Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

A e dini cila ėshtė shqisa juaj dominante? Nėse jo zbulojeni tani...

Zbuloni shqisėn tuaj dominante, ja ēfarė tregon pėr ju.

A e dini cila ėshtė shqisa juaj dominante? Nėse jo zbulojeni tani...
A e dini cila ėshtė shqisa juaj dominante? Nėse jo zbulojeni tani...
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 15/02/2018 15:52, Ndryshuar: 15/02/2018 22:53

Secili prej nesh e filtron realitetin nėpėrmjet njė a mė shumė shqisave dominuese.

Tė zbulosh shqisėn tėnde dominuese tė ndihmon pėr tė pėrsosur shqisat e tjera...

1. Sekretarja e partnerit tėnd ka hyrė nė dietė, ka ndryshuar ngjyrėn e flokėve... Kur shkove drejt saj pėr ta pėrshėndetur, ajo tė kėrkoi falje, dukshėm e sikletosur, nė vend qė tė tė pėrshėndeste. Cili ishte mendimi yt i parė?

a. "E dija: kanė njė marrėdhėnie bashkė. Historia jonė ka arritur nė vijėn e finishit"

b. "Bota kėshtu ka ecur pėrpara gjithmonė, e kotė tė habitem"

c. "Mė mirė tė flas pėr ēfarė ka ndodhur me njė tė besuar. Mund tė mė ndihmojė pėr tė marrė njė vendim mė tė saktė"

d. "Asnjėherė nuk mund tė rri e qetė. Jeta ėshtė gjithmonė e mbushur me sfida. Do ta kaloj edhe kėtė, zonjusha nuk do tė ketė jetė tė lehtė!"

2.Tė dhurojnė njė abonim njėvjeēar nė njė kurs artesh marciale. Mbi fletėn e abonimit qė tė kanė dhėnė miqtė e tu shkruhet: "Kėshtu do mund tė mėsosh tė mbrohesh". Si reagon?

a. Shumė keq, nuk je interesuar kurrė pėr atė lloj disipline sportive.

b. Shumė mirė, me siguri qė do tė tė shėrbejė dhe do tė ndihesh mė e sigurt kur tė jesh vetėm jashtė.

c. Mirė, nuk bėnte pjesė nė interesat e tu parėsorė, por je e bindur qė nuk do tė jetė e vėshtirė pėr tė mėsuar.

d. Keq, nuk je personi i duhur qė shkon pas situatave tė tilla tė rrezikshme.

3. Ke zbuluar se kujdestarja e prindėrve tė tu kontrollon sirtarėt:

a. Mėrzitesh, nėna dhe babai yt nuk e meritojnė njė sjellje tė tillė.

b. Pa asnjė brejtje ndėrgjegjeje e pushon nga puna dhe merr 10 ditė pushime pėr t'u kujdesur pėr prindėrit e tu.

c. Po rregullon rrobat e tyre. Ėshtė shumė e kujdesshme.

d. E pyet nėse ka nevojė pėr njė pjesė tė dollapit qė tė vendosė rrobat dhe gjėrat e saj dhe i hap vendin e duhur.

4. Ēfarė mund t'jua pėrmirėsojė mundėsitė pėr sukses nė ambientin profesional?

a. Puna nė grup: je njė organizatore e mirė dhe e kujdesshme ndaj nevojave tė tė tjerėve

b. Tė bashkėpunosh vetėm me meshkuj

c. Tė bėsh njė aktivitet manual, sepse je njeri shumė preciz

d. Ēfarėdolloj pune, mjafton qė tė jetė njė punė qė nuk tė lė kohė pėr t'u mėrzitur

5. Ēfarė nuk mund tė mungojė asnjėherė nė ēantėn tėnde?

a. Njė libėr ose njė revistė enigmash. Pėr tė mos u mėrzitur nė momentet kur nuk ke asgjė pėr tė bėrė

b. Fotografia e njė njeriu tė dashur: ta shohėsh nė momente tė vėshtira dhe qetėsohesh

c. Njė biēak zviceran, kėshtu ke me vete gjithmonė njė gėrshėrė tė vogėl, pinca, hapėse shishesh...

d. Njė pasqyrė pėr tė parė herė pas here look-un tėnd

6. Sapo ke njohur dhe ke biseduar me njė person tė ri. E mban mend si ishte veshur?

a. Jo, por e kujton mjaft mirė ndriēimin qė kishin sytė e tij dhe buzėqeshjen

b. Po, deri dhe detajet e vogla

c. Sigurisht, mbi tė gjitha vure re veshjen, aksesorėt dhe zgjedhjen e tyre me stil...

d. Jo, pse ėshtė e rėndėsishme?

