Perspekti - 7 Receta Tė Shėndetshme Tė Lėngjeve.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

7 Receta Tė Shėndetshme Tė Lėngjeve.

Lėngjet kanė shumė dobi shėndetėsore pėrveē asaj tė spastrimit tė brendshėm qė pėrmendet shumė ditėve tė sotme.

Njė nga pijet e shėndetėshme pėr trupin
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 08/10/2015 19:30

Nėse ke shtrydhėse apo blender ju shumė lehtė mund ti bėni kėto receta. Thjesht merr tė gjithė pėrbėrėsit dhe futi nė shtrydhėse apo blender. Nėse pėrdor blender atėherė e gjitha qė ju duhet tė bėni ėshtė ti shtoni njė nė tė katėrtėn e njė gote me uje (1/4) dhe pastaj kullo lėngun. Mė mirė do tė ishte nėse ke shtrydhėse sepse janė me efektivė. Me kėto receta tė shijshme ju do tė arrini tė keni lėkurė mė tė pastėr, mendje mė tė kthjellėt, zvogėlim tė fryrjes, zvogėlim tė dėshirės pėr ėmbėlsira, pėrmirėson nivelet e sheqerit nė gjak dhe forcon sistemin e imunitetit. Lėngu thjesht ju bėjė tė ndiheni mė mirė dhe besoj se do tė ju pėlqejė pėrzierja e shumė shijeve. Provo disa nga kėto receta qė mendojmė se vėrtet do ju pėlqejnė.

1. Lėng i Gjelbėr

Lėng i Gjelbėr

Ky lėng bėhet nga disa pėrbėrės klasikė dhe duhet tė jetė njėra nga recetat mė tė mira! Ky lėng i gjelbėr shumė i shijshėm ėshtė pėrplot pėrbėrės ushqimorė pastrues, energjik dhe alkalik, me plot vitamina, minerale dhe antioksidues. Duke shtrydhur nė vend se tė pėrziesh me blender pėrbėrėsit ushqimor mė shpejt futen nė rrjedh gjaku dhe fibra nuk ndėrhynė nė absorbimin e tyre. Ky lėng bėhet nga molla e ėmbėl dhe spastruese, lakėr jeshile spastruese dhe qetėsuese, xhenxhefil i mirė pėr tretje dhe luftues inflamacioni dhe dhimbjeve, selino pėr tė pėrmirėsuar shtypjen e gjakut dhe zvogėluar dhimbjet dhe fryrjen, dhe mė e mira nga tė tjerat: spinaq pėr tė dhuruar ty hekur, magnez, proteina dhe Vitamine E! Ki kujdes me xhenxhefilin, duhet tė pėrdorėsh vetėm 2.5 cm nga rrėnja e xhenxhefilit e jo tė tėrėn sepse pėrveē qė i humb shijen lėngut mund ta bėsh atė shumė djegės.

Pėrbėrėsit:

2 Mollė tė gjelbra

4 shtaga selino

2.5 cm rrėnjė xhenxhefili

1/2 e njė kastraveci

2 filxhan me lakėr jeshile

2 filxhan me spinaq

Udhėzimet:

Shtrydh tė gjitha sė bashku, hedh lėngun nė njė gotė dhe kėnaqu!

2. Lėngu Ilaē Mrekullibėrės

Lėngu me rrepė, mollė dhe karota

Ky lėng ėshtė njėri nga mė tė pėlqyeshmit pėr shkak tė ngjyrės pink vibruese qė ka. Nė kėtė recetė, rrepa janė yll i pėrbėrėsve, dhe nuk ju fajsoj nėse e vė nė dyshim tė pėrdorėsh apo jo rrepat nė lėng. Duhet tė fillosh me vetėm 1/4 e njė rrepe duke e shtuar gjersa pėrdor tėrė rrepėn. Rrepat janė tjet tė mira pėr spastrim tė mėlēisė, shtim energjie, pushim tė dhembjeve dhe tonifikim tė lėkurės. Pasi ato vetvetiu janė tė ėmbla ato kėshtu ndihmoj nė shtim tė shijes tė kėsaj recete kur kombinohet me mollė. Pėrdor mollė tė gjelbra nė vend tė tė kuqeve pėr sasi mė tė ulėt tė sheqerit dhe nė kėtė mėnyrė ju ndihmoni nė balancimin e shijes sė rrepave dhe karotave. Karotat janė burim i shkelqyeshėm i magnezit dhe vitaminės A. Vitamina A ėshtė pėrbėrėsi ushqimor mė i mirė pėr tė pasur lėkurė tė pastėr dhe largim tė akneve. Magnezi nė anėn tjetėr ndihmon nė zvogėlimin e stresit dhe ndihmon shėrimin e muskujve. Selino ėshtė i mirė pėr konsum tė Vitaminės K dhe pėr tension gjaku tė shėndetshėm, gjersa limoni I gjelbėr dhe xhenxhefili vėrtet i japin kėtij lėngu njė shtytje si spastrues i brendshėm. Pėr njė lėkurė tė shėndetshme dhe shndritshme ky lėng ėshtė favorit.

