Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Cilat janė sėmundjet mė me shumė dhimbje tė njeriut?

Guri nė veshka dhe dhimbje koke, por jo vetėm.

Cilat janė sėmundjet mė me shumė dhimbje tė njeriut?
Cilat janė sėmundjet mė me shumė dhimbje tė njeriut?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 28/02/2018 19:50

Perspekti ju sjell listėn e gjendjeve mė tė kėqija mjekėsore tė hartuara nga mjekėt dhe bazuar nė pėrvojėn dhe dėshmitė e pacientėve. Nuk duhet harruar se pėr secilėn nga kėto patologji ka shėrime dhe medikamente qė ndihmojnė.

Pas operacionit

Vendi 10: Neuropatia post-kirurgjikale

Neuropatia post-kirurgjikale ėshtė njė ndėrlikim i rrallė i kirurgjisė. Nervoret periferike qė pėsojnė shtrirje, ose inflamacion mund tė mbeten tė dėmtuara dhe tė shkaktojnė humbje tė ndjeshmėrisė, dhimbjes dhe dobėsisė sė muskujve. Ka kryesisht disa njerėz qė janė tė predispozuar ndaj kėsaj gjendjeje qė do tė shkaktohet nga njė sulm i sistemit imunitar kundėr nervave dhe prandaj ėshtė potencialisht i shėrueshėm me ilaēe imunosupresive.

Gurėt

Vendi 9: Gurėt nė veshka

Dhimbja e shkaktuar nga kėto gurė (madhėsia e tė cilave ndryshon nga njė margaritar nė grurin e kripės) kthehet nė akute dhe pėrhapet mbrapa, barku i poshtėm, zona inguinale. Mė sė shpeshti mjekėt pėrshkruajnė ilaēet e dhimbjes dhe ju kėshillojnė tė pini shumė ujė duke pritur dėbimin spontan.

Njė dhimbje shumė e zakonshme

Vendi 8: Dhimbja kronike e shpinės

Tė gjithė ne herėt a vonė pėrjetojmė dhimbjen e shpinės nė jetė. Rreth 9 nga 10 njerėz shėrohen shpejt, por 1% e dhimbjes bėhet kronike. Lidhur me kėtė gjendje, ashpėrsia e lesionit kurrizor (hernia ose protuberance vertebrale), por edhe faktorė tė tjerė tė tillė si ankthi. Fizioterapia e fokusuar nė forcimin e muskujve ėshtė njė nga trajtimet mė efektive.

Pjesė e diabetit

Vendi 7: Neuropatia periferike

Shkaktohet zakonisht nga diabeti, ai pėrshkruan dėmin e shkaktuar nga kėshilla e nervave qė shkojnė nė gishtat e duarve, kėmbėve dhe shkaktojnė dhimbjen. Ka anti-spazma qė qetėsojnė nervat e irrituara, por ato gjithashtu mund tė shėrbejnė pėr ushtrimin qė pėrmirėson qarkullimin e gjakut. Nevojitet kujdes paliativ.

Nevojiten kura tė herėpashershme

Vendi 6: Dhimbjet e tumorit

Disa pacientė me kancer, veēanėrisht nė fazėn e terminalit, vuajnė shumė dhimbje. Ndėr tumoret mė tė kėqija nė kėtė kuptim janė ato me pankreas, tumor tė trurit dhe sarkoma. Mjekėt pėrshkruajnė kujdesin paliativ nė bazė tė llojit tė dhimbjes dhe patologjisė.

Pas virusit "varicella"

Vendi 5: Nevralgjia post-herpetike

Post-herpetike nevralgji ėshtė ndėrlikim mė e shpeshtė e herpes zoster, apo herpes, e shkaktuar nga ajo qė quhet ndryshe edhe virusi i lisė. Ajo ndikon nė 10% tė pacientėve pas zhdukjes sė Herpes: ėshtė njė sėmundje e vėshtirė pėr t'u trajtuar.

Njė dhimbje shumė akute

Vendi 4: Nevralgjia

Infeksionet, kancerėt dhe patologjitė e tjera mund tė shkaktojnė kėtė dhimbje nė nervin "trigeminal", i cili pėrfshin fytyrėn. Dhimbja priret tė jetė e shkurtėr dhe afatgjatė, por nė disa raste ndodh ēdo disa minuta me anėn e djathtė tė fytyrės sė prekur mė shpesh. Njė trajtim i mundshėm ėshtė droga anti-spazma.

Djegia ekstreme

Vendi 3: "Cistiteti intersticial"

"Cystitis intersticial", i quajtur gjithashtu sindroma e dhimbjes sė legenit dhe fshikėzės ėshtė njė sėmundje kronike qė shkakton dhimbje dhe urgjencė dhe frekuenca nė urinim. Pavarėsisht nga emri, "cistiteti intersticial" ėshtė mjaft i ndryshėm nga cistiti i zakonshėm, i shkaktuar nga bakteret specifike. Ajo ėshtė shkaktuar nga njė ndryshim qelizor i mureve tė fshikėzės, shkaku i tė cilit ėshtė ende i panjohur. Pacientėt raportojnė se ndjejnė njė djegie tė fortė nė zonėn e legenit. Nė raste ekstreme, pacientėt mund tė urinojnė deri nė 60 herė nė ditė. Terapia pėrfshin stimulimin e nervave dhe medikamentet anti-inflamatore.

Sėmundja "e dhimbjes"

Vendi 2: Sindroma e dhimbshme rajonale komplekse

IASP (Shoqata Internacionale pėr e Studimin e dhimbjes) pėrcakton sindroma komplekse rajonale tė dhimbjes (CRPS ose refleks distrofi simpatike) ose distrofi, si njė gjendje kronike ose dhimbje e karakterizuar nė pjesė tė lokalizuara tė trupit, tė cilat mund tė jetė spontane. Kjo ndodh nė njė nga gjymtyrėt pas traumave ose lėndimeve tė thjeshta, madje edhe njė shtrembėrim tė kyēit tė kėmbės ose njė krah tė thyer. Dhimbja dhe ėnjtja fillojnė nė njė zonė tė vogėl dhe pastaj pėrhapen nė tė gjithė gjymtyrėt, duke shkaktuar qė ajo tė ndihet "e ndezur". Rehabilitimi, trajtimi dhe neurostimulimi janė terapitė mė tė pėrdorura.

Fatkeqėsisht e ditur

Vendi 1: Dhimbje e fortė koke

Mė shumė se njė efekt tė mėdh negativ nė migrenė, dhimbja e kokės prodhon njė dhimbje tė mprehtė qė ėshtė i pėrqendruar zakonisht rreth njėrit sy apo njėrėn anė tė kokės dhe episodet ndodhin pėr javė apo muaj. Ajo ėshtė mbiquajtur dhimbje koke pėr "vetėvrasje" dhe kjo tregon se ėshtė e gjatė. Pacientėt raportojnė se duan tė godasin kokėn e tyre kundėr njė muri pėr tė parandaluar vuajtjet e tyre.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
<2W"A

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.