Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

8 shenja surprizuese tė inteligjencės

Ndonjėherė, inteligjenca mund tė fshihet pas humorit, rinisė, rebelizmit dhe gjėrave tė tjera qė mund tė errėsojnė shikimin tonė.

Shpesh herė ne e mbyllim mendjen dhe nuk e kuptojmė inteligjencėn qė fshihet brenda nesh.
Shpesh herė ne e mbyllim mendjen dhe nuk e kuptojmė inteligjencėn qė fshihet brenda nesh.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 10/02/2017 22:17

Shpesh herė ne e mbyllim mendjen dhe nuk e kuptojmė inteligjencėn qė fshihet brenda nesh.

Kėtu janė 8 shenja tė inteligjencės qė duhet ti vini re:

Nuk mund ta pėrcaktoni veten si njė gjini.

Ka njė fenomen tė ēuditshėm tė quajtur efekti Dunning Kruger. Ky efekt i bėn njerėzit qė janė mė pak inteligjentė tė mbivlerėsojnė veten dhe aftėsitė e tyre. Anasjelltas, njerėzit qė kanė inteligjencė tė lartė kanė tendencėn ta nėnvlerėsojnė intelektin e tyre dhe nuk e tregojnė veten nė forumet publike. Mbani mend: pėrgjigja me zė mė tė lartė nuk ėshtė gjithmonė e duhura.

2. Nuk keni pasur marrėdhėnie tė shumta dashurie nė jetėn tuaj.

Studiuesit nga UNC-Chspel Hill kanė zbuluar se njerėzit qė janė shume tė angazhuar nė lidhje dashurore janė mė pak inteligjentė se njerėzit qė nuk kanė pasur shumė lidhje nė jetėn e tyre. Sa mė shumė sjellje tė pafajshme tė bėni pa vetėdije, aq me inteligjent mendohet se jeni.

3. Ju jeni njė person qė mbani mace.

Nė vitin 2014 njė studim nga Caroll University nė Wisconsin tregoi se personat qė mbajnė mace janė mė inteligjentė se personat qė mbajnė qen. Ata janė gjithashtu mė sensitivė, jo-konformistė, tė mbyllur (introvert) dhe me mendje tė hapur.

4. Ju shqetėsoheni shumė.

Sipas njė studimi tė kohėve tė fundit, njerėzit qė shqetėsohen janė mė inteligjentė sesa homologėt e tyre qė janė mė tė hareshėm. Kjo u pa fillimisht nė konteksin e inteligjencės verbale. Ėshtė e mundur qė njerėzit shumė inteligjentė - dhe sidomos njerėzit qė janė mė aktivė verbalisht  janė mė tė prirur pėr tė identifikuar kėrcėnimet e sė ardhmes, dhe tė analizojnė mendime tė vogla tė sė shkuarės.

5. E keni tė vėshtirė tė flini nė darkė.

Sipas njė studimi nė vitin 2009, ata qė e kanė problem pėr ti zėnė gjumi nė mbrėmje duhet tė fajėsojnė trurin e tyre shumė aktiv. Ky studim tregoi qė njerėzit qė natyralisht kanė prirjen tė qėndrojnė zgjuar natėn dhe tė flenė deri vonė nė mėngjes janė mė inteligjentė, mė tė kujdesshėm, dhe mė tė suksesshėm financiarisht. Zogu qė zgjohet herėt mund tė marrė krimbin, por kush i do krimbat, gjithėsesi?

6. Ju keni qenė klouni i klasės.

Ne zakonisht i mendojmė klounėt e klasės si tė kundėrtėn e intelektualit. Gjithsesi, kjo mund tė jetė shumė larg sė vėrtetės. Inteligjenca dhe sensi i mirė i humorit kanė treguar qė janė tė lidhura shumė fort, pėr njė arsye tė mirė. Humori kėrkon njė nivel tė lartė tė aftėsive verbale, mendimit kritik, dhe kreativitetit. Tė bėsh njė shaka tė suksesshme gjithashtu tregon aftesinė pėr tu lidhur me tė tjerėt.

7. Ju keni fjalor jo tė pastėr.

Mallkimet pėr njė kohė tė gjatė kanė qenė tė lidhura me intelektin e ulėt dhe me statusin e ulėt socio-ekonomik. Fatmirėsisht, studiuesit nga Marist College dhe Massachusetts College of Liberal Arts e kanė hedhur poshtė kėtė prototip. Sipas studimit tė tyre, njerėzit qė mallkojnė kanė fjalor mė tė pasur dhe aftėsi verbale mė tė zhvilluar sesa ata qė pėrmbahen.

8. Shtepia juaj ėshtė e ērregullt.

Ne kemi tendencėn tė lidhim inteligjencėn me rregullsinė. Gjithsesi, nėse ambienti ėshtė i pastėr dhe i rregullt truri jonė punon mė mirė. Studiuesit nga University of Groningen gjetėn njė lidhje tė fortė mes njė ambienti jo tė rregullt dhe inteligjencės. Njė mjedis i ērregullt pune ndihmon qė tė kemi mendimet e pastra, veēanėrisht nė fushat e kreativitetit dhe zgjidhjes sė problemeve.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
#L8>I

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.