Japonezėt krijojnė robotėt me skelet dhe qeliza
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Japonezėt krijojnė robotėt me skelet dhe qeliza

Zhvillimi i robotėve nuk ka fund, me kalimin e ditėve dhe perfeksioni i tyre prek tė i paimagjinueshmen.

Japonezėt krijojnė robotėt me skelet dhe qeliza
Japonezėt krijojnė robotėt me skelet dhe qeliza
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 21/12/2017 21:31

A e kishit menduar ndonjėherė qė njė robot, njė makineri, do fillonte tė kishte njė trup njeriu me inde dhe qeliza, qė djersinė dhe pėrjeton proceset jetėsore si njerėzit?

Epo kjo ėshtė bėrė realitet nga inxhinierėt e Japonisė.

Studiuesit e universiteti tė Tokios kanė arritur tė ndėrtojnė dy modele robotėsh me njė skilet dhe inde pėr rreth tij.

Robotet e quajtur Kengoro dhe Kenshiro kanė njė sistem muskoloskilet, njė sistem nervor qendror artificial, sistemin nervor ndijor, tė cilė ju mundėsojnė djersitjen kur kryejnė aktivitete fizike, kur ėshtė vapė.

Por jo vetėm kaq, Kengoro dhe Kenshiro jo vetėm mund tė kenė reagime filologjike por mund tė marrin vendime ashtu si ne, njerėzit.

Deri tani ajo ēfarė tė vjen ndėrmend ėshtė se nė tė ardhmen njerėzit dhe robotėt do kenė tė drejta tė barabarta pavarėsisht se disa do jenė krijesa tė realizuar nė laboratorė e tė tjerėt krijesa tė lindura.

Por a do ishte kjo njė e ardhme e drejtė moralisht pėr tė gjithė ne?

Japonezėt krijojnė robotėt me skelet dhe qeliza

Japonezėt krijojnė robotėt me skelet dhe qeliza

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
0Jl"C

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.