7. Partneri ka sjellje protektive me ty. Tė pėlqen kjo gjė?

a. Po, dhe tė pėlqen tė besosh se ėshtė

b. Shumė, nuk do tė ishe me tė nėse nuk do tė ndiheshe e dashuruar dhe e vlerėsuar

c. Aspak. Ėshtė njė sjellje qė nuk e duron dot

d. Po, vetėm nėse nuk bėhet xheloz ose posesiv

8. Cila ėshtė puna qė do tė tė bėnte tė ndiheshe e realizuar?

a. Aktore, showgirl... Bota e spektaklit tė tėrheq shumė

b. Sekretare

c. Zbuluese nė fushėn e shkencave natyrore

d. Ēfarėdolloj pune, mjafton qė tė lejojė tė shprehėsh zotėsitė e tua si skulptore, qėndistare, piktore...

9. Do t'i tregosh njė bashkėbiseduesi qė je e kujdesshme dhe e ke kuptuar gjithēka tė ka thėnė:

a. U dorėzohesh fakteve: bėn ēfarė tė ėshtė kėrkuar drejtpėrsėdrejti ose indirekt

b. I buzėqesh dhe kėrkon njė kontakt fizik: njė shikim, dorėn mbi shpatull...

c. Mendon pėr njė shembull konkret pėr tė pėrmbledhur bashkėbisedimin

d. Bėn njė pėrmbledhje pėr gjithēka tė ka thėnė, duke evidentuar fjalėt mė kuptimplote qė tė ka thėnė

10. Kėnaqni dėshirėn seksuale tė mashkullit qė ju tėrheq, edhe pse e dini qė ėshtė i lidhur me dikė tjetėr, apo bėni tė kundėrtėn?

a. Mė mirė tėrhiqem

b. As qė mė ka shkuar qoftė edhe pėr njė ēast ndėrmend: meshkujt e zėnė nuk preken

c. Pse jo? Nėse mė pėlqen me tė vėrtetė, pse jo?

d. Ai tė ka bėrė tė kuptosh se do t'i pėlqente tė shkonte nė shtrat me ty

11. Kur zgjohesh, tė kujtohen ėndrrat qė ke parė. Ēfarė rėndėsie u jep?

a. Jeta jote ėshtė njė ėndėrr

b. Gjithnjė arrin tė gjesh mesazhe origjinale dhe kreative qė tė ndihmojnė tė pėrballosh mė mirė pėrditshmėrinė

c. Asgjė, ke ngrėnė rėndė njė natė mė parė dhe ke bėrė gjumė tė keq

d. Ndonjėherė ėndrrat tė frikėsojnė

12. Ēfarė mamaje je (ose ėndėrron tė jesh)?

a. E pranishme dhe e dashur

b. Shumė e butė, squkė... Nuk e duron dot idenė tė mos plotėsosh asnjė nga detyrat kundrejt fėmijėve tė tu

c. E kuptueshme, ashtu si nėna jote ka qenė me ty

d. E vendosur dhe e aftė tė vesh rregulla, tė cilat i konsideron tė rėndėsishme, por edhe fleksibėl, atėherė kur duhet, dhe e kujdesshme ndaj nevojave tė fėmijėve tė tu

13. Prej disa muajsh, marrėdhėnia me partnerin ėshtė nė krizė. Ēfarė bėni?

a. Para se tė merrni vendime tė rėndėsishme, ėshtė mė mirė tė flisni me tė dhe tė kuptoni se ēfarė po ndodh realisht

b. Mendon: "Ndoshta ėshtė partneri i gabuar"

c. Pėrpiqeni tė merrni situatėn nėn kontroll dhe mundoheni tė ndryshoni ndonjė zakon

d. Bisedon me njė person tė besuar, duke shpresuar qė tė tė japė kėshilla ose tė bėjė ndėrmjetėsin

Profilet:

