Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Disa fakte interesante rreth futbollit

Futbolli ėshtė njė sport i pėlqyer pothuajse nga tė gjithė njerėzit. Dhe sigurisht nuk kishte si tė mos na interesonin disa fakte tė rėndėsishme pėr tė.

Disa fakte interesante rreth futbollit
Disa fakte interesante rreth futbollit
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 09/12/2017 21:01

Perspekti ju sjell 15 fakte nga futbolli.

1. Rezultati mė i thellė i regjistruar ndonjėherė ėshtė 149 - 0

2. Pas rėnies sė bilbilit pėr fillimin e lojės lojtari Lee Todd tha: "Dreq, kjo ishe e zhurmshme" dhe morri kartonin e kuq mė tė shpejt nė histori saktėsisht 2 sekonda.

3. Foshnja 20 muajsh u bė lojtari mė i ri profesionist ndonjėherė pas nėnshkrimit me njė klub tė Belgjikės.

4. Kupa e Botės Karari 2022 do tė merr mė shumė jetė njerėzish se sa sulmi i 11 Shtatorit pėr shkak tė kushteve tė tmerrshme pėr emigrantėt tė cilėt punojnė nė ndėrtimin e stadiumeve dhe infrastrukturės.

5. 8 nga 12 qytetet mikpritėse pėr Botėrorin Brazil 2014 ishin tė renditura nė top 50 qytetet mė tė rrezikshme nė botė.

6. Qyteti mikpritės i Botėrorit Katar 2022 Lusail akoma nuk ekziston.

7. Nė vitin 2013 Cristiano Ronaldo hapi muzeun tė cilin ia dedikoj vetės sė tij.

8. Ndeshja e parė e transmetuar nė televizion ishte ajo nė mes ekipit tė parė tė Arsenalit dhe atij tė dytė nė vitin 1937.

9. Mė shume se 1 nė 20 lėndime nė futboll shkaktohen nga festimi i golit nė fushė.

10. Nė njė mesatare futbollistėt vrapojnė rreth 15.2 km gjatė njė lojė.

11. Lojtari Argjentinas i dal nė pension Diego Armando Maradona e ka religjionin e ti tė krijuar nga fansat e tij.

12. Vatikani e ka ekipin e vet tė futbollit.

13. Marrėveshja mes Ronaldinho-sė dhe Coca-Cola-sė pėrfundoi kur ai u pa duke pirė Pepsi nė njė konferencė pėr shtyp.

14. FIFA ka mė shumė anėtarė tė vendeve tė ndryshme se Kombet e Bashkuara.

15. Topi origjinal i Botėrorit Brazil 2014 ishte prodhuar nė Pakistan.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
Jj]2U

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.