Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Njihni njeriun qė keni pėrballė nga pėllėmba e dorės

Bazat e shkencės sė leximit tė dorės. Si tė zbuloni nėse ai e ka mendjen te shtrati apo te librat.

Njihni njeriun qė keni pėrballė nga pėllėmba e dorės
Njihni njeriun qė keni pėrballė nga pėllėmba e dorės
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 28/11/2017 15:00

Hė pra zotėrinj e zonja, nga e njihni personin qė keni pėrballė? Ėshtė vėshtrimi nė sytė e tij, buzėqeshja e tij joshėse apo ndoshta fakti se ai tė bleu njė birrė? Le tė themi tė vėrtetėn: nuk duhet tė shikoni pėrtej duarve tė tij.

Pėr qindra vjet, lexuesit e pėllėmbės dhe disa personalitete historike mė tė njohura kanė pėrdorur shkencėn e leximit tė dorės si udhėzues nė jetėn e tyre. Qoftė para takimit tė parė apo njė zotimi qė do tė zgjasė sa tėrė jeta, leximi i pėllėmbės ka qenė gjithmonė njė burim i besueshėm pėr njerėz tė tė gjitha shtresave.

Kėnaqėsi me dorėn e tij

Nė njė kohė njė lexuesit e vėrtetė tė dorės ia kushtojnė jetėn e tyre kėsaj shkence (nėse doni ta quani kėshtu), ne do t'ju mėsojmė bazat. Pėrpara se tė kėrkoni dorėn e saj, duhet mė parė ta lexoni.

E dimė tė gjithė sesa i sikletshėm mund tė jetė takimi i parė. Ku do tė shkoni? Pėr ēfarė do tė flisni? A do t'ju mbyllet goja? Tė gjitha kėto janė tė rėndėsishme, por kohėt e fundit ju duhet tė thyeni akullin.

Pasi i keni ofruar njė pije, pse tė mos i ofroni edhe njė lexim dore falas? Ai mund tė mbetet paksa i habitur nga oferta juaj, por kjo ka pėr t'i pėlqyer.

Tani qė ai ėshtė vėnė nė qendėr tė vėmendjes, pėrveshni mėngėt dhe futjani punės.

A ėshtė kėmbėngulės ai?

Karakteristika e parė qė duhet tė ekzaminoni ėshtė gishti i madh. Mė saktėsisht, ekzaminoni dy pjesėt e tij, tė sipėrmen dhe tė poshtmen, tė cilat ndahen nga njė vizė (aty ku pėrkulni gishtin). Kur vėreni gishtin, mbani nė mendje se gjysma e sipėrme pėrfaqėson "dėshirė", ndėrsa ajo e poshtme "logjikė".

Nėse seksioni i sipėrm ėshtė mė i gjatė se i poshtmi, atėherė keni tė bėni me njė grua qė ka dėshirė tė fortė. Asaj i pėlqen tė ketė kontroll dhe tė marrė vetė tė gjitha vendimet.

Kjo mund ta bėjė mė eksituese dhomėn e gjumit, por ditė pas dite mund tė kthehet nė njė torturė tė vėrtetė, sepse do t'ju duhet tė dorėzoheni mė tepėr se ē'dėshironi ta bėni kėtė.

Nga ana tjetėr, nėse seksioni i poshtėm ėshtė mė i gjatė, keni tė bėni me njė person tė kontrolluar nga logjika. E keqja nė njė situatė tė tillė ėshtė se kėsaj femre mund t'i mungojė dėshira pėr tė rrezikuar. Juve mund t'ju duket tepėr zbavitėse diēka qė ajo e quan thjesht budallallėk. Procedoni me kujdes.

Te majat e gishtėrinjve

Pasi keni eksploruar "dėshirėn" dhe "logjikėn" e saj, ju duhet t'u hidhni njė sy edhe majave tė gishtėrinjve tė dorės. Ka shumė klasifikime tė tyre, por ne do tė bėjmė mė tė thjeshtin.

Nėse ajo ka gishta me majė, atėherė keni pėrballė njė ėndėrruese. Ajo e vlerėson tė bukurėn dhe i hedh njė hije pozitive ēdo gjėje. Ajo jeton pėr momentin dhe ndoshta ėshtė duke kėrkuar dikė me tė cilin tė ndajė idealet e saj.

Nga ana tjetėr, majat katrore tė gishtėrinjve janė njė tregues i qartė prakticiteti. Mos guxoni tė shoqėroni me njeri tjetėr veē saj. Pasojat do tė ishin fatale.

Ē'tė keqe kanė duart e buta

Karakteristika e fundit qė duhet tė ekzaminoni ėshtė ndjesia qė ju jep dora e saj. Nė kėtė rast do tė diskutojmė pėr dy klasifikime: tė buta dhe tė ashpra. Duart e saj tė buta mund t'ju krijojnė njė ndjesi tė kėndshme, por mė mirė vazhdimi tė lexoni mė poshtė. Keni tė bėni kryekėput me njė dashnore tė artit. Ndėrsa juve mund t'ju shkojė mendja te ndonjė darkė apo te ndonjė film pėr njė takim tė pėrsosur, ajo do tė dojė tė shkojė nė njė muze.

Nga ana tjetėr, kur zbuloni duar tė ashpra, duhet tė procedoni me kujdes. Keni pėrballė njė grua me njė personalitet intensiv. Ndonjėherė ajo mund tė jetė pa takt, madje t'ju bėjė tė mendoni se nuk ishte ajo zgjidhja e duhur. Ndershmėria e saj mund tė jetė, pas pak kohe, kokėēarėse.

Dhe tani nė sulm!

Tani qė i mėsuat kėto baza tė thjeshta, vėrini nė provė. Mos e bėni tė mėrzitshėm takimin tjetėr duke folur pėr jetėn tuaj. Fokusohuni tek ajo dhe pėrgatiteni veten pėr eksperiencėn mė njohėse.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
Dle]

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė