Fjalori Ekonomik - Fjalė me shkronjėn E.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Fjalori Ekonomik - Fjalė me shkronjėn E.

Perspekti sjell pėr ju fjalorin ekonomik. Fjalėt ekonomike me shkronjėn E.

Fjalori Ekonomik - Fjalė me shkronjėn E.
Fjalori Ekonomik - Fjalė me shkronjėn E.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 09/10/2017 17:24

Euro

Monedhė e pėrbashkėt e 12 vendeve, pjesėmarrėse nė bashkimin ekonomik dhe monetar evropian. Njė euro ėshtė e ndarė apo pėrbėhet nga 100 Cent. Euro ėshtė hedhur nė pėrdorim nė 1 Janar 1999. Qė nga kjo datė, pėrgjegjėsia pėr politikėn monetare tė Zonės Euro, i ėshtė besuar Bankės Qendrore Evropiane. Megjithatė, prania fizike e Euros u bė mė 1 Janar 2002.

Eurosistem

Sistemi i formuar nga Banka Qendrore Europiane plus bankat qendrore kombėtare tė 12 vendeve qė pėrbėjnė Bashkimin Monetar Europian.

Efekti i Multiplikatorit

Zhvendosjet suplementare tė kėrkesės agregate qė vijnė si rezultat i politikės fiskale ekspansioniste, e cila rrit tė ardhuray dhe nė kėtė mėnyrė rrit shpenzimet e konsumatorėve.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
XR)(;

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė