Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ushqimet fatsjellėse qė nuk duhet t'i mungojnė tryezės festive tė Vitit tė Ri

Pas tryezės sė Krishtlindjes, njė ndėr shqetėsimet kryesore tė shumė zonjave nė kėtė periudhė ėshtė menuja e fundvitit, e cila ėshtė gjithmonė nė pėrpunim e sipėr.

Ushqimet fatsjellėse qė nuk duhet t'i mungojnė tryezės festive tė Vitit tė Ri
Ushqimet fatsjellėse qė nuk duhet t'i mungojnė tryezės festive tė Vitit tė Ri
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 29/12/2017 12:28

Mėnyra mė e mirė pėr tė mirėpritur vitin qė vjen ėshtė pranė familjes dhe njerėzve tė dashur e sigurisht qė ushqimi ėshtė njė nga ata "ēelėsa magjikė" qė mund tė "hapė" jo vetėm stomakun, por edhe zemrėn e gjithkujt. Por, krahas gjelit tė detit dhe bakllavasė klasike ekziston edhe njė armatė e tėrė ushqimet fatsjellėse qė nuk duhet tė mungojnė nė tryezėn e askujt.

Perspekti ju zbulon cilat janė ato, si dhemesazhet dhe simbolet kuptimplota qė fshihen pas tyre:

Thjerrėzat

Pėr fqinjėt tanė italianė, tė njohur ndėrkombėtarisht jo vetėm pėr makaronat dhe picat, por edhe pėr njė prej kuzhinave mė tė mira nė botė, thjerrėzat janė pjata qė nuk duhet tė mungojė kurrsesi nė darkėn e fundvitit. Kjo traditė e lashtė romake simbolizon para dhe prosperitet.

Rrushi

Pėr Spanjollėt dhe Meksikanėt, rrushi ėshtė simboli i bollėkut dhe mbarėsisė, madje njė shprehje e vjetėr thotė qė "kushdo qė ha rrush pėr Vit tė ri, nuk do ta ketė kurrė xhepin bosh gjatė vitit pasues". Tradita thotė qė duhen ngrėnė 12 kokrra rrush para trokitjes sė akrepave gjatė mesantės.

Shega

Nga fqinjėt italianė do tė kalojmė tek ata grekė, tė cilėt nuk harrojnė kurrė qė nė mes tė tryezės tė vendosin sa mė shumė shegė. Ky frut, aq shumė i njohur pėr vlerat e tyre ushqyese, ėshtė simboli i pjellorisė dhe pasurisė.

Mishi i derrit

Nuk dihet nėse mishi i derrit ėshtė produkti mė i konsumuar nė Austri, Hungari, Portugali dhe Kubė, por ajo qė ėshtė e sigurtė ėshtė se nuk mungon kurrė nė tryezėn e Vitit tė Ri, tė cilin mund ta konsumoni nė tė gjitha format e tij si proshutė, pancetė, rosto etj. Veēanėrisht fatsjellėse konsiderohet hunda e derrit e cila nuk duhet t'i mungojė tavolinės suaj pasi simbolizon progresin. Derri ėshtė ndėr tė paktėt kafshė qė nuk ecin kurrė mbraptsht, prandaj edhe progresi do tė jetė nė anėn tuaj.

Tavė me Peshk

Njė tavė me peshk nuk duhet ti mungojė tavolinės suaj sė vitit tė ri.

Peshku simbolizon fatin nė dy mėnyra:

1. Sipas traditave tė ndryshme sasia e luspave simbolizon sasinė e parave. Sa mė shumė luspa aq mė shumė para do tė ketė nė nė shtėpitė tuaja.

2. Fakti qė peshku noton pėrpara simbolizon pėrparim. Ecje pėrpara nė jetėt tuaja.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
E*D 3

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.