Cilat janė gjėrat qė njerėzit e zgjuar nuk i thonė kurrė nė vendin e punės?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Cilat janė gjėrat qė njerėzit e zgjuar nuk i thonė kurrė nė vendin e punės?

Kėto fraza kanė fuqi tė veēantė: ato kanė njė aftėsi pėr t'iu bėrė tė dukeni keq edhe kur fjalėt janė tė vėrteta. Mė e keqja, nuk mund t'i tėrheqėsh ato sapo tė rrėshqasin.

Cilat janė gjėrat qė njerėzit e zgjuar nuk i thonė kurrė nė vendin e punės?
Cilat janė gjėrat qė njerėzit e zgjuar nuk i thonė kurrė nė vendin e punės?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 23/02/2018 19:41

Nuk po fas pėr rrėshqitjet e gjuhės, shakatė, ose pėr hapat e gabuar. Kėto nuk janė mėnyrat e vetme tė cilat ju bėjnė tė dukeni keq.

Shpesh janė vėrejtjet delikate, ato tė cilat na bėjnė tė dukemi si tė paaftė dhe pa vetėbesim, tė cilat bėjnė dėmin mė tė madh.

Varėsisht se sa tė talentuar jeni ose ēfarė keni pėrmbushur, ka fraza tė caktuara tė cilat menjėherė ndryshojnė mėnyrėn se si njerėzit ju shohin dhe pėrgjithmonė mund tė ju shohin nė atė dritė negative. Kėto fraza janė shumė negative tė cilat mund tė dėmtojnė karrierėn tuaj.

Sa nga kėto dėmtuese karrierash keni dėgjuar nė zyrė sė fundmi?

Nuk ėshtė e drejtė

Tė gjithė mendojnė se jeta nuk ėshtė e drejtė. Tė thuash se nuk ėshtė e drejtė do tė thotė se ju mendoni se jeta duhet tė jetė e drejtė, e cila ju bėn tė dukeni tė pamatur dhe naivė.

Nėse nuk dėshironi qė tė dukeni keq, duhet tė pranoni faktet, tė qėndroni konstruktiv, dhe t'a lini intepretimin tuaj jashtė. Pėr shembull, mund tė thoni, "E kam vėnė re se ia dhatė atij atė projekt tė madh pėr tė cilin po shpresoja. A do mund tė mė tregonit se ēfarė ju shtyu nė atė vendim tė madh? Kisha pasur dėshirė t'a dija se pse nuk u zgjodha unė, qė tė mund t'i pėrmirėsoj ato aftėsi."

Nė kėtė mėnyrė ėshtė bėrė gjithmonė

Ndryshimet e teknologjisė po ndodhin shumė shpejtė saqė edhe njė proces gjashtė muajsh mund tė jetė i vjetruar. Duke thėnė se kjo ėshtė mėnyra pėrmes tė cilės ėshtė bėrė gjithmonė nuk ju bėn tė tingėlloni vetėm pėrtacė dhe rezistues ndaj ndryshimeve, por mund t'a bėjė shefin tuaj tė pyesė veten se pse nuk keni provuar t'i pėrmirėsoni gjėrat vetė. Nėse me tė vėrtetė po bėni gjėrat nė mėnyrėn se si janė bėrė gjithmonė, me siguri ka njė mėnyrė mė tė mirė.

S'ka problem

Kur dikush ju kėrkon tė bėni diēka ose ju falenderon pėr diēka, dhe i thoni s'ka problem, ju po nėnkuptoni se kėrkesa e tyre ėshtė njė problem. Kjo i bėn njerėzit tė ndihen se po ju ngarkojnė.

Ajo qė duhet tė bėni ėshtė t'i tregoni njerėzve se jeni tė lumtur pėr punėn tuaj. Thoni diēka si "Ishte kėnaqėsia ime" ose "Do isha e lumtur tė punoja nė tė". Ėshtė njė ndryshim delikat nė gjuhė, por ka ndikim tė madh te njerėzit.

Mendoj.../Kjo mund tė mos jetė njė ide e mirė.../Do t'a bėj njė pyetje tė marrė

Kėto fraza menjėherė shkatėrrojnė besueshmėrinė tuaj. Edhe nėse i pėrcillni kėto fraza me ide tė mira, ato tregojnė se ju keni mungesė tė vetėbesimit, e cila i bėn njerėzit me tė cilėt po flisni tė humbasin besimin nė ju.

Mos u bėni kritiku mė i madh i vetes. Nėse nuk besoni nė atė qė thoni, askush nuk do tė besojė. Dhe, nėse me tė vėrtetė nuk dini diēka, thoni, "Nuk i kam kėto informata tani, por do t'i gjej dhe do t'i dėrgoj".

Kjo do tė zgjasė vetėm njė minutė

Tė thoni se diēka zgjat vetėm njė minutė dobėson aftėsitė tuaja dhe jep pėrshtypjen se ju nxitoni gjatė detyrave. Vetėm nėse me tė vėrtetė do t'a pėrfundoni atė punė nė 60 sekonda, thoni se nuk do tė zgjasė shumė, por mos e bėni tė nėnkuptohet se detyra do tė pėrfundohet mė shpejtė se sa mundet.

