Si tė lini pėrshtypje tė mirė nė takime tė rėndėsishme?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si tė lini pėrshtypje tė mirė nė takime tė rėndėsishme?

Nėse dėshironi tė krijoni njė pėrshtypje tė parė sa mė tė mirė tek tė tjerėt, Perspekti ju sugjeron disa sekrete tė vlefshme. Ja cilat janė ato...

Si tė lini pėrshtypje tė mirė nė takime tė rėndėsishme?
Si tė lini pėrshtypje tė mirė nė takime tė rėndėsishme?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 27/12/2017 21:02

Me disa ndryshime tė thjeshta, ju do tė mund t'i bėni shumė shpejt pėr vete disa njerėz duke iu pasur simpati. Nėse jeni duke shpresuar pėr tė fituar punėn e ėndėrruar ose nėse do tė takoni pėr herė tė parė vjehrrin dhe vjehrrėn tuaj zbuloni kėto sekrete, si mė poshtė vijon.

Bėhuni pak kureshtar

Nėse ju shkoni nė njė intervistė pune, ju padyshim dispononi informacione tė shumta rreth kompanisė, por a e dini qė ėshtė mirė qė tė gjeni informacione edhe pėr personin qė do t'ju intervistojė? Pyesni ndonjė tė njohur, shokė apo shoqe, ose hidhni njė sy nė "Google" pėr tė gjetur se ku ai apo ajo ka punuar mė parė dhe nėse keni ndonjė lidhje tė pėrbashkėt. Mė pas mos hezitoni tė pėrdorni informacionet qė gjeni gjatė intervistės.

Shmangni njė stil veshje qė mund tė dėshtojė

Ju duhet tė jeni tė zgjuar nė atė ē'ka zgjidhni pėr tė veshur. Lini fustanin e shkurtėr nė dollapin tuaj dhe nė vend tė tij vishni njė palė pantallona dhe njė triko kashmiri nė momentin qė do tė takoni mamanė e tij. Ndėrsa pėrpara se tė filloni punė pyesni pėr stilin e veshjes qė duhet tė mbani nė zyrė.

Arrini nė orar

Nėse arrini vonė, kjo do tė thotė se nuk respektoni kohėn e personit tjetėr qė keni lėnė takim. Edhe nėse e telefononi dhe i thoni se po vraponi apo justifikoheni pėr vonesėn, kjo nuk e bėn mė tė mirė situatėn.

Mundohuni ta pėrcaktoni mirė kohėn qė do t'ju duhet pėr tė shkuar diku, duke marrė parasysh trafikun apo ndonjė tė papritur.

Fikeni telefonin tuaj

Nėse gjatė njė takimi ēfarėdo, do tė mbani ndezur gjatė gjithė kohės telefonin apo smartphone-n tuaj, kjo nuk do tė bėnte njė pėrshtypje tė mirė te personat e tjerė. Pėr ta nuk do tė jeni fare simpatik, pra ata nuk do tė krijojnė njė pėrshtypje tė mirė pėr ju. Do tė ishte mirė qė tė pėrqendroheshit nė bisedė dhe ta fiknit telefonin tuaj.

Shtrėngoni duart

Njė shtrėngim duarsh mbetet njė mėnyrė e mirė nėse do tė takoni kolegė tė rinj, fqinj tė rinj apo vjehrrit tuaj tė ardhshėm.

Respektoni kufijtė

Mos e pėrqafoni fqinjin apo bashkėpunėtorin tuaj tė ri. Duke u bėrė shumė familjar me dikė, ėshtė njė mėnyrė e sigurt pėr t'u armiqėsuar me ta. Ndaj, ēdo gjė ka kufij.

Falenderoni

Falenderoni personin i cili ju ka intervistuar nga email-i duke i dėrguar njė falėnderim formal po nga email-i. Nėse ju do tė shkoni pėr darkė te vjehrrit e ardhshėm, bėjuni atyre njė dhuratė tė vogėl, si pėr shembull njė kuti tė kėndshme me ēokollata. Ndėrsa pėr t'i uruar mirėseardhjen fqinjėve tė rinj, blijuni atyre njė tufė me lule.

Qėndroni neutral

Pavarėsisht situatės nė tė cilėn ndodheni, qėndroni neutral. Edhe kur hapen tema tė nxehta, tė cilat kanė tė bėjnė me seksin, politikėn apo fenė, ndėrsa ju jeni me miqtė tuaj qė ndajnė tė njėjtat pikėpamje. Ndėrkohė kur shkoni pėr darkė tek prindėrit e tij, shmangni shakatė e tepruara.

Tregoni interes pėr personin tjetėr

Nė njė intervistė punė, bėhuni njė dėgjues i mirė ndaj personit qė do t'ju intervistojė, por gjithashtu edhe pyetni se me cilin person keni tė bėni. Vjehrrin tuaj mund ta pyesni pėr lojėn e tij tė preferuar, ndėrsa shefin e partnerit tuaj mund ta pyesni pėr fėmijėt e tij. Askujt nuk i pėlqen tė rrijė pėr pak me dikė qė flet vetėm pėr veten.

Bėni komplimente

Provoni tė thoni gjėra tė tilla si: "Kam dėgjuar shumė fjalė tė mira pėr ju", ose "Kam kuptuar qė ju jeni njė lojtar shumė i zoti nė tenis". Nėse nuk keni apo nuk mund t'i thoni dikujt njė kompliment tė sinqertė, atėherė shfrytėzoni njėrin prej kėtyre, ose shpikni njė tė ēastit. Pothuaj tė gjithėve u pėlqejnė komplimentet dhe kėshtu ju do tė krijoni njė pėrshtypje mjaft tė mirė tek ta.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
3?-e

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.