Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Zbulohen 15 gene qė i japin formė fytyrės njerėzore

Pėr tė gjetur genet qė kontribuojnė nė formėn e fytyrės sė njė personi ėshtė kaq e ndėrlikuar sikur tė gjesh gjilpėrėn nė kashtė.

Zbulohen 15 gene qė i japin formė fytyrės njerėzore
Zbulohen 15 gene qė i japin formė fytyrės njerėzore
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 23/02/2018 15:26

Tani njė ekip shkencėtarėsh nga universiteti i Lovainės nė Belgjikė dhe nga Stanfordi nė Kaliforni kanė mundur tė shėnojnė pak nga ky kėrkim dhe tė identifikojnė 15 nga kėta gene. Pėr ta realizuar krijuan njė bazė me fytyra nė 3D dhe me ADN-nė e ēdo personi qė u pėrkiste.

Mė pas e ndanė fytyrėn nė kuadrate gjithnjė e mė tė vogla duke identifikuar edhe karakteristikat mė tė pakapshme.

Mė pas u kalua nė gjetjen e ndonjė lokacioni genetik (vend specifik i kromozomit, ku ėshtė i lokalizuar nje gen ose ndonjė sekuencė tjetėr e ADN-sė) qė koincidon me ndonjė karakteristikė tė fytyrės.

Rezultati ishte se identifikuan deri nė 15 gene tė ndryshme tė lidhura me tiparet faciale. 7 prej tyre ishin tė lidhur me hundėn qė sipas shkencėtarėve supozohet se ėshtė njė zbulim veēanėrisht interesant. Pse?

Lidhet me faktin se meqė ėshtė e pėrbėrė nga indi kartilaginoz, hunda ėshtė pjesė e fytyrės qė nuk mund tė rindėrtohet duke u nisur nga kafka, por nė tė ardhmen mund tė realizohet duke u nisur nga baza e ADN-sė. Gjithsesi mungojnė shumė gene tė pėrfshirė nė formimin e njė fytyre njerėzore edhe pse ky zbulim supozon njė hap pėrpara nė kėtė kėrkim.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
L'\l

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.