Do tė provoj

Sikur fjala mendoj, do tė provoj tingėllon dekurajuese dhe sugjeron se ju keni mungesė vetėbesimi nė aftėsitė tuaja pėr tė kryer detyrėn. Merrni zotėrim tė plotė tė aftėsive tuaja. Nėse ju kėrkojnė tė bėni diēka, ose pėrkushtojuni tėrėsisht ose ofroni njė alternativė, por mos thoni se do tė provoni sepse tingėllon sikur nuk do tė mundoheni shumė.

Ai ėshtė pėrtac/i paaftė/idiot

Nuk ka asgjė pozitive nė deklarimin e nėnēmimit pėr njė koleg. Nėse deklarata juaj ėshtė e saktė, tė gjithė tashmė e dinė, kėshtu qė nuk keni nevojė t'a tregoni. Nėse ėshtė e pasaktė, ju jeni ai i cili pėrfundon duke u dukur si idiot.

Gjithmonė do tė ketė njerėz tė paaftė dhe tė ashpėr nė vendin e punės, dhe gjasat janė qė tė gjithė e dinė se kush janė ata. Nėse nuk keni fuqinė pėr t'i ndihmuar ata tė pėrmirėsohen, atėherė nuk do tė fitoni asgjė duke transmetuar marrėzitė e tyre. Shfaqja e paaftėsisė sė kolegut tuaj mund tė duket si njė pėrpjekje pėr t'a bėrė veten tė dukesh mė i mirė. Egėrsia juaj nė mėnyrė tė paevitueshme do tė kthehet nė formė tė mendimeve negative tė kolegėve pėr ju.

Kjo nuk ėshtė nė pėrshkrimin e punės time

Kjo frazė shpesh sarkastike ju bėn tė tingėlloni se ju jeni nė gjendje tė bėni vetėm minimumin e kėrkuar pėr tė marrė rrogėn, e cila ėshtė njė gjė e keqe nėse ju pėlqen siguria nė punė.

Nėse shefi juaj ju kėrkon diēka e cila ju duket e papėrshtatshme pėr pozitėn tuaj, lėvizja mė e mirė ėshtė qė tė pėrfundoni detyrėn me padurim. Mė vonė, caktojeni njė bisedė me shefin pėr tė diskutuar rolin tuaj nė kompani dhe se a ka nevojė pėrshkrimi i punės tuaj pėr njė pėrmirėsim. Kjo ju siguron qė tė shmangni dukjen e mendjengushtit. Gjithashtu ju bėn qė ju dhe shefi juaj tė zhvilloni njė kuptim afat-gjatė tė asaj se ēfarė duhet tė bėni e ēfarė jo.

Nuk ėshtė faji im

Nuk ėshtė kurrė njė ide e mirė tė fajėsoni. Bėhuni tė pėrgjegjshėm. Nėse keni pasur njė rol, ska rėndėsi se sa tė vogėl, nė atė qė shkoi keq, merrni pėrgjegjėsinė. Nėse jo, ofroni njė objektivė, njė shpjegim tė asaj qė ka ndodhur. Pranoni faktet, dhe lejoni qė shefi dhe kolegėt tuaj tė marrin pėrfundimet e veta se kush ėshtė fajtor.

Momentin qė filloni tė drejtoni gishtin ėshtė momenti kur njerėzit fillojnė tė ju shohin si dikė i cili nuk mban pėrgjegjėsi pėr veprimet e veta. Kjo i bėn njerėzit nervoz. Disa do tė shmangin tė punuarit me ju, dhe tė tjerėt do ju fajėsojnė tė parin kur diēka shkon keq.

Nuk mundem

"Nuk mundem" ėshtė motra e "Nuk ėshtė faji im". Njerėzit nuk kanė dėshirė tė dėgjojnė se nuk mundeni sepse mendojnė se nuk dėshironi. Tė thoni se nuk mundeni sugjeron se nuk jeni tė gatshėm tė bėni atė qė duhet.

Nėse me tė vėrtetė nuk mund tė bėni diēka pėr shkak se me tė vėrtetė nuk keni aftėsitė e nevojshme, duhet tė ofroni njė zgjidhje alternative. Nė vend se tė thoni atė qė nuk mund tė bėni, tregojeni atė qė mund ta bėni. Pėr shembull, nė vend se tė thoni "Nuk mund tė qėndroj vonė sonte" thotė "Mund tė vij nesėr herėt nė mėngjes". A do tė ketė ajo sukses? Nė vend tė "Nuk mund t'i analizoj ata numra", thoni "Nuk e di ende se si ta bėj kėtė lloj tė analizės. A ka dikush qė mundet tė mė tregojė qė ta bėj vetė herėn tjetėr"?

E urrej kėtė punė

Gjėja e fundit qė dikush dėshiron t'a dėgjojė nė punė ėshtė dikė i cili ankohet se sa shumė e urren punėn e tij. Nėse bėni kėshtu ju etiketon si person negativ dhe ul gjendjen morale tė grupit. Shefėt shpesh vėrejnė kėta persona, dhe ata e dinė se ka gjithmonė zėvendėsime entuziaste duke pritur pėr vendin tuaj.

Pėrfundimi

Eliminimi i kėtyre frazave nga fjalori juaj ju bėn tė fitoni shumė. Ato kanė tendencė tė ngjiten pėr ju, deri sa tė mėsoni shprehinė qė tė mos i thoni.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
Z:6cO

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė