Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Udhėtime tė mrekullueshme me trena luksi pėr tė pėrjetuar emocione tė veēanta

Rruga ėshtė mė e rėndėsishme se mbėrritja.

Udhėtime tė mrekullueshme me trena luksi pėr tė pėrjetuar emocione tė veēanta
Udhėtime tė mrekullueshme me trena luksi pėr tė pėrjetuar emocione tė veēanta
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 18/12/2017 15:49

"Nė rastin tim, nuk udhėtoj pėr tė shkuar nė ndonjė vend, por pėr tė udhėtuar. Udhėtoj pėr kėnaqėsinė e udhėtimit, pėr tė lėvizuar," - shkruante romancieri Robert Louis Stevenson, autori i "Ishullit tė thesarit" dhe "Rasti i ēuditshėm i doktor Jekyll dhe zotit Hyde".

Rruga ėshtė mė e rėndėsishme se mbėrritja. Treni ėshtė njė nga mjetet mė tė mira tė transportit nė botė. I shpejtė dhe njė hotel mbi binarė. Ofrojnė disa nga panoramat mė spektakolare tė botės. Cilat janė itineraret mė ekskluzive dhe mė tė sofistikuara tė planetit qė ofrojnė dozėn perfekte tė aventurės dhe ekstravagancės?

Venecia Simplon-Orient-Ekspres, Angli, Francė dhe Itali.

Venecia Simplon-Orient-Ekspres, Angli, Francė dhe Itali.

Venecia Simplon-Orient-Ekspres, Angli, Francė dhe Itali.

Magjepsja e viteve 20 mbetet e gjallė nė kėtė tren spektakolar. Venice Simplon-Orient-Express na provon se udhėtimi mbi hekurudhė mund tė kthehet nė njė pėrvojė me 5 yje. Vagonėt janė origjinalė, tė dekadės 1920 dhe 1930 dhe u restauruan pėr tė na sjellė atė epokė. Sot ofrojnė njė pamje tė udhėtimeve mė tė sofistikuara tė planetit. Treni pėrshkruan disa nga qytetet mė tė rėndėsishme tė Europės dhe ofron ture nė pallate mbretėrore dhe nė dyqane mode nga mė tė rėndėsishmet.

Ky udhėtim lidh Londrėn me Venecian. Ka tė pėrfshirė njė natė nė Bordo dhe pėrshkruan njė udhė nga mė tė bukurat e peisazhit tė Francės. Ky udhėtim mund tė bėhet edhe mė i shkurtėr, po tė nisesh nga Londra ose nga Venecia me destinacion Parisin. Pėr pjesėn tjetėr tė vitit realizohen udhėtime nė qytete si Budapesti, Stambolli, Praga, Viena dhe Stokolmi.

Belmond Grand Hibernian, Irlanda

Belmond Grand Hibernian, Irlanda

Belmond Grand Hibernian, Irlanda

Kjo linjė u inagurua nė shtator tė 2016. Belmond Grand Hibernian ėshtė nga mė tė rinjtė e tureve tė trenave pėrmes Europės dhe njė nga mė luksozėt. Udhėtimi zgjat njė javė dhe pėrshkruan disa nga destinacionet mė tė njohura e mė tė rėndėsishme tė Irlandės si Dublinin, Cork-un, Galway-in dhe Belfastin. Tė lejon tė njohėsh disa nga atraksionet mė popullore tė kėtij vendi si shkėmbinjtė e Moherit dhe kėshtjellėn e Blarney-it.

Renfe Transcantįbrico Gran Lujo, Spanjė

Renfe Transcantįbrico Gran Lujo, Spanjė

Renfe Transcantįbrico Gran Lujo, Spanjė

Spanja ofron pėrvoja tė jashtėzakonshme pėrtej destinacioneve tė njohura si Barcelona ose Madridi. Transcantįbrico Gran Lujo ėshtė njė mundėsi unike pėr ata qė duan tė njohin disa nga mrekullitė. Pika e nisjes ėshtė nga San Sebastiįn dhe shkohet drejt Santiago de Compostela, njė rajon nė veri tė kėtij vendi Europian. Udhėtimi zgjat 8 ditė dhe ofron pamje tė gjirit tė Vizcaya-s, malet e Cantabria-s, muzeun e Guggenheim-it e Bilbaos, parkun kombėtar tė Picos dhe tė katedrales sė Santiagos sė Compostela-s.

Gjithashtu nė bord shijohen shėrbime premium, aktivitete ekskluzive qė e bėjnė kėtė pėrvojė njė kėnaqėsi origjinale. Shijohen ushqimet tradicionale tė Galicias, Asturias, Cantabrias dhe tė vendeve baske.

Belmond Royal Scotsman, Skoci

Belmond Royal Scotsman, Skoci

Belmond Royal Scotsman, Skoci

Belmond Royal Scotsman ėshtė njė nga trenat mė tė shtrenjtė nė botė, por tė gjithė ata qė kanė pėrjetuar njė pėrvojė nė kėtė tren thonė se ia vlen barra qeranė. Udhėtimi vajtje-ardhje zgjat 4 ditė gjithsej, nis qė nga Edinburgu pėrgjatė bregut deri nė Aberdeen dhe pėrshkruan malet e Skocisė, kėshtjella, liqene magjepsėse dhe fshatra piktoreske tė dala nga pėrrallat. Shijohet whisky puro si dhe gatime grastronomike luksi.

Glacier Express, Zvicėr

Glacier Express, Zvicėr

Glacier Express, Zvicėr

Glacier Express ėshtė treni ekspres mė i ngadaltė nė botė, por ēdo minutė nė bord tė kėtij treni ia vlen. Udhėtimi zgjat 8 orė dhe pėrshkruan 290 kilometra. Niset qė nga St. Moritz dhe mbėrrin nė Zermatt. Pėrshkruan Alpet Zviceriane dhe kalon mbi 300 ura e ofron disa nga panoramat mė tė bukura dhe mė marramendėse. Njė udhėtim pėr aventurierėt.

Transiberiani, Rusi

Transiberiani, Rusi

Transiberiani, Rusi

Transiberiani ėshtė treni mė i famshėm nė botė. U inagurua nė 1904 dhe ka njė gjatėsi 9288 km dhe lidh Moskėn me Vladivostok-un, njė qytet portual i vendosur nė lindjen e largėt tė Rusisė. Pėrshkruan 8 fasha orare dhe duhet 7 ditė pėr tė mbėrritur nė destinacion. Ka edhe degė tė tjera si Transmanēuriani dhe Transmongoliani. Ka shėrbime wifi, vagonė restorante, vagonė bare, klase tė ndryshme, ekonomike dhe luksi pėr ata qė paguajnė.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
$<1HY

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė