Fizika atomike molekulare dhe optike.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Fizika atomike molekulare dhe optike.

Fizika atomike, molekulare, dhe optike (AMO) ėshtė studimi i bashkėveprimeve lėndė-lėndė dhe dritė-lėndė nė shkallėn e njė atomi tė vetėm ose pėr disa struktura qė pėrmbajnė vetėm pak atome.

Njė shkencėtar ushtrie punon me njė lazer mbi njė tavolinė optike.
Njė shkencėtar ushtrie punon me njė lazer mbi njė tavolinė optike.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 28/05/2017 21:45

Fizika atomike, molekulare, dhe optike (AMO) ėshtė studimi i bashkėveprimeve lėndė-lėndė dhe dritė-lėndė nė shkallėn e njė atomi tė vetėm ose pėr disa struktura qė pėrmbajnė vetėm pak atome. Tė treja deget janė tė grupuara sė bashku pėr shkak tė ndėrlidhjeve, ngjashmėrise sė metodave qė pėrdoren dhe shkalleve tė ngjashme tė energjisė. Tė treja zonat pėrfshijnė trajtime klasike ose kuantike; siē dihet analizimi i sistemit bėhet nga njė kėndvėshtrim mikrosokpik (nė kontrast me analizimin makroskopik).

Fizika atomike studion ēatinė elektronike tė atomeve. Fusha kėrkimore nė kohėt tona po fokusohet nė kontrollin kuantik, ftohjen dhe zėnien nė grackė tė atomeve dhe ioneve, nė pėrplasjet dinamike nė temperaturė tė ulta si dhe nė sjelljen e gazeve qė bashkėveprojnė nė mėnyrė tė dobėt (Kondensatet Bose-Ajnshtajn si dhe sistemet e holluara Fermionike tė degjeneruara),nė matjen me preēision tė konstanteve themelore si dhe nė efektet e korrelacioneve tė elektroneve nė strukturėn dhe dinamikėn e sistemeve.

Fizika atomike ėshtė e infulencuar nga bėrthama (shiko, pėr shembull, ndarjen e niveleve energjitike), kurse fenomene intra-bėrthamore si fisioni dhe fuzioni konsiderohen pjesė tė fizikės bėrthmore.

Fizika molekulare fokusohet nė struktura multi-atomike si dhe nė bashkėveprimin e tyre tė brendshėm ose tė jashtėm me lėndėn dhe dritėn.

Fizika optike ėshtė e veēantė nga optika sepse ajo nuk tenton qė tė fokusohet nė kontrollimin e fushave klasike tė dritės nga objektet makroskopike, por nė vetitė themelore tė fushave optike dhe bashkėveprimit tė tyre me dritėn nė botėn mikroskopike.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
L2WGi

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.