Perspekti - Ēfarė ndikimi ka uji i gazuar nė organizėm?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ēfarė ndikimi ka uji i gazuar nė organizėm?

Tė interesuar shumė pėr hidratim tė trupit madje duke kaluar dhe pėrtej ujit natyral pėrdorim edhe ujin e gazuar.

Ēfarė ndikimi ka uji i gazuar nė organizėm?
Ēfarė ndikimi ka uji i gazuar nė organizėm?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 27/02/2018 15:44, Ndryshuar: 27/02/2018 22:48

Tė interesuar shumė pėr hidratim tė trupit madje duke kaluar dhe pėrtej ujit natyral pėrdorim edhe ujin e gazuar.

Pra ėshtė edhe uji mineral tė cilin shpesh e pėrdorni si zgjedhje freskuese por, sa e shėndetshme ėshtė ajo kuptojeni mė poshtė:

Sipas njė studimi, shuarja e etjes shpesh mė e shijshme sesa me ujė natyral, uji i gazuar mund tė jetė njė alternativė tejet freskuese.

Karbonizimet dhe varietetet ēojnė shumė njerėz qė tė marrin mė shumė lėngje, duke pėrmirėsuar hidratimin e tyre. Uji i gazuar po ashtu mund tė pėrdoret edhe pėr tė humbur kaloritė nė kombinim me pijet e tjera.

Megjithatė pėrkundėr provave tė mjaftueshme shkencore pėr tė dėshmuar se uji i gazuar dėmton smaltin e dhėmbėve, apo kanė ndonjė efekt negativ nė shėndetin e kockave, kėtu asgjė nuk ka pėr t'u shqetėsuar.

Disa dentistė tashmė rekomandojnė qė tė konsumohet uji i gazuar edhe pėr shkak tė shėndetit oral pasi nuk ka pėrbėrje sheqeri.

I gjithė problemi qė mund tė pėsoni nga uji i gazuar, mund tė vėrehet tek fryerja e stomakut tuaj.

Kjo pasi sipas studimit, ajo dėshmon se ju keni tepruar paksa me pirjen e ujit tė gazuar dhe kjo gjė nuk i konvenon aspak sistemit tuaj tė tretjes. Sapo vėreni fryerje tė stomakut, ėshtė koha ta reduktoni ujin e tillė apo ta ndėrprisni tė tėrin.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
c(LHJ

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė