Perspekti - Kek i veēantė pėr Vitin e Ri
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Kek i veēantė pėr Vitin e Ri

Nėse dėshironi tė pėrgatisni njė kek sipas traditės Greke, duke i vėnė edhe njė monedhė brenda, atėherė kjo ėshtė koha mė e mirė pėr ta pėrgatitur.

Kek i veēantė pėr Vitin e Ri
Kek i veēantė pėr Vitin e Ri
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 26/12/2017 14:27, Ndryshuar: 26/12/2017 21:29

Pėrbėrėsit:

500 gramė miell

3 lugė tė vogla pluhur pjekės

5 vezė

Pak kripė

400 gramė sheqer

250 gramė gjalpė

1 lugė tė vogėl kanellė

1/2 lugė tė vogėl karafil

2 vanilje

Lėkurė portokalli e grirė

120 gramė lėng portokalli

1/2 lugė e vogėl sode

120 gramė qumėsht

80 gramė konjak

200 gramė arra tė grira

Pėrgatitja:

Fillimisht ngrohim furrėn nė 170 gradė. Rrahim tė bardhat e vezės bashkė me kripėn derisa tė bėhen marengė. Nė mikser rrahim gjalpin me sheqerin pėr pak minuta derisa tė bėhen kremozė. Shtojmė kanellėn, karafilin, vaniljen dhe lėkurėn e portokallit.

Mė pas njė nga njė shtojmė tė verdhat e vezės. Hedhim sodėn tek lėngu i portokallit dhe kėtė e shtojmė tek masa qė kemi pėrgatitur mė lart. Vazhdojmė duke shtuar nė mikser miellin, qumėshtin dhe konjakun. Nė fund hedhim arrat e grira dhe marengėn.

Nė njė tavė me diametėr 30 me 32 centimetra tė cilėn e kemi lyer me gjalpė hedhim brumin dhe i vendosim njė monedhė sipas dėshirės.

E pjekim pėr 1 orė. Pėr ta provuar qė ėshtė pjekur e provojmė me njė thikė. Nėse thika ėshtė e thatė atėherė Vasilopita ėshtė gati.

E kthejmė pėrmbys nė njė pjatė dhe i hedhim sipėr bajame tė pjekura ose sheqer pluhur.

Gatim tė mbarė dhe ju bėftė mirė!


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
6&)(5

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.