Mė shumė a

Shikimi dhe dėgjimi Si Artemisa

"Ēfarė dėshiron?", e pyeti Zeusi bijėn e tij Artemisa (Diana pėr romakėt). "Harkun, shigjetėn, qentė me tė cilėt tė shkoj pėr gjah dhe njė tunikė tė shkurtėr, qė tė kem kėshtu mundėsinė tė lėviz me mė shumė lehtėsi mes malesh, pyjesh e fushash", iu pėrgjigj ajo. Edhe ti, me personalitetin tėnd, do tė kishe pėrdorur tė njėjtin ton dhe tė njėjtėn vendosmėri. Nuk ndalesh nė mendime, tė cilat i konsideron boshe dhe kalon menjėherė nė veprim. Ke njė karakter tė fortė dhe tė vendosur, je pragmatike dhe qėllimisht objektive. Nga se rrjedh kjo sjellje e jotja? Mos ndoshta nė fėmijėri dhe nė adoleshencė nuk je ndjerė e vlerėsuar? Apo ėshtė njė mėnyrė pėr tė mos u bėrė e brishtė dhe e pasigurt si modeli femėror i familjes tėnde? Ndoshta, ke bashkėrenditur shqisėn e tė parit dhe tė tė dėgjuarit pėr tė mos qenė e papėrgatitur pėrballė vėshtirėsive tė pėrditshme. Aftėsia juaj pėr tė dėgjuar dhe vėzhguar tė lejon tė kesh intuitė krijuese dhe tė lejon t'i zhvillosh vėshtirėsitė profesionale nė favorin tėnd; tė zgjidhėsh njė problem nė ēift dhe tė realizosh projektet e tua. Ashtu si Leticia Casta, e cila para se t'i thoshte "Lamtumirė!" pasarelave tė modės dhe t'i kushtohej kinemasė, ka deklaruar: "Kam nevojė tė rritem pėr tė realizuar projektet artistike. Shpresoj qė tė mė ofrojnė role tė vėrteta". Aspak stolira, vetėm ajo qė ka rėndėsi vėrtet: familja dhe... veprimi.

Pėr t'u rritur: Pėr tė zvogėluar distancėn mes vetes dhe tė tjerėve, filloni t'u jepni hapėsirė edhe ndjenjave tuaja, pa asnjė lloj frike. Kėshtu do tė jesh mė e vėrtetė...

Mė shumė b

Era dhe Shija Si Afėrdita

Nuk ke tė zhvilluar ndonjė shqisė nė veēanti, por i jep shumė rėndėsi erės dhe shijes. Dhe falė kėtyre shqisave arrin tė shprehesh plotėsisht. Ashtu si Afėrdita (Venera pėr romakėt), hyjnia e dashurisė dhe e bukurisė, ti shpalos njė sensualitet tė pashoq, je mishėrimi i femme fatale. Mė e bukura mes tė gjitha hyjnive, Afėrdita e njihte mirė pushtetin e joshjes sė formave tė saj, por arma e vet mė e rafinuar e joshjes ishte bukuria natyrale dhe e pavetėdijshme. Ashtu si ajo, vetėm pėr tė ndjekur pasionin, edhe ti vė nė lojė tė gjitha energjitė e tua. Megjithatė, ke tendencėn pėr tė mos qenė selektive dhe ke vėshtirėsi pėr tė zgjedhur dikė duke vėnė nė punė arsyen. Dashurohesh vazhdimisht dhe dėshiron tė jetosh njė jetė jashtė skemave: ja se pse tė gjithė tė shohin si njė femėr antikonformiste, kurioze dhe nė ankth pėr tė jetuar eksperienca tė reja, tė cilat i ndan me kėdo qė tė rrethon, pa pasur frikė se mos tė gjykojnė. Je pasionante si Angelina Jolie, edhe ti je e kujdesshme ndaj simboleve. Aktorja amerikane ka bėrė tatuazh nė bark njė shprehje latine: "Quod me nutruit, me destruit" (ajo qė mė ushqen, mė shkatėrron), tė cilėn e ka komentuar kėshtu: "Asgjė nuk ėshtė nė gjendje tė tė shkatėrrojė, pėrveēse ajo qė dėshiron t'i vetė". Edhe pse ndonjėherė mendon se tė dėgjosh tė tjerėt ėshtė kohė e humbur, shtroji vetes pyetjen: si ishte marrėdhėnia me babanė tėnd? Mos ndoshta po kėrkon te partneri figurėn atėrore? Apo mos ndoshta ke frikė se mbetesh vetėm dhe marrėdhėnia me veten tėnde tė tremb?

Pėr t'u rritur: Tė jetosh kaq intensivisht tė lejon qė tė shijosh shumė nga aspektet e jetės, tė cilat tė tjerėt nuk i konsiderojnė. Por e rėndėsishme ėshtė tė shprehni plotėsisht sensibilitetin tuaj pa u pėrfshirė. Pra, duhet t'i dedikoni mė shumė kohė vetes suaj, pėr tė shijuar mė mirė shijen e jetės.

