Reēel Hurme
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Reēel Hurme

Reēeli i hurmės ka njė ngjyrė portokalli shumė tė ngrohtė dhe aromatizohet nė mėnyrė perfekte me liker. Shėrbehet me akullore, mbi njė fetė buke ose nė tarta.

Reēel Hurme
Reēel Hurme
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 16/11/2017 23:11

Perspekti ju sjell njė recetė nga njė italiane e vėrtetė. Duhen vetėm 60 minuta pėr tu pėrgatitur.

Pėrbėrėsit:

1 kilogramė hurma tė pjekura mirė, jo shumė tė qullėta dhe pa shenja tė zeza,

100 mililitra konjak,

1 limon,

1 mollė,

1/3 e njė pako vanilje pluhur,

600 gramė sheqer.

Pėrgatitja:

Presim hurmat nė copa jo shumė tė vogla dhe i vendosim nė njė tenxhere. Qėrojmė mollėn dhe e presim edhe atė nė copa tė vogla bashkė me lekurėn dhe lėngun e portokallit. I vendosim nė zjarr nė temperaturė tė ulėt dhe sa tė fillojnė tė ziejnė i lejmė 5 minuta dhe i heqim.

Pėrmbajtjen e tenxheres e kalojmė nė mikser deri sa tė krijohet njė masė e njėtrajtshme. I shtojmė sheqerin dhe vaniljen dhe i vendosim nė zjarr tė ngadaltė dhe i trazojmė vazhdimisht duke hequr shkumėn qė mund tė krijohet. Kjo procedurė zgjat rreth 40 minuta.

Nė fund i hedhim dhe likerin dhe i trazojmė mirė. Mbushim vazot me recel dhe i kthejmė me kokėn poshtė deri sa tė ftohen. Pėr ti hermetizuar dhe ruajtur pėr njė kohė tė gjatė, kavanozat i vendosim kokėposhtė nė njė tenxhere me ujė tė ftohtė duke i mbuluar plotėsisht dhe i ziejmė pėr 20-25 minuta. Kur tė ftohen i vendosim nė njė vend tė errėt.

Gatim tė mbarė dhe ju bėftė mirė!


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
L_0HS

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.