Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ėndrrat e Ajshtajnit mbi relativitetin.

Kur Albert Ajnshtajni ishte adoleshent, pa njė ėndėrr shumė tė gjallė, e cila do tė ndikonte gjatė rrjedhės sė jetės sė tij.

Ėndrrat e Ajshtajnit mbi relativitetin.
Ėndrrat e Ajshtajnit mbi relativitetin.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 13/10/2017 18:00

Ajnshtajni e pėrshkruan kėshtu ėndrrėn e tij (e pėrjetuar rreth viteve 1890-1895): "Isha duke rrėshqitur natėn me slitė bashkė me miqtė e mi. Fillova tė rrėshqas poshtė njė kodre, por slita ime filloi tė ecte gjithnjė e mė shpejt. Po ecja aq shpejt sa qė e kuptova se isha duke iu afruar shpejtėsisė sė dritės."

"Nė atė pikė pashė yjet. Ato kishin ngjyra qė nuk i kishta parė kurrė mė parė. U mbusha me njė ndjenjė mahnitjeje. E kuptova se nė njė fare mėnyrė isha duke kėrkuar kuptimin mė tė rėndėsishėm nė jetėn time".

Ėndrra qe njė frymėzim pėr atė qė do tė bėhej mė vonė Teoria e Relativitetit. Ajnshtajni thotė se e gjithė karriera e tij shkencore, qe njė meditim mbi kėtė ėndėrr.

Por a mund tė ketė qenė mė shumė njė vizion paralajmėrues, se sa thjesht njė ėndėrr?

Njė ditė edhe ju mund tė bėheni shkencėtar nėse shikoni njė ėndėrr domethėnėse. Perspekti ju uron fat!
Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
IGc`

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.