Pėrbėrėsit:

1 rrepė

1/2 (gjysmė) molle e gjelbėr

3 karota organike mėdha

5 shtaga selino

1 limon tė gjelbėr

1.6cm boē tė rrėnjės sė xhenxhefilit

Udhėzimet:

Njėlloj si ajo mė parė& Shtrydh tė gjitha sė bashku, hedh nė njė gotė dhe kėnaqu!

3. Lėng Citrus dhe Karrot

Lėng Citrus dhe Karrot

Lėngu karotės ėshtė receta klasike nė botėn e lėngjeve dhe shumė njerėz kanė shtrydhė karota ēdo ditė pėr vite me radhė gjatė gjithė historisė pėr shkak tė sasisė sė lartė qė kanė me Vitamina A, C dhe E, qė tė gjitha forcojnė imunitetin dhe ndihmojnė kundėr plakjes. Lėngu i karotės ėshtė gjithashtu tejet spastrues dhe njėkohėsisht ka shije tė mirė! Nė kėtė recetė ju po rrisni sasinė e antioksiduesve duke shtuar Vitaminė C nga portokajtė dhe grapefruti, qė gjithashtu ndihmon nė ulje tė insulinės nė trup tuaj. Xhenxhefili ndihmon nė tretje dhe shton njė shije tė mirė nė kėtė recet.

Pėrbėrėsit:

12 Karota

1 grapefrut

2 portokaj tė vegjėl

1.7cm boē xhenxhefili

Udhėzimet:

Shtrydh tė gjitha sė bashku, hedh nė gotė dhe kėnaqu!

4. Lėngu Shėrues i Pagjumėsisė

Lėngu Shėrues i Pagjumėsisė

Nėse ke probleme me gjumin, provo kėtė lėng para darkės ose pas njė darke tė lehtė. Ky lėng ėshtė i pasur me pėrbėrės si spinaqi, lakra jeshile dhe rrepat dhe kėshtu ju ndihmon mė shpejt tė ju zė gjumi pėr shkak tė sasisė sė lartė tė magnezit nė to. Magnezi ėshtė relaksues natyral i muskujve dhe gjithashtu ndihmon nė relaksimin e mendjes, kėshtu duke ju futur mė shpejt nė gjumė. Kjo recetė ėshtė vetvetiu mjaft e ėmbėl por pėrveē tė tjerave mjaft spastruese dhe ushqyese.

Pėrbėrėsit:

1 filxhan spinaq

1 mollė

2 shtaga selino

2 flet nga lakra jeshile, dhe

1 rrepė

Udhėzimet:

Shtrydh tė gjitha sė bashku, hedh lėngun nė gotė dhe kėnaqu!

5. Lėngu Energjik

Lėngu Energjik

Nėse ke probleme tė zgjohesh dhe tia fillosh ditės me dėshirė sepse tė mungon energjia, atėherė bėje kėtė lėng sa mė shpejt. Ky lėng ėshtė pėrplot pėrbėrės energjik dhe antioksidues tė fuqishėm pėr ti dhėnė tėrė trupit tuaj energji. Pėrveē tjerash ėshtė i mirė edhe pėr tė zvogėluar fryerjen dhe mostretjen, tė cilat ashtu si e dimė, mund tė jenė shterues tė energjisė. Ky lėngė gjithashtu ka si pėrbėrės edhe tė fuqishmen uthull molle, qė do ti shtosh lėngut pasi tė shtrydhėsh gjithēka. Uthulla e mollės ėshtė shumė e mirė pėr tė ulur dhembjen e nyejve, ndihmon tretjen, shton energjinė dhe ėshtė pėrplot me vitamin C. Sigurohu tė gjesh uthull molle organike se kėto janė pėrplot antioksidues dhe materie ushqyese.

