Kruasan i pėrgatitur nė shtėpi
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Kruasan i pėrgatitur nė shtėpi

Kruasanėt janė njė ushim i preferuar nga gjithė grupmoshat. Pėrgatitja e tyre nė shtėpi kėrkon kohė, ka shije shumė mė tė mirė se ato tė blerė.

Kruasan i pėrgatitur nė shtėpi
Kruasan i pėrgatitur nė shtėpi
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 18/12/2017 20:51

Koha e pėrgatitjes: 210 minuta

Pėrbėrėsit per 10 persona:

1 kgilogramė miell

600 gramė gjalpė

40 gramė maja birre

250 gramė ujė (i vakėt)

150 gramė sheqer kane

6 copė vezė

15 gramė kripė

qumėsht

Pėrgatitja:

Pėrziejmė 500 gramė gjalpė me 50 gramė miell dhe formojmė njė brumė tė cilin e vėmė tė pushojė nė frigorifer.

Shkrijmė nė ujė majanė dhe pėrziejmė me pjesėn e mbetur tė miellit. Zėmė brumin duke shtuar me radhė tė gjithė pėrbėrėsit: qumėshtin, sheqerin, kripėn, vezėt njė nga njė, i punojmė pėr 30 minuta deri kur brumi tė bėhet i butė.

Mė pas e mbėshtjellim masėn e brumit me qese kuzhine dhe e vendosim pėr njė natė nė frigorifer.

Tė nesėrmen hapim me petės tė dyja masat e brumit, atė me maja dhe atė me gjalpė sė bashku. Nė mes tė tyre vendosnim masėn e mbetur tė gjalpit pėr t'i bashkuar.

Pas kėsaj e palosim petėn mė katėrsh dhe e lėmė pėr 30 minuta nė frigorifer. Mė pas e hapim pėrsėri petėn me trashėsi 0.5 centimetra.

Mė pas e ndajmė petėn nė trekėndėsha tė vegjėl i mbushim me pak reēel ose ēokollatė, kjo nė varėsi tė dėshirės. I lėmė sėrish tė vijnė pėr rreth 2 orė nė temperaturė ambienti, i lyejmė me vezė dhe i vėmė tė piqen nė furrė nė temperaturėn 180-190° pėr 20 minuta.

Gatim tė mbarė dhe ju bėftė mirė!


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
f1f?a

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.