Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Mos mbani mėri sepse ju bėn keq!

Falja e vetes dhe tė tjerėve mund tė mbrojė kundėr stresit dhe pasojave qė ka mbi shėndetin mendor.

Mos mbani mėri sepse ju bėn keq!
Mos mbani mėri sepse ju bėn keq!
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 13/10/2017 17:01

Falja e vetes dhe tė tjerėve mund tė mbrojė kundėr stresit dhe pasojave qė ka mbi shėndetin mendor, sipas njė studimi tė fundit. Duke pėrdorur tė dhėnat e vėzhgimit tė 148 personave, studiuesit zbuluan se ata qė kishin qenė mė tė stresuar nė jetėt e tyre, kishin shėndet mendor dhe fizik mė tė keq - sigurisht, asgjė pėr t'u habitur deri kėtu.

Por ata zbuluan gjithashtu se nėse njerėzit falnin shpejt veten dhe tė tjerėt, vetėm kjo karakteristikė praktikisht eleminonte lidhjen midis stresit dhe sėmundjes mendore.

"Pothuaj zhduket fare - ėshtė statistikisht zero", thotė autori i studimit Loren Toussaint, profesor i asociuar i psikologjisė nė Luther College nė Ajoua.

"Nėse nuk ke prirje pėr tė falur, ndjen efektet e stresit nė njė mėnyrė tė pazbutur. Nuk ke njė sfungjer kundėr tij".

Toussaint thotė se beson 100% qė falja mund tė mėsohet. Shumė terapistė punojnė pėr tė kultivuar faljen nė seanca, thotė ai, dhe studimet kanė treguar se thėnia e njė lutje tė shkurtėr apo njė meditim i shkurtėr mbi faljen, mund tė ndihmojė shumė njerėzit pėr tė eleminuar stresin dhe pasojat e tij.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
Cg`fa

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė