Anatomia e njeriut
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Anatomia e njeriut

Anatomia e njeriut ėshtė studimi shkencor i morfologjisė sė trupit tė njeriut tė rritur.

Anatomia e njeriut
Anatomia e njeriut
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 29/12/2017 18:00
Anatomia ndahet nė:

1. Anatomi bruto dhe

2. Anatomi mikroskopike.

Anatomi bruto (ose Anatomia topografike, Anatomia rajonale ose Antropotomia) ėshtė Studimi i strukturave anatomike qė mund tė shihen me sy tė lirė, pa ndihmėn e thjerrėzave mikroskopike.

Anatomia mikroskopike ėshtė Studimi i strukturave anatomike me ndihmėn e Mikroskopit, e cila pėrfshin studimin e organizimit tė indeve dhe studimin e qelizave.

Studimi i rrethinės sė pjesėve tė trupit dhe vendndodhjes sė tyre nė kirurgji luajnė njė rol tė rėndėsishėm bėhet nė anatominė topografike. Krahasimi ndėrmjet pjesėve tė trupit tė qenieve tė gjalla bėhet nė Anatominė krahasuese. Mėsimet, kėrkimet dhe studimet pėr pjesėt e trupit tė organizmave zhvillohen nė Institutet e ndryshme shkollore, pėr tė cilėt nė rrethin e ngushtė quhet anatomi. Anatomia e njeriut sė bashku me fiziologjinė dhe biokiminė ėshtė themeli i shkencės ne mjekėsi.

Ndarja e anatomisė

Anatomia pėrfshin tė gjitha pjesėt e trupit duke filluar nga skeleti, i cili pėrbėn pjesėn strukturore, pastaj sistemi muskulor i cili ka njė lidhje perfekte me muskujt, sistemi i qarkullimit tė gjakut, sistemi nervor, lėkura dhe organet e brendshme.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
fRbK<

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.