Pėrbėrėsit:

2 Mollė

2 Kastraveca

8 degė selino

1 boē xhenxhefil

1 kanellė

2 lugė gjelle me uthull molle organike

Udhėzimet:

Shtrydh tė gjitha sė bashku, hedh nė njė gotė, hidh dy lugė uthull molle organike, pėrziej dhe kėnaqu!

6. Lėngu Natyral i Gjelbėr Ēfryrės

Lėngu Natyral i Gjelbėr Ēfryrės

Nėse po kėrkon tė largosh fryrjen pas njė jave, fundjave ose njė nate tė rėndė nga ushqimi dhe pija e tepruar, atėherė pi kėtė lėng! Ju gjithashtu do tė ndjeni lehtėsim tė dhimbjeve dhe shtim tė niveleve tė energjisė pas pirjes sė lėngut. Nėse je fillestar sa i pėrket shtrydhjes pemėve dhe perime pėr tė bėrė lėngje atėherė ky lėng i gjelbėr ėshtė fantastik. Materialet ushqyese dhe antioksidues nga lakra jeshile janė aq tė fuqishėm aq sa ju menjėherė ndjeni magjinė e tyre pos tė pini. Lakra jeshile ėshtė e pasur me magnez, hekur, proteinė, Vitamina A, C dhe E, dhe klorofil. Ushqimet tjera si limoni, xhenxhefili dhe selino ndihmojnė nė spastrim tė brendshėm, zvogėlojnė shtypjen e gjakut dhe fryrjen e gjithashtu ofrojnė sasi tė mjaftueshme me vitaminė C, K dhe pėrbėrės tjerė miqėsorė pėr tretjen.

Pėrbėrėsit:

1 kastravec

3 dege selino

1/2 (gjysmė) limoni

1 fletė lakre jeshile

1 mollė tė gjelbėr

Udhėzimet:

Shtrydh tė gjitha sė bashku, derdh lėngun nė gotė dhe kėnaqu!

7. Lėngu Energji Shtues

Lėngu Energji Shtues

Kjo recetė lėngu ėshtė e ėmbėl dhe ka gjithēka nga pak. Sė pari ka ananasin qė ėshtė i pasur me vitaminė C pėr tė mbajtur sistemin imunitar dhe lėkurėn tuaj nė top formė. Plus, ananasi njihet mirė pėr aftėsinė e tij nė zvogėlimin e fryerjes pasi pėrmban enzima tė fuqishme tė njohur si bromelain qė ndihmon tretjen. Edhe mentoli ėshtė diēka qė do pėrdorim nė kėtė recetė pėrveē tjerash pėr ti dhėnė shije freskuese dhe pėrmirėsuar tretjen. Mentol ėshtė i pasur nė pėrbėrės qė zvogėlojnė stresin, fryerjen, mostretjen dhe zvogėlon dėshirėn pėr tė ngrėnė. Molla kėtu shtohet pėr tė rritur sasinė e Vitaminės C dhe pėrbėrėsit tjerė antioksidues, e pse jo edhe pėr ti shtuar shije lėngut. Dhe mos tė harrojmė karotat! Karotat, ashtu si e dini, janė pėrbėrėsit mė tė fuqishėm pėr shtrydhje. Nėse vuan nga nivele tė ulėta tė sheqerit nė gjak atėherė rekomandojmė tė shtoni mė shumė karota se sa ananas dhe mollė nė kėtė recetė, apo tė shtosh perime tė gjelbra tjera si spanaqi apo lakėr jeshile. Edhe selino ėshtė njė perim tjetėr shumė i mirė qė mund ti shtosh kėtij lėngu pėr tė balancuar shijen. Sidoqoftė, ky lėng do shtojė nivelet e energjisė tek ti shumė mė shumė se njė filxhan kafe!

Pėrbėrėsit:

1/2 (gjysėm) ananasi

3-4 flet mentol

1 mollė

4 karota tė mėdha

Udhėzimet:

Shtrydh tė gjitha sė bashku, hedh nė njė gotė dhe kėnaqu!

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
_BL;

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė