Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

A jemi vėrtet tė lumtur? Mund ta kuptojmė nėpėrmjet kėtyre pyetjeve...

"Gjėja kryesore: Tė jemi tė lumtur". E ka thėnė Dalai Lama gjatė vizitės sė tij tė fundit nė Milano, pikėrisht disa ditė mė parė.

A jemi vėrtet tė lumtur? Mund ta kuptojmė nėpėrmjet kėtyre pyetjeve...
A jemi vėrtet tė lumtur? Mund ta kuptojmė nėpėrmjet kėtyre pyetjeve...
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 14/11/2017 17:44

Si ta kuptojmė nėse jemi vėrtet tė lumtur?

Ndonjėherė mjafton njė ēast qė nuk arrijmė t'ia dalim mbanė dhe na pushton njė ndjesi qė na bėn tė vendosim tė zezėn mbi tė bardhė.

Ajo ēka duhet tė bėjmė ėshtė tė ndalemi tė paktėn njė herė nė pasqyrė dhe t'i bėjmė vetes disa pyetje. Njė trajner lumturie pėr jetėn Sarah Jones, e intervistuar nga Daily Mail ka vėnė theksin mbi 5 pyetje qė secili prej nesh duhet jetė t'ia bėjė vetes pėr tė kuptuar nėse jemi tė kėnaqur nga jeta qė bėjmė.

Ja se cilat janė:

1. Cili ėshtė pasioni yt?

Tė njohėsh nė detaje vetveten do tė thotė tė jesh i vetėdijshėm rreth asaj qė tė bėn me tė vėrtetė tė lumtur, por mbi tė gjitha se ēfarė mund tė bėsh pėr tė gjetur vendin tėnd nė kėtė botė.

2. Ēfarė tė bėn tė lumtur?

Lumturia ėshtė motor i shumė gjėrave nė jetėn tonė: vetėm nėse jemi tė ndėrgjegjshėm pėr kėtė do tė kuptojmė se tė bėjmė ato gjėra qė na dhurojnė lumturi ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tė ndryshuar jetėt tona dhe ndoshta edhe ato tė tė tjerėve.

3. E di se si ndihesh po tė zgjohesh me buzėqeshje?

Tė buzėqeshėsh ėshtė fjala ēelės pėr njė stil jetese tė shėndetshėm. Mendimet e lumtura janė motori i njė sėrė veprimesh pozitive pėr ne. Ėshtė kaq e thjeshtė tė bėhesh banal: por njė buzėqeshje tė ndihmon tė thyesh katenat e ngjarjeve pozitive dhe atyre negative.

4. Gota pėr ty ėshtė gjysmė plot apo gjysmė bosh?

Tė jetosh njė jetė tė mbushur dhe tė lumtur do tė thotė tė jesh i hapur dhe optimist, pra tė pėrpiqesh tė shikosh gjithmonė gotėn gjysmė plot dhe jo atė gjysmė bosh! Pėr mė shumė ėshtė provuar shkencėrisht: tė kesh njė shpirt optimist dhe njė shikim pozitiv tė jetės do tė thotė tė sėmuresh mė pak.

5. Kur ka qenė hera e fundit qė ke qarė?

Tė qash do tė thotė tė largosh emocionet negative dhe "toksinat" qė helmojnė shpirtin dhe trupin tonė. Ndryshe nga sa mendohet, tė qash do tė thotė tė pėrballesh me emocionet personale, ato qė kanė mbetur tė bllokuara nė mendje dhe nė zemėr. Ėshtė njė mėnyrė pėr t'iu rikthyer jetės: pasi kemi qarė mjaftueshėm sa pėr tu ndjerė mė tė ēliruar duhet tė kthejmė faqe dhe tė rimarrim jetėn nė dorė.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
"g,d

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.