Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si ta kuptoni qė dikush ėshtė xheloz pėr ju?

Nė fund tė fundit, ne mund tė kontrollojmė se si ndihemi, por nuk mund t'i kontrollojmė emocionet e njerėzve tė tjerė!

Si ta kuptoni qė dikush ėshtė xheloz pėr ju?
Si ta kuptoni qė dikush ėshtė xheloz pėr ju?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 11/11/2017 20:43

Perspekti sjell disa shenja qė tregojnė se dikush ju xhelozon:

1. Lavdėrimet false

Kur dikush ėshtė xheloz, ju jep njė kompliment qė tingėllon i sinqertė.

Ata mund tė pretendojnė se nuk janė xhelozė. Njė mėnyrė pėr tė mos "i ushqyer" me tė njėjtėn ndjenjė ėshtė t'ia kthesh me komplimente tė sinqerta. Kjo do ti ndihmonte ata tė frenonin kėtė ndjenjė kaq tė pakėndshme.

2. Minimizojnė suksesin tuaj

Pa marrė parasysh se ēfarė keni arritur ose sa keni punuar pėr ta bėrė kėtė, njerėzit xhelozė gjithmonė do tė pėrpiqen ta bėjnė tė duket sikur gjithēka ka ardhur rastėsisht. Qėndroni modestė ndaj arritjeve tuaja. Nėse mburreni, ka gjasa tė mbeten xhelozė pėr ty.

3. Mbėshtesni suksesin e tyre

Dikush qė ėshtė xheloz pėr ju, mund tė jetė i prirur pėr tė lėvduar suksesin e tij mė shumė sesa vlen, nė tė vertėtė. Ofrojini lavdėrime tė sinqerta pėr arritjet e tyre.

4. Ata janė duke ju imituar

Dikush qė ėshtė xheloz pėr ju dėshiron tė jetė mė i mirė se ju. Ata mund tė imitojnė mėnyrėn si flisni ose mėnyrėn se si ju visheni, nė mėnyrė qė tė ndihen mirė me veten.

Nė vend qė kjo t'ju krijojė shqetėsim, pėrpiquni t'i inkurajoni qė ata tė kenė mundėsi tė shkojnė nė rrugėn e tyre.

5. Ata ju konkurrojnė

Njerėzit xhelozė janė tė prirur tė jenė shumė konkurrues, sepse gjithmonė duan tė jenė ata qė korrin suksesin. Nėse ata pėrpiqen tė diskutojnė me ju pėr njė ēėshtje tė punės, thjesht thuani atyre: "Ky nuk ėshtė njė konkurs".

6. Festojnė dėshtimin tuaj

Dikush qė ėshtė xheloz do tė ndihet shumė mirė pėr ju, kur tė bėni gabime, tė qortoheni nė punė ose nė shkollė. Ndonėse nuk e tregojnė kurrė pėrballė, ata fshehurazi kėnaqen me dėshtimet tuaja.

7. Flasin pas krahėve

Do tė gjejnė gjithmonė njė mėnyrė pėr tė folur pėr ju pas shpine. Gjėrat qė thonė ata mund tė jenė me qėllim tė keq dhe dėmtues. Ruani qetėsinė! Nė fund tė fundit, ata nuk duan tė jenė konfrontues!

8. Ata ju urrejnė

Nėse ka dikush qė ju e dini se ju urren pėr njė arsye ēfarėdo, padyshim janė njerėzit qė ju xhelozojnė. Kjo ėshtė e vėshtirė pėr t'u pranuar, sepse nuk na pėlqen tė jemi tė urryer, por ėshtė fakt qė duhet pranuar.

Nėse nuk mund t'i zbusni kėto "antipati", mbajini sa mė larg kėta njerėz! Ju nuk keni nevojė pėr negativitet dhe njerėz qė nuk ju duan!

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
9Q*9

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė