Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Hiena qė e bėri shtėpinė e saj nė njė kope ujqėrish.

Hienat nuk janė zakonisht njė kope miqėsore, por njė ėshtė parė nė mes tė njė kopeje tė egrėr ujqerish pėr herė tė parė.

Hiena me lara
Hiena me lara
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 27/03/2016 20:21

Hienat me lara janė gjuetarė tė vetmuar. Ata ushqehen vetėm, por herė pas here bashkohen pėr tė konsumuar gjahun. Ata janė shumė mė pak tė shoqėrueshme se kushėrinjtė e tyre; hienat me pulla.

Tė dyja kėto specie janė tė njohura pėr intolerancat e mishngrėnėsve tė tjerė, madje edhe nga anėtarėt e tjerė jashtė grupit tė tyre. Ata gjithashtu vrasin qentė e mėdhenj agresive qė ju dalin nė rrugėn e tyre.

Kjo ėshtė arsyeja pse Vladimir Dinets nga Universiteti of Tennessee, nė Knoxville, SHBA, ishte befasuar kur pa se njė hienė me shirita ishte bashkuar me njė turme ujqėrish gri - njė familje grabitqarėsh tė tjerė qė zakonisht nuk janė tolerantė ndaj familjeve tė tjera.

"Kjo ishte krejt kundėr ēdo gjėje qė ėshtė e njohur pėr ujqėrit gri dhe hienat," thotė Dinets. Ai sė pari zbuloi gjurmėt e dy krijesave pranė Eilat, nė shkretėtirėn Negev tė Izraelit nė vitin 1994. Kjo pėrfshinte tre ujqėr gri dhe njė hyena shirita.

"Diēka e mahnitshme ishte se nė shumė vende gjurmėt e hienės ishin sipėr gjurmėve tė ujqėrve. Gjurmėt e tre ujqėrve gjithashtu ishin sipėr njėri-tjetrin nė tė gjitha menyrat e mundshme, " Dinets dhe kolegėt e tij shkruanin nė njė studim tė ri nė revistėn Zoology in the Middle East.

Kjo tregon, thonė ata, se kėto katėr kafshė ishin duke ecur sė bashku nė tė njėjtėn kohė.

Ujqėrit e kanė mė tė lehtė tė gjuajnė kafshė tė mėdha

Ujqėrit e kanė mė tė lehtė tė gjuajnė kafshė tė mėdha

Edhe pse Dinets ishte i bindur pėr idetė e tij fillestare, ai e dinte se gjurmėt nuk ishin tė mjaftueshme pėr tė bindur kolegėt e tij nė atė kohė." Shumica e zoologėve sot nuk trajnohen nė ndjekjen konvencionale dhe dine pak ose asgjė nė lidhje me llojet e tė dhėnave qė ju mund tė merrni nga ajo."

Vetėm katėr vjet mė vonė, rreth 1,300m larg, qė kolegu i Dinet, Beniamin Eligulashvili, njė zoolog Izraelit, kishte njė pėrvojė tė ngjashme.

Kėtė herė ai pa dy llojėt sė bashku, nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė. Ai pa shtatė ujqėr me njė hienė.

Ajo qė ishte edhe mė e ēuditshme ishte se hiena nuk ishte duke ndjekur ujqėrit, por ecte nė mes tė kopesė.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
>0k&h

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.