Mė shumė c

Prekja Si Athinaja

Bashkėpunuese, e menēur, inteligjente dhe e zonja. Ashtu si Athinaja (Minerva pėr romakėt), hyjnia e menēurisė dhe mbrojtėsja e arteve femėrore, mes tė cilave qėndistaria dhe rrobaqepėsia, ju mishėroni mitin e gruas ideale. Ajo qė ēdo mashkull do tė dėshironte ta kishte pranė. Ashtu si hyjnia, ke arritur tė zhvillosh aftėsitė e tė prekurit, duke i besuar kėshtu shqisės sė prekjes dhe ke njė vizion e pėrafrim konkret me realitetin. Di tė dėgjosh nė mėnyrė aktive dhe tė kujdesshme. Shpesh arrin tė perceptosh nevojat e njerėzve, para se ata t'i shprehin. E rėndėsishme ėshtė qė tė arrini tė jeni e dobishme pėr tė tjerėt, edhe pse kjo do tė thotė se duhet tė heqėsh dorė nga nevojat e tua. Je njė femėr e pėrgjegjshme dhe fakti qė tė tjerėt e dinė qė ti ke kėto aftėsi, tė bėn tė ndihesh e rėndėsishme pėr njerėzit qė tė rrethojnė. Janė tė shumtė ata qė kėrkojnė kėshilla prej teje, tė cilat i konsiderojnė tė ēmuara dhe tė domosdoshme. U jep rėndėsi tė veēantė traditave, ke njė memorie tė fortė dhe mundėsi tė mira pėr tė zgjidhur probleme. Por, gjėrat e reja tė trembin. Ke frikė nga gabimet dhe se mos ndoshta nuk arrin t'i zgjidhėsh. E aftė pėr tė mbajtur si jetėn familjare dhe atė profesionale, rrezikon tė konsiderohesh perfeksioniste si Meryl Streep. Nga e ka origjinėn kjo sjellje? Ndoshta, kur ishe fėmijė nuk ndiheshe mjaftueshėm e vlerėsuar nga prindėrit e tu? Apo tė kanė edukuar nė mėnyrė tė rreptė, pa tė lėnė mundėsi qė tė bėje gabime? "Kur koleget e mia e kuptojnė se edhe unė jam njeri dhe ndonjėherė harroj batutat, atėherė qetėsohen", ka deklaruar Streep nė njė intervistė. Ky ėshtė njė shembull, tė cilin duhet ta ndiqni.

Pėr t'u rritur: Tė dish tė vlerėsosh veten ėshtė e rėndėsishme, dhe ti di shumė mirė ta bėsh kėtė. Por duhet tė gjeni ekuilibrin e duhur midis tė qenit perfeksioniste dhe spontanitetit. Lėre veten tė lirė pėr tė dėgjuar ndjenjat e tua dhe mundohu tė "shohėsh" me tė gjitha shqisat. Do tė jetė njė surprizė e kėnaqshme pėr ty dhe pėr ata qė tė rrethojnė.

Mė shumė pėrgjigje d

Shikimi Si Persefoni

Persefoni (ose Kora, vogėlushja pėr grekėt), bija e Zeusit dhe Demetrės, nėna e tokės, e la veten tė joshej nga njė narcis me bukuri tė jashtėzakonshme. Kur iu afrua narcisit, nga thellėsitė e tokės doli Adi, dashnori qė ajo kishte refuzuar, i cili e mori dhe e ēoi nė thellėsitė e tokės pėr ta bėrė gruan e tij. Atėherė Demetra, pėr tė liruar tė bijėn, i kėrkoi qė tė mos merrte aspak ushqim pėr tė ngrėnė nga ferri. Por Persefoni e la veten tė tundohej, fillimisht nga bukuria e njė shege dhe pastaj nga shija e saj. Pasojat? Ishte e detyruar tė jetonte 2/3 e vitit me tė ėmėn dhe 1/3 e vitit me Adin. Dhe, pėr tė shijuar momentet e dritės, pėrsosi veēanėrisht shikimin. Ndoshta edhe ti ke frikė se mos duke plotėsuar tė gjitha dėshirat e tua, duke kėnaqur kėrkesat e shqisave, mė pas duhet tė heqėsh dorė nga diēka. Pasiguria dominon jetėn tėnde dhe pėr kėtė ti shpesh i shtyn vendimet qė duhet tė marrėsh, duke rrezikuar tė largosh realizimin personal, afektiv dhe personal. Mos ndoshta nė fėmijėri ka pasur ndonjė episod qė tė ka traumatizuar? Ē'raport ke pasur me nėnėn? "Tė gjithė ne ndryshojmė ēdo ditė, por pasi kam jetuar vite tė tėra e fiksuar pas punės dhe isha gjithmonė e lodhur, ndryshova ritmin dhe gjeta ekuilibrin mė tė lumtur", ka deklaruar Penelope Cruz, me vetėdije tė plotė.

Pėr t'u rritur: Pasiguria tė ēorienton dhe nuk tė lejon ta jetosh jetėn plotėsisht. Mos u fshih pėrballė ndryshimeve, por ndihmoje veten pėr tė zbuluar tė gjitha potencialet e tua. Duhet tė eksperimentosh.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
A//C

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė