngjuri

Shputa

Eshtrat e kėmbės

Femuri

Patella

Tibia

Fibula

Kockat e nyjės sė shputės

Kockat metatarzale

Falangjet

Muskujt e kofshės

Muskuli mė i madh - quadriceps femoris

Muskuli sartorius, aduktor magnus, iliakus, gracilis, pektineus, vastus lateralis etj.

Muskuli biceps femoris prapa

Arteriet e kofshės

Arteria femorale - dega mė e madhe

Jep degė pėrrreth femurit

Venat e kofshės

Vena femorale

Muskujt e nėngjurit

Muskujt e pėrparmė: tibialis anterior, ekstenzor etj.

Muskujt e pasėm: gastroknemius, soleus

Arteriet e nėngjurit

Arteria poplitea

Arteria e pėrparme tibiale

Arteria e pasme tibiale

Venat e nėngjurit

Vena safena - vena mė e madhe e kėmbės

Shputa

Kockat e shputės

Muskujt e shputės

Arteriet e shputės


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
P/bI%

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.