Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Gjėrat qė duhet tė dini pėr Dhjetorin - Muajin e festave!

Muaji i festave sapo ka mbėrritur, dhe pse jo mos tė flasim pėr disa fakte rreth tij.

Gjėrat qė duhet tė dini pėr Dhjetorin - Muajin e festave!
Gjėrat qė duhet tė dini pėr Dhjetorin - Muajin e festave!
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 01/12/2017 17:38

Kėto janė disa nga faktet karakterizuese tė kėtij fund muaji tė vitit.

1. Muaji Dhjetor ka marrė emrin nga fjala latine "decem" qė ka kuptimin 10, pasi dhjetori ishte muaji i 10-tė nė kalendarin e lashtė romak.

2. Dhjetori ėshtė muaji ku shumica e propozimeve pėr martesė pranohen. Shumica e kėtyre propozimeve bėhen njė javė para Krishtlindjeve.

3. I vetmi film me fjalėn "Dhjetor" nė titull qė ka fituar ēmimin Oskar ishte "December 7th", dokumentar i vitit 1943 rreth Pearl Harbor-it, dhe me regji nga John Ford.

4. Dhjetori ėshtė muaji mė i zėnė pėr tėrheqje tė parave cash nga bankomatėt nė Mbretėrinė e Bashkuar. Rreth 11 miliardė funte tėrhiqen vetėm gjatė kėtij muaji.

5. Njė parashikim kalendarik thotė se nėse bie borė nė ditėn e Krishtlindjeve, dita e Pashkėve do tė jetė e ngrohėt, e gjelbėr dhe me plot diell!

6. Shėn Nikollasi, i cili mė vonė do tė njihej botėrisht si Babadimri, fillimisht kishte qenė shenjtor mbrojtės i fėmijėve, hajdutėve dhe fajdexhinjve!

7. Pema e parė artificiale e Krishtlindjeve (bredhi) ishte ndėrtuar nė Gjermani.

8. Dekorimet e zakonshme tė bredhit kanė domethėnie specifike religjioze. Qirinjtė - dritėn e botės; ndėrsa Ylli nė maje ėshtė rikujtues i natės sė parė tė Krishtlindjeve.

9. Kėnga e famshme "Jingle Bells" ishte kompozuar nė vitin 1857, dhe jo pėr Krishtlindje - ajo ishte krijuar si kėngė e Ditės sė Falėnderimeve.

10. Njė legjendė e lashtė thotė se kafshėt e pyllit mund tė flasin gjuhėn e njerėzve nė natėn para Krishtlindjeve.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
e("Gc

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė