Arkitektura Islamike.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Arkitektura Islamike.

Pikėpamjet simbolike tė disa dijetarėve mbi arkitekturėn islame vazhdimisht janė kritikuar nga historianėt pėr mungesė tė dėshmive historike.

Taj Mahal nė Agra, Indi.
Taj Mahal nė Agra, Indi.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 27/05/2017 18:35

Arkitektura Islamike filloi nė shekullin e 7-tė, duke pėrfshirė forma arkitekturore nga Lindja e Mesme e lashtė dhe Bizanti, por gjithashtu duke zhvilluar karakteristika qė i pėrshtaten nevojave fetare dhe sociale tė shoqėrisė. Shembuj mund tė gjenden nė tė gjithė Lindjen e Mesme, Afrikėn e Veriut, Spanjėn dhe nėnkontinentin Indian.

Arkitektura Islamike pėrfshin njė gamė tė gjerė tė stileve laike dhe fetare qė nga themelimi i Islamit deri nė ditėt tona. Ajo qė sot njihet si arkitektura Islamike u ndikua nga Persishtja, Rumania, Bizanti dhe tė gjitha vendet e tjera qė myslimanėt pushtuan nė shekujt e 7 dhe 8.

Mė tej nė lindje, ajo u ndikua gjithashtu nga arkitektura kineze dhe indiane, ndėrsa Islami u pėrhap nė Azinė Juglindore. Llojet kryesore arkitekturore islame janė: xhamia, varri, pallati dhe fortesa.

Nga kėto katėr lloje, fjalorin e arkitekturės islame rrjedhin dhe pėrdoren pėr ndėrtesa tė tjera tė tilla si banjot publike, burimet dhe arkitekturėn e brendshme.

Ka qėndrime tė ndryshme.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
Z:$iC

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.