Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Charlie Chaplin mund t'ju ndryshojė jetėn!

Komediani i njohur nė tė gjithė botėn, Charlie Chaplin gjatė jetės sė tij ka dhėnė disa kėshilla pėr jetėn pėr tė gjithė.

Charlie Chaplin mund t'ju ndryshojė jetėn!
Charlie Chaplin mund t'ju ndryshojė jetėn!
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 25/10/2017 15:11

Gjatė jetės sė tij, profesionale dhe personale me plot suksese dhe sfida nxorri shumė gjėra qė ja vleu t'i ndante me tė tjerėt. Ai e ka bėrė tėrė botėn tė qeshė, edhe nė periudhė lufte.

Perspekti sjell disa prej kėshillave tė tij tė rėndėsishme:

1. Njė ditė e kaluar pa tė qeshura, ėshtė njė ditė e kaluar kot.

Pra, njė ndėr gjėrat qė tė gjithė duhet tė keni parasysh ėshtė se sado probleme mund tė keni, me rėndėsi ėshtė tė qeshni dhe ta merrni jetėn sa mė pozitivisht. Edhe nė filmin e tij biografik ėshtė njė fjali ku sipas Charlit thuhet: "Nė fund tė ditės, askush nuk mund tė gjykojė pse e bėre ose nuk e bėre diēka. Prandaj, jeni ju qė duhet tė vendosni!"

2. Asgjė nuk ėshtė e pėrjetshme nė jetėn tonė, madje as problemet.

Sa bukur e ka thėnė! Njerėzit rrinjė dhe vrasin mendjen pėr ēdo gjė, duke e stresuar veten nė maksimum dhe nė fund nuk e kuptojnė se ēdo gjė ėshtė kalimtare.

3. Qė tė qeshėsh me tė vėrtetė, duhet ta marrėsh dhimbjen dhe tė luash me tė.

Nuk duhet tė qeshim, vetėm pėr t'u dukur mirė nė sytė e tė tjerėve. Sipas tij, gjėja e parė ėshtė tė marrim dhimbjen dhe ta kthejmė nė tė qeshur duke e minimizuar atė.

4. Ne mendojmė shumė dhe ndjejmė shumė pak.

Njeriu sipas tij, priret tė futet nė mendime tė thella dhe tė qėndrojė sa mė gjatė. Ndėrsa kur vjen puna pėr tė ndjerė dashuri, nuk i kushtojmė rėndėsinė e duhur.

5. Jeta ėshtė njė dėshirė dhe jo njė kuptim.

Ne priremi gjatė jetės t'i japim asaj njė kuptim, i cili do gjykohet gjithmonė. Mė mirė mendojeni atė si njė dėshirė dhe do jeni tė lumtur.

Sipas tė madhit, Charlie Chaplin e qeshura do ju sjellė lumturinė.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
e"!U-

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.