Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Testoni inteligjencėn tuaj me vetėm 3 pyetje...

Vetėm tri pyetje ju ndajnė nga ajo qė tė mėsoni se a jeni person mesatar apo gjeni i plotė.

Testoni inteligjencėn tuaj me vetėm 3 pyetje...
Testoni inteligjencėn tuaj me vetėm 3 pyetje...
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 30/11/2017 18:08

Testi i reflektimit kognitiv ėshtė shpallur mė i shkurtėr i IQ-sė, sepse pėrbėhet prej vetėm tri pyetjeve. Secila nga to ėshtė dizajnuar nė atė mėnyrė qė tė vlerėsojė aftėsitė tuaja pėr ta identifikuar problemin e thjeshtė, i cili pikėrisht ėshtė mė i vėshtirė se qė nė tė vėrtetė duket.

Ekspertėt konstatojnė qė secili qė jep tri pėrgjigje tė sakta ėshtė gjeni i vėrtetė.

Testi IQ mė i shkurtėr:

1. Topi dhe shkopi i bejsbollit kushtojnė 1.10 euro. Shkopi kushton 1 euro mė shumė se topi. Sa kushton topi?

2. Pesė makina pėr 5 minuta prodhojnė 5 vidha, sa kohė do tė duhej qė makinat tė prodhojnė 100 vidha?

3. Nė liqen gjendet njė pjesė e mbuluar me zambak tė ujit (Nymphaea Alba). Ēdo ditė ajo pjesė dyfishohet nė madhėsi. Nėse janė tė nevojshme 48 ditė qė zambakėt tė mbulojė gjithė liqenin, pėr sa orė do ta mbulonte vetėm gjysmėn e liqenit?

Nėse keni provuar t'u pėrgjigjeni kėtyre pyetjeve, me siguri i jeni pėrgjigjur 0.10 centė pyetjes sė parė, 100 minuta tė dytės dhe 24 orė tė tretės.

Nėse po, keni gabuar.

Kėto janė pėrgjigjet e sakta:

1. Topi pikėrisht ka kushtuar 0,05 euro.

Pėr kėtė pėrgjigje ėshtė dashur tė mendoni "jashtė kutisė".

Edhe pse ėshtė e lehtė tė supozohet qė topi kushton 0.10 euro, kjo do tė thoshte qė shkopi atėherė kushton 1.10 euro, sepse ėshtė pėr njė euro mė i shtrenjtė.

2. Kanė qenė tė nevojshme 5 minuta qė tė prodhohen 100 vidha.

Pesė makina mund tė prodhojnė 5 vidha pėr 5 minuta. Kjo do tė thotė qė njė makinė tė prodhojė njė vidhė pėr 5 minuta.

Prandaj, 100 makina mund tė prodhojnė 100 vidha pėr 5 minuta.

3. Nevojiten 47 ditė qė zambakėt tė mbulojė gjysmėn e liqenit.

Grumbulli dyfishon madhėsinė e vet ēdo ditė derisa zgjerohet.

Kjo do tė thotė qė nė ditėn e 47-tė, njė ditė para se tė mbulonte gjithė liqenin, ka qenė nė gjysmė tė rrugės deri te madhėsia e plotė.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
BWdii

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.